Zwierzęta jak malowane – Ilustrowany inwentarz zwierząt
To jest miłość od pierwszego wejrzenia. Gdy dostałam “Ilustrowany inwentarz zwierząt” z Zakamarków do recenzji nie mogłyśmy z córką się od niego oderwać. Prawie oczy wypatrzyłyśmy oglądając te cudowne ilustracje.
Pięknie namalowanych prawie 100 różnych gatunków zwierząt z bardzo prostym i zrozumiałym opisem, sprawił, że nie odłożysz książki póki nie znajdziesz się na ostatniej stronie. Wpierw córka samodzielnie przestudiowała książkę a później wspólnie wręcz ją pochłaniałyśmy.
Emmanuelle Tchoukriel jest ilustratorką specjalizującą się w sporządzaniu rycin naukowych, a ilustracje do książki są wynikiem obserwacji żywych zwierząt i studiowania wielu fotografii. Ilustracje są nakreślane wpierw rapidografem (dla niewtajemniczonych: to pisak kreślarski) z użyciem tuszu chińskiego, później kolorowane akwarelą. Efekt jest oszałamiający.
Autorką tekstów jest Virginie Aladjidi, która przez wiele lat pracowała w wydawnictwach dla dzieci i młodzieży. Obecnie z różnymi autorami i ilustratorami wydaje wszelkiego rodzaju albumy i książeczki dedykowane dzieciom.
W inwentarzu znajdziecie 95 zwierząt pogrupowanych ze względu na ich środowisko. Dzięki temu łatwo można połączyć ich cechy i wygląd zewnętrzny z otoczeniem w jakim żyją.
Autorki pogrupowały zwierzęta wg następujących środowisk:
- rejon polarny, gdzie znajdziecie m.in. puchacza śnieżnego i pingwina cesarskiego,
- ocean z delfinem, ośmiornicą zwyczajną czy koralem szlachetnym,
- las tropikalny (m.in. tygrys, tukan żółtogardły),
- pustynia ze strusiem czerwonoskórym i wielbłądem jednogarbnym,
- sawanna i jej mieszkańcy tj. lew i nosorożec czarny,
- średnie góry z łasicą i wilkiem,
- las umiarkowany gdzie żyje ślimak winniczek i kukułka czubata,
- strefa przybrzeżna z przepięknym łabędziem niemym i żabą wodną,
- miasto lub strefa zamieszkania (m.in. kot domowy i śmieszka)
- gospodarstwo wiejskie z całą plejadą zwierząt m.in. kurą domową czy osłem domowym.
Każdy gatunek jest opisany nazwą polską, nazwą łacińską ze wskazaniem gromady zwierząt do której należą. Ilustracje są opatrzone opisem, przybliżającym nam najistotniejsze cechy zwierzęcia.
Tak oto został opisany fenek żyjący na pustyni:
Łapy fenka pokryte są sierścią również od spodu, co chroni go przed wysoką temperaturą podłoża i zapadaniem się w piasek. Olbrzymie uszy pomagają oddać nadmiar ciepła z organizmu. Fenki, zwane czasem lisami pustymi, komunikują się ze sobą, ujadając jak psy.
Krótko, zgrabnie i na temat. Czego trzeba więcej, gdy chcemy dziecku przybliżyć świat zwierząt. Istotne jest również to, że niektóre z gatunków przedstawionych w książce, spotyka się dziś rzadko na wolności (np. tygrys czy szympans) lub bardzo rzadko (np. nosorożec czarny). Znajdziemy tutaj też takie gatunki, które nie występują w stanie dzikim lecz właściwie możemy je spotkać tylko w ZOO (np. oryks szablorogi).
Książkę znajdziecie na półkach w księgarniach. Polecam ją jako lekturę uzupełniającą codzienną edukację o otaczającym nas świecie zwierząt. “Ilustrowany inwentarz zwierząt” będzie też miłym podsumowaniem np. wizyty w ogrodzie zoologicznym. Pięknie wydana książka w twardej oprawie, może być świetną rozrywką dla maluszka ale i uzupełnieniem podręcznika do przyrody, gdzie zwykle nie ma miejsca na przedstawienie tak bogatego wyboru gatunków oraz łatwych do zapamiętania informacji.

Szczegóły wydania:
Tytuł: Ilustrowany inwentarz zwierząt
Tekst: Virginie Aladjidi
Ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska, Magdalena Kamińska-Maurugeon
Tytuł oryginału: Inventaire illustré des animaux
Język oryginału: francuski
Wiek: 3+
ISBN: 978-83-7776-055-0
Poznań 2015
Data wydania 15/10/2015
Rozmiar: 22 x 30,5 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 76 stron
Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zakamarki za umożliwienie zapoznania się z książką.
Miłego odkrywania świata zwierząt!
Agnieszka