Zrób zielnik – zostań dendrologiem | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
31październik
2014
0
okładka zielnika szkolnego

Zrób zielnik – zostań dendrologiem

Przygotowanie zielnika to bardzo duże wyzwanie dla dziecka i rodzica. Bo przecież znalezienie liści to nie wszystko. Trzeba dobrze je rozpoznać – aby zielnik był poprawnie opisany.

Moja znajoma kiedyś podpowiedziała mi, że ona nie ma dylematów z rozpoznawaniem liści bo zwykle zabiera dzieci do ogrodu botanicznego gdzie każde drzewo jest dokładnie opisane i jak dzieci zbierają liście to ona bierze “próbkę” czyli jednego liścia i pisze po nim mazakiem co do za gatunek (można też robić zdjęcia telefonem komórkowym) ;).

W domu zostaje jej tylko wysegregowanie z dzieckiem odpowiednich liści i zielnik jest gotowy.

Pierwszy zielnik mojego dziecka niestety powstawał przed tą radą i po selekcji liści trzeba było zająć się ich rozpoznaniem 🙁

A więc do pracy.

Jak już masz zebrane liście to namów dziecko do zabawy w segregację i koniecznie włóż liście pomiędzy kartki bloku albo papieru do drukarki – nie do książki bo wilgotne liście ją zniszczą. Dodatkowo warto przyłożyć je jakąś pokaźną książką. U nas zawsze dobrze się sprawdzały książki kucharskie. Dzięki temu zabiegowi liście oddadzą wilgoć i ładnie się rozprostują. Już po paru dniach liście będą gotowe do klejenia.

Materiały do przygotowania zielnika to:

  • liście,
  • kredki,
  • album z grubszymi kartkami (w naszym przypadku świetnie sprawdził się HEYDA),
  • klej (najlepszy jest klej introligatorski albo Magic).

Przygotowanie okładki to niezła frajda dla dziecka – my zrobiłyśmy naszą z kolorowych guziczków.

Warto namówić dziecko do samodzielnego rozpoznawania liści korzystając z różnych dostępnych w bibliotekach książek o drzewach.

Aby łatwiej kojarzyć liść z konkretną sylwetką drzewa niech dziecko narysuje drzewo i jego owoce na karcie liścia – a następnie podpisze kartę nazwą drzewa. To dodatkowo pozwoli dziecku nauczyć się rozpoznawania drzew.

Ważne, dzieci uwielbiają rysować i kleić. Daj szansę dziecku na pełną samodzielność a będzie bardzo dumne z efektów swojej pracy.

Oto kilka zdjęć z zielnika mojej córki Małgosi, który przygotowywała do szkoły.

 Miłej pracy!

Agnieszka