Zgadnij! Co jest inaczej? i ćwicz swój refleks i spostrzegawczość | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
02lipiec
2016
0

Zgadnij! Co jest inaczej? i ćwicz swój refleks i spostrzegawczość

Wakacje sprzyjają spotkaniom. Warto więc zaopatrzyć się w gry dla małych i dużych, w gry przenośne, gry uniwersalne, które będą odpowiadały potrzebom różnych grup wiekowych. Szukałam więc takiej gry, która mogłaby spełnić warunek, że będzie się nadawała do gry dla przedszkolaka i dla uczniaka.
Przyglądając się grze od G3 „Zgadnij! Co jest inaczej?” uznałam, że będzie to gra tylko dla maluszków. Zebrałam więc maluchów testerów” i zaczęliśmy rozgrywkę. W międzyczasie doszły do nas trochę starsze dzieci i okazało się, że gra również im przypadła do gustu. Gra, która wydawała się zwykłą karcianka, okazała się przyjemnym i bardzo pożytecznym pochłaniaczem czasu. Pochłaniaczem, bo jak spodziewałam się, gra miała na zająć najwyżej 10-15 minut, pochłonęła ponad godzinę i dobrze, bo dzieci były zachwycone rozgrywkami.

W grze ważna jest spostrzegawczość i refleks. Z niewiadomych mi przyczyn (może to początki demencji) dzieci zawsze wygrywały. A przecież to taka prosta gra. Tłumaczę sobie, że jako moderator zabawy bardziej musiałam się skupić na otoczeniu niż na grze 🙂
Zawartość pudełka to tylko 32 karty i instrukcja. Każda karta ma swój rewers i awers z odpowiednim i niepowtarzalnym rysunkiem np. krówka przeżuwająca trawę a na odwrocie krówka z kwiatkami w pysku. I tak 32 razy a każdy raz jest inny. Piękne i kolorowe rysunki umieszczone na solidnych kartach skutecznie zachęcają dzieci do zabawy.

Cel gry

Gra polega na tym aby dostrzec pojawiające się różnice na kartach i pozbyć się swoich kart z ręki, przy okazji podnosząc stopień trudności.

Na początku … każdy z graczy musi otrzymać karty. W zależności od liczby graczy, dostajemy następującą liczbę kart:

  • przy 2 i 3 graczach, otrzymujemy po 6 kart do ręki,
  • przy 4 graczach, otrzymujemy 5 kart,
  • przy 5 i 6 graczach, po 4 karty.

Na środek stołu wykładamy 5 kart, dowolnie ułożonych (możecie ułożyć je w jednym rzędzie lub w kolumnach, jak Wam wygodnie – u nas sprawdzał się chaos :))
Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, który będzie działał, podczas gdy pozostali mają zamknięte oczy. Gracz wybiera dowolną kartę i odwraca ją na druga stronę. Teraz pozostali gracze otwierają oczy i na hasło „Zgadnij! Co jest inaczej?” próbują odnaleźć zmienioną kartę. I tutaj spostrzegawczość graczy i refleks będą najważniejsze, bo to one decydują o sukcesie. Gracz, który jako pierwszy spostrzeże wprowadzoną zmianę w kartach, wskazuje tę zmianę i dokłada do kart na stole jedną z kart z ręki. Gdy żaden z graczy nie odgadnie karty, to gracz zmieniający układ kart na stole, dokłada swoją kartę w nagrodę za skuteczne zmylenie przeciwnika.
Gra kończy się gdy któryś z graczy jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przy grze ze starszymi dziećmi, aby utrudnić zadanie umówiłam się, że będziemy zmieniać stronę dwóch kart. Od razu zrobiło się ciekawiej. Dodatkowym utrudnieniem, które wprowadzaliśmy to zmiana położenia karty. Działo się!
W „Zgadnij! Co jest inaczej?”, ze względu na swoje elastyczne zasady możecie grać z powodzeniem jeden na jednego. W większym gronie stopień trudności znacznie się podwyższa i to może niektórych jeszcze bardziej zachęcić.
W mojej opinii to świetna, mobilna gra z którą możecie wyruszyć wszędzie. U nas świetnie się sprawdziła, również w czasie pobytu szpitalnego dziecka. Jak wiecie, w szpitalach nie ma specjalnie miejsca na rozkładanie planszy i gra w którą możecie grać na łóżku – jest dobrym sposobem na odciągnięcie uwagi dziecka od bolesnych zabiegów.

zdjecie_duze

Szczegóły wydawnicze:

Tytuł: Zgadnij! Co jest inaczej?
Wydawnictwo: G3
Rodzaj gry: karciane
Liczba graczy: 2 – 6 osób
Wiek graczy: od 4 lat
Czas gry: 10 min.
Wymiary pudełka: 95x125x20 mm

 

 

 

G3_logo recenzja