Zbierzcie kamienie w kieszenie! | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
24styczeń
2016
1

Zbierzcie kamienie w kieszenie!

Historia zaczyna się tak …
W królestwie Gdzieniegdzie ludzie, gobliny, elfy, krasnoludy i inne rasy żyły w doskonałej harmonii… Dni mijały lekko i przyjemnie do czasu, gdy w trakcie letniego przesilenia na ogromnych grzybach otaczających miasteczko Rozdroża pojawiły się kamienie życia. Aby je zdobyć, każda z ras przysłała do miasteczka swojego przedstawiciela i to właśnie Wy, gracze, wcielacie się w ich role. Klejnoty są cenne, więc nie będzie łatwo się nimi podzielić z konkurentami! Wszystkie ruchy są dozwolone, włączając w to podkradanie kamieni zebranych przez innych śmiałków, więc miejcie się na baczności…

Wciel się w wysłannika swojej rasy i zbierz kamienie życia albo giń!

Gra „Kamienie z kieszenie” jest świetną grą na rozkręcenie każdej zabawy, niezależnie od wieku. Gracze po jednej rozgrywce, będą domagać się następnych, chcąc się zrewanżować. Proste zasady gry i jej energiczny charakter sprawią, że wszyscy chętnie dołączą się do zabawy.

Już samo wykonanie elementów gry jest bardzo zachęcające. Porządne i kolorowe pudełko oraz (co dla mnie ma znaczenie) porządnie wykonana sakiewka na kamienie życia, skutecznie zachęcają do rozgrywki.

W pudełku znajdziecie:

  • 6 płytek postaci
  • 5 płytek grzybów
  • 1 sakiewka
  • 1 instrukcja
  • 60 kamieni życia (18 czerwonych, 18 żółtych, 18 niebieskich i 6 białych).

Instrukcja gry jest napisana bardzo prostym i zrozumiałym językiem, więc zapoznanie się z zasadami gry nie stanowi problemu.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów za kamienie życia. Istotne jest też to, jakie kamienie zbieramy – więc gra wymaga pewnych umiejętności planowania i przewidywania ruchu innych graczy.

Przygotowanie do gry wymaga dopasowania odpowiedniej liczby płytek postaci do płytek grzybów. Ograniczeniem jest liczba uczestników do 6 osób i wynika to z liczby płytek postaci. Każda z osób wybiera rasę, którą chce reprezentować. Płytki umieszczamy przed sobą, białymi krawędziami do góry. Pozostałe płytki wkładamy do pudełka.

Płytki grzybów dopasowuje się do liczby graczy.

  • 2 płytki grzybów przy 3 graczach,
  • 3 płytki grzybów przy 4 graczach,
  • 4 płytki grzybów przy 5 graczach,
  • wszystkie płytki grzybów przy 6 graczach.

Kamienie życia umieszczamy w sakiewce i wyznaczamy osobę, która będzie dbała o rozłożenie kamieni życia i będzie stale je uzupełniała. U nas dzieci na zmianę chciały pełnić tę funkcję i trudno było jakiemuś dorosłemu dobrać się do sakiewki.

Na każdej płytce grzyba kładziemy dwa wylosowane z sakiewki kamienie.

Przebieg gry:

Wszyscy grają jednocześnie. Gracze wspólnie liczą do trzech i na „…, trzy!” jednocześnie wskazują palcem wybraną przez siebie płytkę.

Jeżeli płytka z z kamieniami została wskazana więcej niż przez jednego gracza, kamienie pozostają na płytce. Gdy płytkę wskaże jedna osoba, wszystkie kamienie, które na niej położono, trafiają do tej osoby. Wszystkie zdobyte kamienie kładziemy na swojej płytce postaci.

Płytki z grzybami po każdej rundzie są uzupełniane tak, aby na każdym grzybie były dwa kamienie życia.

W sytuacji gdy postacie zdobyły już swoje kamienie życia, dochodzą kolejne możliwości w rozgrywce:
– można podkraść kamienie od innej postaci,
– można swoje kamienie ochronić – tak aby nie były zbyt łatwym łupem dla przeciwników.

Gracze w każdej rundzie grają jednocześnie i po wspólnym odliczaniu na „…, trzy!” wskazują na płytki. Od chwili gdy gracze mają swoje zdobyczne kamienie, można wskazać również na płytki postaci i spróbować przechwycić kamienie innych graczy. Jeżeli mamy jednak obawę, że nasze kamienie mogą paść łupem innych graczy, możemy swój ruch wykorzystać na ochronę swoich skarbów.

Podkradanie kamieni również rządzi się promowaniem niepowtarzalnego wyboru tj. tylko wówczas gdy gracz jako jedyny wskaże płytkę postaci a właściciel postaci jej nie chroni, możemy zabrać kamienie innego gracza.

Gdy chronimy swoje kamienie, wówczas zakrywamy je ręką i nie polujemy na kamienie życia. Ochrona kamieni w rundzie powoduje, że możemy przenieść je do skarbca. Taki manewr wyłącza nas z kolejnej rundy podczas której płytka postaci po przeniesieniu kamieni do symbolicznego skarbca (tzn. poprzez zdjęcie ich z płytki postaci i położenie obok) obracana jest na stronę z czarnymi krawędziami.

Po tej rundzie, znowu odwracamy naszą kartę postaci na stronę z białymi krawędziami i bierzemy udział w zdobywaniu kamieni.

Koniec gry następuje wówczas, gdy na grzybach są rozmieszczone ostatnie znajdujące się w sakiewce kamienie życia.

Przychodzi czas na podliczenie punktów.

Kamienie mają następujące wartości:

  • 5 punktów za zestaw kamieni:niebieski + czerwony + żółty
  • 2 punkty za każdy biały (przezroczysty) kamień życia
  • 1 punkt za każdy inne nie skompletowany kamień.

Kamienie, które pozostały na płytkach grzybów i nie zostały przez żadnego z graczy zebranie nie są brane w podliczeniach pod uwagę.

Wygrywa gracz, który doliczył się największej liczby punktów.

A co gdy zabraknie Wam trzeciej osoby do rozgrywki?

Wypróbowaliśmy również model gry na dwie ręce. Gra jest przeznaczona na minimum trzy osoby i może zdarzyć się, że uznacie tę grę za nieodpowiednią dla siebie właśnie ze względu na liczbę graczy.
Nic bardziej mylnego …
Gra świetnie nadaje się do rozgrywki na dwie ręce. Prawa reprezentuje jednego plemieńca, a lewa innego. Czyli gracz jednocześnie obsługuje dwie karty z postaciami. Dodatkowo dochodzi tutaj trudność synchronizacji i panowania nad ciałem, niemniej taka kombinacja robi naprawdę niezłe zamieszanie i wprowadza ostrą konkurencję pomiędzy dwoma graczami. Wypróbowałam z córką i gra w takim składzie jest naprawdę wciągająca.

Podstawowe informacje:

Tytuł: Kamienie w kieszenie
Wydawca: REBEL.pl
Projektant: Yoshiteru Shinohara
Ilustrator: Charlène le Scanff
Liczba graczy: 3 – 6 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 15 minut
Wydanie: polskie
Instrukcja: polska

Wygląda na to, że gra „Kamienie w kieszenie” będzie naszą stałą rozgrzewką przez trudniejszymi tytułami. Dotychczas na rozgrzewkę graliśmy w Dobble, teraz mamy kolejny tytuł do rozkręcenia towarzystwa. Proste zasady gry i jednak pokrętne zasady z małą negatywną interakcją – to coś dla nas.

Tradycyjnie, w każdej grze szukam elementów, które są dla nas pozytywne, niosą oprócz rozrywki wartość edukacyjną i pomimo prostoty gry, również tutaj odnajduję takie elementy.
Gra wymaga koncentracji i skupienia się na celu tj. zebraniu takich kamieni, które przyniosą nam najwięcej punktów. Ponadto, musimy kombinować i przewidywać ruchy przeciwników, zdobywać nowe kamienie i ochraniać swoje zdobycze. Nie bez znaczenia w rozgrywce jest refleks.
Gra jest na tyle uniwersalna, że skutecznie zaciera różnice wieku graczy i pozwala cieszyć się zabawą i dzieciom i dorosłym.

Na nas gra wywarła bardzo pozytywne wrażenie a jej mobilny charakter (wszystko zmieści się w załączonej sakiewce) daje nam zabezpieczenie dobrej zabawy kiedy tylko będziemy mieli na to ochotę.

Zbierzcie kamienie w kieszenie!

AgnieszkaLogo Rebel

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu REBEL za udostępnienie gry do testów.