Załóż i zbuduj swoje Imperium! | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
19lipiec
2015
0

Załóż i zbuduj swoje Imperium!

Trafiła mi się prawdziwa gratka…
Mam wielką przyjemność przygotowywać recenzję gry, która może pretendować do miana dobrej propozycji na wstęp do gier strategicznych. Niewielkie pudełko, nieskomplikowana zawartość i prosta instrukcja obsługi zachęcają, aby gra towarzyszyła nam w różnych okolicznościach. Grę bez trudu można zabrać ze sobą na imprezę czy na wakacyjny wyjazd.

Założyciele Imperium są świetną propozycją dla 2 do 4 graczy w wieku od 12 lat.

Instrukcja do gry świetnie wprowadza nas w klimat budowy największego imperium świata starożytnego. Dzięki pomysłowości autorów gry, masz możliwość decydowania o rozwijaniu wsi, miast i o dodawaniu nowych terytoriów do swojego imperium.

Motto gry to: Produkuj dobra i handluj z sąsiadami, rozwijaj swoje włości i buduj świątynie. Bogać się!

Na końcu rozgrywki okaże się, kto w swej taktyce był sprawniejszy i mniej przewidywalny.

W pudełku znajdziecie:
97 kafli w tym: 24 kafle natury, 24 kafle wsi, 24 kafle miasta, 25 kafli zwycięstwa
24 żetony
6 żetonów wojny
6 żetonów monet
6 żetonów wozów
6 żetonów rzemieślników
instrukcja

SONY DSC

W grze planszę tworzą kafle, które pozwalają nam budować i rozwijać swoje imperium.

Kafle natury to te, których rewers jest w kolorze zielonym. Można je dokładać do dowolnego kafla, ponieważ ich położeniem nie kierują żadne zasady.

Kafle wsi z rewersem niebieskim, produkują zasoby potrzebne do wybudowania kafli miasta i kafli zwycięstwa.

Fioletowe kafle miasta dają szansę na otrzymanie określonego żetonu – wojny, monet, wozów i rzemieślników.

Kafle zwycięstwa to te z czerwonym rewersem. Kafle te nie produkują żadnych zasobów, ale dają graczowi możliwość zdobywania dodatkowych punktów.

Założyciele Imperium G3 kafle

Ze stosów kafli przygotowanych do rozgrywki dodajemy je do swojego imperium. Nigdy jednak nie bierzemy kafli z terytorium innego gracza.

W czasie gry, gracze posługują się w rozgrywkach również żetonami. Mamy do dyspozycji następujące:

Żetony wojny pozwalają graczowi zaatakować terytorium przeciwnika. Taki żeton atakuje tylko te najbardziej wysunięte do góry kafle z każdej kolumny. Od momentu zaatakowania żetonem wojny, kafel nie produkuje i nie daje punktów zwycięstwa do końca gry.

Żeton monet pozwala nam nabyć jeden produkt wytwarzany na terytorium przeciwnika. Zasób odbiera się zagrywając żeton monet na kafel produkujący ten zasób.

Żeton wozów powala na transportowanie produkowanych zasobów pomiędzy czterema kaflami.

Żetony rzemieślników, występujące w sześciu wersjach ułożone na kaflu, powodują że daje on 2 punkty zwycięstwa na koniec gry. Kafel z żetonem rzemieślników nie produkuje zasobów.

Założyciele Imperium G3 żetony

Rozpoczynając grę należy przygotować na stole kafle z podziałem na rodzaje. Instrukcja również to szczegółowo opisuje.

Kafli zwycięstwa używa się ośmiu lub dwunastu – w zależności od liczby graczy. Kafle układa się odkryte na szczycie stołu.

  • rozgrywka 2 – osobowa: użyj 8 kafli zwycięstwa
  • rozgrywka 3 i 4 – osobowa: użyj 12 kafli zwycięstwa

Również pod ręką powinny się znaleźć podzielone na rodzaje żetony. Żetony należy ułożyć w stosach. Żetony rzemieślników, których rewers i awers się różnią – powinny zostać zakryte i wyłożone rewersem do góry.

Kolejno układamy stosy kafli (kafle natury, kafle wsi, kafle miasta) pod rozłożonymi kaflami zwycięstwa – tak, aby po ich prawej stronie było miejsce na odkrywanie kafli ze stosu (tyle miejsca, aby zmieściło się minimum 5 kafli odkrytych).

Rozgrywka rozpoczyna się od losowo wybranego gracza. Gracz ze stosu natury (zielone) odkrywa odpowiednią liczbę kafli:

  • rozgrywka 2 – osobowa: odkryj 5 kafli natury
  • rozgrywka 3 – osobowa: odkryj 7 kafli natury
  • rozgrywka 4 – osobowa: odkryj 9 kafli natury.

Teraz gracze dobierają kolejno po jednym kaflu natury, tak aby w efekcie każdy z graczy miał przed sobą dwa odkryte kafle. Od tego momentu rozpoczynają się tury, gdzie każdy z graczy kolejno wykonuje trzy akcje:

  • odsłonięcie kafla
  • dodanie kafla do terytorium
  • zagrywanie żetonu.

Celem całej rozgrywki jest zabranie największej ilości punktów, które otrzymuje się za żetony i kafle. Wygrywa gracz, który najskuteczniej rozwinął swoje imperium. Gra kończy się podsumowaniem punktów.

Po przejściu kilku rozgrywek stwierdzam, że gra jest rewelacyjna – bo naprawdę szybko się jej uczymy. Sprawia przyjemność wprawionym graczom (czego się obawiałam, że Ci od gier strategicznych powiedzą mi, że gra jest nudna) ale i jest wyzwaniem dla nowicjuszy.

Gra jest dla uczestników od 12 roku życia, nie z powodu trudności w rozgrywce lecz z powodu tematyki – bardziej atrakcyjnej dla dojrzalszej części graczy. Niemniej ważne są walory edukacyjne, które gra niesie ze sobą. Gra pozwala uczestnikom na rozwijanie umiejętności myślenia strategicznego. Ze względu na konieczność obserwacji, uczy nas też spostrzegawczości, łączenia faktów i wnioskowania.

Jeżeli szukacie gry, która łagodnie wprowadzi Was w świat gier strategicznych – to jest to odpowiedni wybór. Założyciele Imperium, dzięki szybkiej (jak na gry strategiczne) rozgrywce, zachęci do odkrywania jej za każdym razem na nowo. Zasady gry są na tyle proste, że wciągniecie do gry kolejnego gracza jest łatwe i przyjemne. Nie trzeba wertować opasłych instrukcji obsługi ani szukać objaśnień na forach internetowych – grać możesz zacząć już teraz 🙂

+ cena
+ bardzo dobra jakość materiałów
+ dobra propozycja dla początkujących graczy strategicznych
+ walory rozwojowo-edukacyjne
– brak wytłoczki na kafle i żetony albo woreczków strunowych

Tytuł: Założyciele imperium
Producent: G3
Gatunek: gry planszowe
Rodzaj gry: strategiczne
Liczba graczy: 2-4 graczy
Wiek graczy: od 12 lat
Czas gry: 30-45 minut
Edycja: polska
Instrukcja: polska
Wymiary pudełka: 130x170x60 mm
Waga pudełka: 0,5 kg

Zostań Założycielem Imperium …

Agnieszka

G3_logo recenzjaDziękujemy Firmie G3 za udostępnienie gry ZAŁOŻYCIELE IMPERIUM do testów.

Gra po testach trafi do KLUBU GIER PLANSZOWYCH, który działa w świetlicy szkolnej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Warszawie.

                           Dziękujemy!