Zagraj w KARUBA i weź udział w poszukiwaniach starożytnych świątyń! | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
05październik
2016
0

Zagraj w KARUBA i weź udział w poszukiwaniach starożytnych świątyń!

Wiele księżyców temu wasze łodzie wypłynęły w rejs na Karubę. Gdy dotarliście na miejsce, zebraliście ekspedycje i wyruszycie badać dżunglę. Waszym zadaniem jest odkryć poukrywane w gęstwinie starożytne świątynie. Nie będzie łatwo, gdyż wiele ścieżek prowadzi donikąd, a jeszcze inne tworzą niekończące się pętle, które utrudniają wędrówkę. Gdzieniegdzie jednak błysk złota lub lśniącego kryształu poprawia morale i przypomina wam, że świątynia jest już blisko, a drogą musi się kiedyś skończyć!

Karuba to szeroko nagradzana gra familijna – wyścig, w którym gracze dokładają kafelki dżungli do swoich plansz, po których ścigają się do skrytych w gęstwinie świątyń ukrywających skarby. Po drodze będą zbierać grudki złota i kawałki drogocennych kryształów, za które otrzymają dodatkowe punkty.

Na czym to polega?

Każdy gracz otrzymuje identyczną planszę, na której stawia się po cztery świątynie i pionki, każda para w innym kolorze.

Następnie losowane są kartoniki z narysowanymi ścieżkami, każdy według własnego uznania rozstawia je na swojej planszy.

Celem jest zbudowanie ścieżki od pionków do świątyń w tych samych kolorów, a potem szybkie przeprowadzenie tych pionków – członków naszej ekspedycji.

Po drodze można jeszcze zbierać kryształy i bryłki złota. Wygrywa ten, kto zrobi to najsprawniej i najszybciej.

Rüdiger Dorn, autor Karuby, to cieszący się uznaniem projektant gier planszowych. Jest autorem między innymi tak popularnych tytułów jak Istanbul, czy Goa.

Karuba to gra rodzinna, a zatem przystosowana trudnością dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie doświadczenia. Nie przerośnie 8-latka, ale też nie znudzi swą mechaniką dorosłego.

Element losowości sprawia, że każda rozgrywka jest inna, ale zarazem nie ma on znaczącego wpływu na wynik – ten będzie zależał od intelektu i sprawnego podejmowania decyzji.

Elementy gry są pięknie i solidnie wykonane. Plansza, pionki czy kryształy – wszystko bierze się do ręki z przyjemnością i ze świadomością, że można się nimi długo i bezpiecznie bawić.

Gra otrzymała następujące wyróżnienia:

Nominacja 2016 Spiel des Jahres

Nominacja 2015 Golden Geek Best Family Board Game

Zawartość pudełka:
4 plansze, 16 pionków poszukiwaczy, 16 świątyń, 16 żetonów skarbów, 64 kryształy, 12 bryłek złota, 144 kartonowe kafelki, instrukcja w języku polskim


Szczegóły wydawnicze:
Tytuł: Karuba, Wydawnictwo: HABA, Liczba osób: 2 – 4 osoby, Wiek graczy: od 8 lat, Czas rozgrywki: ok. 40 minut, Autor:  Rüdiger Dorn