Zabawy sylwestrowe dla najmłodszych | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
25grudzień
2014
0

Zabawy sylwestrowe dla najmłodszych

Sylwester to czas zabawy dla dzieci i dorosłych.Aby zapewnić dobrą zabawę dla naszych milusińskich warto przygotować zestaw zabaw i akcesoriów, które spowodują że dzieci przetrwają do północy w bardzo dobrym nastroju.

W zaproponowanych zabawach wykorzystujemy to co już jest na balu sylwestrowym czyli balony.
Aby wyłonić zwycięzców warto zrobić tablicę w wynikami – w każdej zabawie gracze zdobywają punkty.

TANIEC Z BALONAMI
Potrzebujesz tyle kolorowych balonów ile jest dzieci.
Zabawa polega na tym, że podczas tańca dzieci (tutaj też mogą włączyć się dorośli) utrzymają różnymi sposobami swój balon jak najdłużej w powietrzu.
Prowadzący może moderować zabawę poleceniami:
– teraz odbijamy tylko głową,
– teraz odbijamy łokciem,
– teraz odbijamy nogami …
Zobaczysz jak dzieci mogą być kreatywne, jedne będą dmuchać, inne odbijać główką, rękami a jeszcze inne użyją tacki do wytwarzania prądu powietrza.
Wygrywa ten, kto najdłużej utrzyma balon w tańcu.

MISTRZ RÓWNOWAGI
Każde dziecko otrzymuje po balonie. Zadaniem dzieci będzie utrzymanie na głowie balonu podczas tańca najdłużej jak to możliwe.
Zróbcie wpierw jedną próbną rundkę aby wszystkie dzieci wypróbowały swoje możliwości.
Zwycięża ten kto utrzyma balon jak najdłużej na głowie.

TANIEC NA DWIE GŁOWY
Niech dzieci dobiorą się w pary (gdy brakuje pary dla dziecka, dorosły bawi się na kolanach). Dzieci stają naprzeciw siebie i wkładają pomiędzy swoje głowy balon. Następnie w takiej pozycji para musi zatańczyć w takt melodii z odtwarzacza. Uwaga! czy szybsza muzyka tym zadanie jest trudniejsze.
Później prowadzący mówi aby balon włożyć między brzuszki i tańczymy dalej.
Jeżeli mamy zatwardziałych graczy możemy dać plecenie aby odwrócili się do siebie plecami i tańczyli trzymając balon pupą.
Wygrywa ta para, która najdłużej utrzyma balon pomiędzy głowami nie pomagając sobie rękami.

WYGRYWA NAJSZYBSZY
W tej zabawie wszystkie dzieci stoją rozstawione po całym pokoju. Baloników jest tyle samo co uczestników. Puszczamy muzykę. Gdy muzyka cichnie każdy musi szybko złapać jeden balonik.
Tym razem zabieramy jeden balonik z podłogi. Dzieci tańczą w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie – każdy musi znaleźć jeden balonik dla siebie. Odpada gracz, który nie zdąży złapać balonika.
Za każdym razem usuwamy jeden balonik z podłogi.
Wygrywa dziecko, które zostanie z ostatnim balonikiem.

ŁAPACZ BALONÓW
Potrzebujemy dużo nadmuchanych balonów.
Dwójka dzieci (albo dorosłych) trzyma w rękach za dwa końca koca lub prześcieradła. Do tak przygotowanego „kosza” wrzucamy wszystkie balony. Wyznaczamy kolejność „łapaczy” i zaczynamy.
Osoby trzymające koc z balonami na sygnał „łapacza” gwałtownie unoszą koc – tak aby balony poleciały do góry. „Łapacz” stara się złapać jak najwięcej z nich zanim upadną na ziemię.
Później do zabawy przystępuje następny łapacz.
Na koniec zabawy porównujemy wynik wszystkich „łapaczy” i wyłaniamy zwycięzcę.

BALONOWE SZTAFETY
Gdy już dzieci trochę znudzą się tańcem, można przygotować dla pociech małe zawody drużynowe – gdzie dzieci w drużynie będą nadal zdobywały dla siebie punkty.
Podziel dzieci na dwie drużyny. Zaznacz w pokoju miejsce klockami lub jakąś zabawką, gdzie dzieci będą zawracały do swojej drużyny.
Pierwszy bieg jest z balonem pod pachą. Dzieci ułożone w swojej drużynie po kolei biegną do wyznaczonego miejsca w którym zawracają i powracają do drużyny dotykając kolejnego zawodnika który rusza w wyścigu. Zwycięża drużyna która pierwsza zakończy sztafetę. Uwaga! jeżeli w jednej drużynie masz o jednego gracza mniej – musisz wyznaczyć uczestnika, który pobiegnie dwa razy.
Drugie zawody to wyścigi z balonem pomiędzy kolanami. Tym razem uczestnicy wyścigu nie biegną z balonami lecz skaczą. Wyścig kończy się gry wszyscy zawodnicy wezmą udział w wyścigu. Wygrywa drużyna, która skończy jako pierwsza.
Trzecia runda polega na jak najszybszym dostarczeniu balonu podając go dołem stojąc w rozkroku. Wszystkie dzieci stoją w rozkroku. Pierwszy zawodnik podaje dołem balon do kolejnego, ten do następnego aż na sam koniec. Ostatni zawodnik łapie balon i biegnie do przodu drużyny i znowu podaje balon dołem stojąc w rozkroku. Ostatnim zawodnikiem, który kończy rundę będzie gracz, który na samym początku wyścigu stał jako pierwszy i przebiegł z ostatniej pozycji na początek. Koniec rundy sygnalizujemy podnosząc balon do góry.

Na koniec zabaw podliczamy punkty na tablicy i wyłaniamy zwycięzców. Każde dziecko dostaje nagrodę – a zwycięzców można dodatkowo wyróżnić medalami z czekolady (można kupić takie medaliony/monety czekoladowe np. w Lidlu i zrobić z nich medale na wstążce.

Świetnym zakończeniem będzie stworzenie balonowej galerii. Każdemu dziecku dajemy balon i flamaster (najlepsze będą te permanentne – czyli te zasychające na każdej powierzchni – uwaga! one też nieźle brudzą). Następnie każde dziecko na swoim balonie rysuje wymyśloną twarz (oczy, usta, nos, włosy) – warto ustalić że np. chcemy zrobić galerię balonów zawieszając je na jednym sznurku np. pomiędzy oknami – więc czubek głowy naszej twarzy to miejsce z supełkiem na balonie (tak będzie łatwiej balon powiesić). Na koniec zabawy z balonami robimy galerię balonowych twarzy a dziecko wychodząc z zabawy otrzymuje swój balon oraz zestaw baloników do nadmuchania.