Tylko „Skrzat nie śpi” i dodaje otuchy | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
05lt.
2016
0

Tylko „Skrzat nie śpi” i dodaje otuchy

Wpadła mi w ręce piękna książeczka o Skrzacie, który dogląda ludzkich domów, zagród i szepcze, rozmawia po skrzaciemu ale tak, że każdy zrozumie.
„Skrzat nie śpi” to dla mnie powrót do mojego dzieciństwa na wsi, kiedy babcia opowiadała mi o usłużnych skrzatach, które w nocy pomagają ludziom i rozmawiają ze zwierzętami. Stąd brały się nocne dźwięki ze stajni, pomrukiwanie krów i rżenie koni – bo to właśnie skrzaty szeptały i opowiadały im o zielonej trawie na łące a do kurek snuły opowieści o tłustych robaczkach na podwórku.
Moje dziecko wychowuje się w mieście a i wieś wygląda zupełnie inaczej. Konie zostały zastąpione maszynami a krówka – mlekiem ze sklepu. Gdzie te nasze dzieci mają usłyszeć o skrzatach, o leśnych ludkach czy krasnoludkach, jeżeli nie z książek.

Jak to dobrze, że są książki! To one pobudzają wyobraźnię dziecka.

Książeczka wystarcza na jedno krótkie czytanie, ale na bardzo dużo oglądania, bo piękne ilustracje Kitty Crowther ozdabiające bajkę Astrid Lindgren wystarczają na jedną małą dobranockę ale na wiele dni rozmów, rysunków i opowiadań o tych małych towarzyszach domostw.

„Skrzaty nie śpią” nawiązują do popularnego w Szwecji, ale trudnego dla dzieci wiersza Viktora Rydberga „Skrzat” (1881 r.). W folklorze skandynawskim, gdzie pełno różnych fantastycznych stworzeń, miejsce skrzatów jest szczególnie ważne. To one dodają nadziei i otuchy w oczekiwaniach na zbliżającą się wiosnę.

Książeczka dzięki Wydawnictwu Zakamarki jest pięknie wydana i warto ją mieć w swojej domowej biblioteczce.

Serdecznie polecamy

Agnieszka i Gosia

skrzat-nie-spi_420pxrgbSzczegóły wydawnicze:

Tytuł: Skrzat nie śpi
Autor: Astrid Lindgren
Ilustracje: Kitty Crowther
Tłumaczenie: Anna Węgleńska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zakamarki
Język wydania: polski
Język oryginału: szwedzki
Liczba stron: 28
Rok wydania: 2015
Wymiary produktu [mm]: 10 x 272 x 185
Indeks: 18613933

zakamarki_logo_na www

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zakamarki za umożliwienie zapoznania się z książką.