Tajemnica pożarów – nowe śledztwo Lassego i Mai | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
04październik
2015
0

Tajemnica pożarów – nowe śledztwo Lassego i Mai

Kto zna serię Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai wydane przez Wydawnictwo Zakamarki wie, że nie zawiedzie się na żadnej części z tej serii. Książki opowiadające o perypetiach mieszkańców Valleby opowiadane z perspektywy dzieci, bez reszty wchłaniają młodego czytelnika. Nie bez powodu książki Martina Widmarka cieszą się tak dużą popularnością nie tylko w Szwecji ale też w całej Europie. A czym jest książka bez ilustracji. Piękne i charakterystyczne rysunki Heleny Willis wypełniają książkę po brzegi.

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai zajmuje się rozwiązywaniem różnych dziwnych zdarzeń, które zdarzają się w miasteczku i jego najbliższej okolicy. W książkach znajdziecie niemal wszystkie elementy książki detektywistycznej. Liczne retrospekcje, dedukcyjna narracja, sposób na analizowanie wątków, sprawia, że książkę pochłania się na “jeden raz”.

– Czemu gasisz? – pyta Lasse, który nie przepada za ciemnościami.

– Po ciemku lepiej się myśli – odpowiada Maja.

Tym razem Lasse przeglądając prasę znajduje dwa bliźniaczo do siebie podobne w okolicznościach i konsekwencjach pożary, jeden u jubilera a drugi w muzeum. W obu przypadkach w niewyjaśnionych okolicznościach giną kosztowności. Lasse i Mai wkraczają do akcji i wciągają nas w swój świat zagadek i przygód.

W przygodach biorą udział liczni bohaterowie z których każdy ma swoją rolę i bardzo ważny wpływ na przebieg śledztwa. A oto, kilku z nich …

Nie mogę pominąć, jeszcze jednego bardzo istotnego faktu.

Wydawnictwo Zakamarki bardzo dba o jakość książek. Dla mnie osobiście również jest to ważne. Miło gdy książka wielokrotnie czytana ciągle trzyma swój fason i za każdym razem wygląda dokładnie tak samo. Książki są bardzo solidnie wydane, mają twardą oprawę ze zszywanymi kartkami.

Duży format czcionki powoduje też, że książka jest świetnie dostosowana dla najmłodszego czytelnika, wchodzącego w tajemniczy świat książek. Duża czcionka, rozkład tekstu i proporcje ilustracji z tekstem powodują, że książka jest wręcz pochłaniana.

Na koniec walory edukacyjne:

  • książka przybliża zawód strażaka i rolę straży pożarnej,
  • uczy dedukcyjnego myślenia i wnioskowania,
  • wspiera naukę czytania.

Do dzieła detektywi!

Agnieszka

Szczegóły wydawnicze:

Tytuł: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – Tajemnica pożarów
Tekst: Martin Widmark
Ilustracje: Helena Willis
Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Tytuł oryginału: Brandkårsmysteriet
Język oryginału: szwedzki
Wiek: 3+
ISBN: 978-83-7776-114-4
Wydanie: Poznań 2015
Rozmiar: 15 x 21,5 cm
Twarda oprawa
Liczba stron: 92 strony

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zakamarki za umożliwienie zapoznania się z książką.