Świat według kostek TENZI! | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
01wrz.
2015
0

Świat według kostek TENZI!

Czy lubicie kości?

Jest w nich coś magicznego. Ten dźwięk turlającej się kostki po stole, wyczekiwanie na odpowiednią ilość oczek, to uczucie satysfakcji gdy rzut był szczęśliwy …

Osobiście uważam, że wszelkie gry z użyciem kości mają w sobie moc. Pomyślcie, nawet ta najprostsza gra w wyścigi na planszy budzi emocje. Wiadomo, każdy ma inne wymagania. A gra w kości? Co jak co, ale kto zna grę w kości to wie, jak ona wciąga.

Dzisiaj mam dla Was grę w kości na czas i precyzję. Chodzi o TENZI firmy Carma Games. W Polsce grę wydał Rebel i wydaje się, że nie jest aż tak popularna jak, moim zdaniem, na to zasługuje.

Kupując TENZI otrzymujesz zgrabną tubę mieszczącą 4 komplety po 10 kostek. Każdy komplet kości jest w innym kolorze. A jakich kolorów tam nie ma: są różowe, żółte, zielone, czarne, niebieskie, czerwone, pomarańczowe, turkusowe … szał kolorystyczny. Do tego otrzymasz instrukcję z podstawowymi zasadami gry ale i różnymi odmianami tej gry.

Cztery komplety kości oznaczają, że gra jest do 4 graczy, niemniej nie ma żadnych przeszkód aby połączyć dwa a nawet trzy komplety i grać w większej grupie osób. Może Tenzi doczeka się próby bicia rekordu w ilości uczestników?

Cel gry to jako pierwszy wyrzucić na wszystkich swoich kostkach tę samą liczbę oczek.

A jak grać w Tenzi?

Gra jest prosta i ma mnóstwo home rules w zależności od potrzeb graczy. Każdy otrzymuje komplet kostek. Następnie jeden z graczy wywołuje “Start” i gra się rozpoczyna. To Ty decydujesz co będziesz wyrzucał. Szybkie podejmowanie decyzji i duża oburęczna zręczność jest atutem. Gracz, który uzyska jako pierwszy kości z jednakową liczbą oczek – woła “Tenzi”. To jest ZWYCIĘZCA rozgrywki.

Odmiany Tenzi:

 1. WIEŻA TENZI podczas turlania kostek, te z jednakową liczbą oczek są układane w wysoką wieżę. Uwaga! Bo przy Tenzi stół ma wiele wibracji – więc Twoja wieża jest zagrożona. Zwycięża gracz, który pierwszy skończy układać wieżę z kostek.
 2. DZIELONE TENZI w czasie którego dzielisz swoje kostki na dwa cele zbieranych oczek. Jak osiągniesz wynik 5 jednakowych + 5 jednakowych krzycz “Tenzi!”.
 3. DRUŻYNOWE TENZI jest super bo wówczas zabawa jest podwójna. Podzielcie się na zespołu i wspólnie rzucajcie do jednej liczby oczek. Zwycięża drużyna która jako pierwsza wyrzuciła jednakowe sekwencje oczek.
 4. MEGA TENZI to gra z podwojona liczbą kostek. Szaleństwo… dwadzieścia kostek, jakby dziesięć było za mało.
 5. PODBIERANE TENZI to jest majstersztyk. Tym razem podbierasz wyniki od sąsiadów a w zamian oddajesz tyle samo kości. Nie można podbierać gdy zbiera się te same liczby kostek, ani przy pierwszy rzucie.
 6. CELOWANE TENZI grasz wówczas gdy przed rzutem zadeklarujesz jaką ilość oczek zbierasz.
 7. TENZI NA CZAS to gra gdy mierzycie sobie czas zbierania jednakowych kostek. Nawet są stopnie zaawansowania od Kościanego Bobasa do Mistrza TENZI.
 8. POKRĘCONE TENZI to dowolne mieszanie różnych odmian rozgrywek.

TENZI to świetna gra do rozgrywek domowych ale i poza domem. Zabranie do torby kostek, które nic nie ważą a dają tyle radości – to obowiązek, każdego rozsądnego, nie chcącego narażać na nudę swoje dzieci, rodzica.

Jak zwykle doszukuję się w grach, co takiego nasze dzieci mogą się w tej grze nauczyć i co gra może w nich wzmocnić. Nie zawiodłam się na Tenzi:

 • w grze wymagana jest spostrzegawczość i umiejętność obserwacji,
 • granie kostkami poszerza pole widzenia a jak oprócz naszych kostek musimy widzieć też kostki sąsiada, to już prawdziwe wyzwanie,
 • dla młodszych graczy to świetny sposób utrwalania liczb,
 • w wersji drużynowej, gra pobudza i rozwija nasze umiejętności pracy w zespole,
 • gra ćwiczy szybkie podejmowanie decyzji,
 • rzucanie kostkami i układanie wież jednocześnie usprawnia motorykę dziecka.

Czyli jednak, takie małe a tyle radości i pożytku!

Szczegóły dotyczące gry:

 • Nazwa: Tenzi
 • Wydawca: Rebel
 • Liczba graczy: 2 – 4 osoby
 • Wiek: od 5 lat
 • Czas gry: ok. 5 – 10 minut
 • Waga: ok. 0.30 kg

Tenzi!

Agnieszka