Speed Cups – bądź najszybszy! | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
07lipiec
2015
0

Speed Cups – bądź najszybszy!

Jeżeli szukacie rozrywki dostarczającej wrażeń bez zagłębiania się w trudne instrukcje to szczerze polecam grę SPEED CUPS. Zasady są bardzo proste a przygotowanie do gry trwa kilka chwil.

Gra według producenta G3 jest przeznaczona dla dzieci od 6 lat – niemniej widziałam graczy 4- i 5-letnich, którzy świetnie radzili sobie w tej konkurencji. Szybkie kubeczki to gra przeznaczona dla 2-4 graczy a czas rozgrywki zajmuje 10-15 minut.

W pudełku znajdziecie:

  • 24 karty z obrazkami,
  • 4 komplety kubeczków (po 5 kolorowych kubeczków w komplecie),
  • 1 dzwonek,
  • instrukcja.

Przygotowanie rozgrywki jest błyskawiczne.

Na początek tasujemy karty i układamy na środku stołu zakryte. Dzwonek również kładziemy na środku stołu. Każdy z graczy musi mieć podobne warunki dostępu do kart i dzwonka.

Uczestnicy gry otrzymują zestaw pięciu kolorowych kubeczków (czerwony, niebieski, żółty, zielony i czarny), które każdy z graczy układa rozłożone przed sobą.

Celem gry jest jak najszybsze ułożenie kubeczków z uwzględnieniem kolejności kolorów i układu kolorów czyli jeżeli na karcie jest układ w poziomie to również w poziomie układamy nasze kubeczki zgodnie z kolorami występującymi na karcie.

Podobnie gdy elementy na karcie ułożone są w pionie wówczas nasze kubeczki układami w pionie wkładając jeden na drugi zgodnie z kolorami z karty.

Rozpoczyna się zabawa w której trzeba wykazać się niemałym refleksem i spostrzegawczością. 🙂

Grę rozpoczyna najmłodszy gracz odkrywając kartę z zakrytego stosu. Gracze starają się jak najszybciej ułożyć kubeczki zgodnie z układem na karcie. W wersji podstawowej, każda kolejna runda rozpoczyna się od rozłożonych kubeczków w pozycji startowej, czyli jeden obok drugiego. Niemniej, gdy chcemy troszkę wprowadzić zamętu ustalamy, że każda kolejna runda zaczyna się od ostatniego ułożenia kubeczków – co skutecznie utrudnia rozgrywkę.

Każda wygrana runda to karta dla zwycięzcy. Na koniec podliczamy zebrane karty. Wygrywa najszybszy z graczy, który posiadł najwięcej kart.

Gra świetnie nadaje się na wyjście do parku z dzieckiem. Nie trzeba zabierać ze sobą pudełka a tylko kubeczki, karty i dzwonek. I tu mała uwaga do producenta – może warto pudełko wyposażyć w woreczek. Niemniej bez trudu można te elementy zabrać ze sobą. Czasami zamiast dzwonka po prostu klaszczemy. Kto ułoży swoje kubeczki i klaśnie w dłonie – wygrywa rundę. Chociaż przyznam, że dzwonek dodaje tej grze niepowtarzalnego uroku. 😉

Jak zaczniecie grać – to trudno będzie Wam skończyć. Rozgrywki Speed Cups budzą niezwykłe emocje. Z pokoju dziecka słychać tylko dzwonienie dzwonka i wybuch śmiechu.

Gra jest dobrą propozycją na prezent rodzinny, ponieważ nie nudzi ona żadnej grupy wiekowej i jest doskonałą rozrywką dla każdego.

Pomimo swej prostoty SPEED CUPS ma duże walory edukacyjne:

  • ćwiczy spostrzegawczość, ponieważ gracz musi błyskawicznie rozpoznać układ w pionie i poziomie i kolejność kolorów,
  • trenuje refleks bo reakcja gracza musi być błyskawiczna,
  • rozgrywka poszerza pole widzenia tak bardzo potrzebne przy szybkim czytaniu, ponieważ trzeba jednocześnie widzieć rysunek i układać kubeczki,
  • ćwiczy koncentrację, kiedy trzeba się skupić aby skutecznie wygrać rozgrywkę,
  • konieczność szybkich i umiejętnych ruchów skutecznie ćwiczy sprawność rąk,
  • gra uczy dzieci pozytywnego konkurowania i cieszenia się rozgrywką.
Tytuł: Speed Cups
Wydawca: G3
Autor: Haim Shafir
Rodzaj gry: zręcznościowe
Rodzaj gry: rodzinne
Liczba graczy: 2 – 4 osób
Wiek graczy: od 6 lat
Czas gry: 15 min.
Wymiary pudełka: 190x275x70 mm
Waga pudełka: 0,5 kg

Kubeczki w dłoń ….

Agnieszka

G3_logo recenzja

Serdecznie dziękuję Firmie G3 za udostępnienie gry SPEED CUPS do testów.

Dziękujemy!