Smakowite rozszerzenie do gry Kakao – CZEKOLADA | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
25wrz.
2016
1

Smakowite rozszerzenie do gry Kakao – CZEKOLADA

Co najlepszego robi się z Kakao? CZEKOLADĘ!

Wszyscy to wiedzą!

Wydawnictwo G3 rozpieszcza nasze podniebienia dając nam szansę na ciąg dalszy, gry wydanej ponad rok temu. Mowa oczywiście o grze Kakao, której recenzję znajdziecie tutaj. Niemniej z wielką przyjemnością ponownie mogłam zasiąść do tej gry przy okazji przygotowywania recenzji dodatku.

Sama gra Kakao cieszy się dużym powiedzeniem. Jest świetną grą strategiczną dla początkujących oraz tych po prostu lubiących pogłówkować. Teraz pojawiła się szansa na jeszcze dłuższą i jeszcze bardziej ciekawą rozgrywkę, ponieważ w rozszerzeniu znajdziecie aż 4 dodatki uatrakcyjniające grę.

W pudełku z rozszerzeniem do gry znajdziecie następujące elementy wzbogacające rozgrywkę:

Rozszerzenie MAPY, a w nim:

  • 1 plansza map
  • 8 znaczników map

Dzięki temu zabiegowi, poszerza się graczom możliwość wyboru spośród odkrytych kafli dżungli. W wersji podstawowej są odkryte zawsze dwa kafle. W wersji rozszerzonej, gracze mają większy wybór kafli dżungli. Dwa kafle leżą na planszy map + dwa kafle poza mapą jako rezerwa. Aby pobrać kafla z planszy map, należy oddać jeden z dwóch otrzymanych na początku gry znaczników map. Kafle z rezerwy nie wymagają znacznika. Dzięki temu dodatkowi, mamy większy wpływ na przebieg rozgrywki.

Rozszerzenie SYSTEM IRYGACYJNY, a w nim:

  • 3 kafle dżungli irygacja

Te kafle zastępują w grze podstawowej 1 kafel pojedynczej plantacji i 2 kafle podwójnej plantacji. Zmiana przy zastosowaniu tego dodatku sięga również kafli początkowej rozgrywki. Normalnie jest to kafel rynku z ceną sprzedaży o wartości 2 oraz kafel pojedynczej plantacji. Z tym rozszerzeniem kafel rynku zamienia się na kafel wody.

Przy zastosowaniu kafla irygacji, za każdego przylegającego i aktywowanego pracownika gracz otrzymuje 4 owoce kakaowca lecz musi cofnąć w zamian nosiwodę o jedno pole do tyłu. Gdy nie ma możliwości przesunięcia do tyłu pionka z nosiwodą, wówczas gracz nie otrzymuje owoców.

Rozszerzenie CZEKOLADA, a w nim:

  • 6 kafli dżungli (3 kafle wytwórstwa czekolady i 3 kafle rynku czekolady),
  • 20 znaczników czekolady.

Zastosowanie również tego dodatku wiąże się z usunięciem / zastąpieniem 3 kafli kopalni złota i 3 kafli rynku z ceną sprzedaży o wartości. Znaczniki czekolady kładziemy obok owoców kakaowca. Co one dają? Otóż, kafle wytwórstwa czekolady pozwalają zamianiać 1:1 owoc kakaowca na znacznik czekolady. Kafle rynku czekolady pozwalają zaś na prowadzenie handlu w zależności od wyboru gracza, można sprzedać owoc kakaowca lub czekoladę, która jest dużo więcej warta. W przypadku gdy aktywujemy więcej niż jednego pracownika, można wybrać wariant mieszany tj. np. przy dwóch pracownikach wybrać sprzedaż i kakaowca i czekolady.

I ostatni dodatek SZŁASY, a w nim:

  • 12 dwustronnych kafli szałasów z różnymi funkcjami na awersach i rewersach.

Ten wariant rozgrywki powoduje częściowe wprowadzenie nowych zasad rozgrywki i rozliczania wygranej. Szałasy można budować na zakończenie swojej tury. Wymaga to jednak zaangażowania środków wcześniej wypracowanych (nie tych z bieżącej tury). Gracz może mieć dowolną liczbę szałasów z tym, że żaden nie może się powtarzać. Szałasy noszą różne nazwy tj. kupiec, gospodarz czy syn wodza. Każdy ma znaczenie podczas rozgrywek a także wybrane wprowadzają bonus przy wyliczaniu punktów.

Trzeba przyznać, że wprowadzenie dodatków robi pewne zamieszanie. Gracze, muszą być bardziej czujni i skoncentrowani – bo wprowadzenie wszystkich jednocześnie (chociaż można też pojedynczo), zmienia zasady gry. Dodatki jednak nadają grze kolorytu i moim zdaniem wprowadzają też dynamikę. Pojawiło się wiele elementów, które mogą wzmocnić nasze zwycięstwo ale też, dać poczucie zmarnowanej szansy.

Gra jest przeznaczona dla 2 do 4 graczy i należy zwrócić troszkę uwagę na pewne zmiany składników gry, przy dwuosobowej rozgrywce. Liczba graczy pomoże Wam również lepiej skupić się na rozgrywce i przewidzieć możliwe posunięcia przeciwników.

I tak na koniec parę słów, o opakowaniu. Zawsze mam takie poczucie, że jak Wydawnictwo daje nam dodatek, to fajnie jak mieści się do pudła wersji podstawowej aby nie taszczyć ze sobą dwóch pudeł. Pewnie Wydawnictwo nie do końca sprawę przewidziało, ale na szczęście w pudle jest na tyle miejsca, że dodatki bez trudu się zmieściły.

Nie byłabym sobą, gdybym nie miała jakiegoś małego wkrętu na koniec. My sobie gramy na planszy w Kakao i Czekoladę … a tu, proszę taki piękny owoc kakaowca … rośnie w Ogrodzie Botanicznym UW w Warszawie 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na koniec pragnę podziękować Panu Arturowi z Bractwa Kupieckiego za udostępnienie podstawowej wersji gry Kakao do przeprowadzenia testu dodatków. Jestem zadziwiona i bardzo mile zaskoczona, życzliwością i sprawnością w działaniu. Dziękuję za pomoc!

pobrane

Oczywiście dziękuję Wydawnictwu G3 za udostępnienie tego smacznego dodatku do gry. 

G3_logo recenzja