Słodka zabawa w Torcik | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
09sierpień
2016
0

Słodka zabawa w Torcik

Ostatnio pisałam o małych mobilnych grach, takich które bez trudu zabierzecie ze sobą na każdy rodzinny wypad i ta gra również do takich się zalicza. Ta karcianka rozbawi każdego malucha i spowoduje, że dzieci nie będą się nudzić. Grając w grę “Torcik” od G3 poćwiczycie z dziećmi spostrzegawczość i refleks.

A więc do dzieła …

W pudełku znajdziecie:

  • 30 kart z tortem
  • pisak z pieczątką
  • płytka z tortem
  • instrukcja.

Celem gry będzie zebranie pięciu kart w identycznym kolorze i jak najszybsze zakrycie ręką płytkę z torcikiem.

Ponieważ gra przeznaczona jest dla 3 do 6 graczy, należy wybrać tyle kompletów kart z kolorami tortów, ilu graczy weźmie udział w rozgrywce. Karty przed rozgrywką należy bardzo dobrze potasować. Na środku stołu połóżcie kartonowy torcik.

Gracze otrzymują po pięć przypadkowych kart. Karty są widoczne tylko dla właściciela kart. Teraz jednocześnie wszyscy gracze na “raz, dwa, trzy” przekazują karty sąsiadowi po swojej lewej stronie. Koniecznie karty muszą być przekazywane jednocześnie. Dobrze, aby jeden z graczy nadawał tempo rozgrywce – bo jest ona tym ciekawsza im szybciej karty krążą wśród graczy.

Gracz, który skompletuje swoje karty, tak aby były w jednym kolorze jak najszybciej przykrywa ręką torcik leżący na środku stołu.

Gracz, który jako ostatni położy rękę na torciku otrzymuje pieczątkę, niestety za karę. Ponieważ własnie to uczestnik, który zdobędzie najmniej gwiazdek (kształt pieczątki), wygrywa. Dzieci pokochają tę grę, jest łatwa, szybka i ta … pieczątka. Świetna na granie na plaży, na pikniku … wszędzie gdzie znajdziecie troszkę miejsca aby zmieścić się z kartami. A jak pieczątkę dzieci wykończą, można wykorzystać każdy inny flamaster z pieczątką.

Pomimo, że gra wydaje się wręcz prymitywna w swojej mechanice, muszę przyznać, że dzieci mają przeróżne pomysły na warianty rozgrywki. Np. każdy potajemnie losuje kartę, która wskazuje jaki kolor będzie musiał zebrać. Dziać się zaczyna, kiedy dwóch graczy zbiera ten sam kolor. Dzieci mają przeróżne pomysły aby komplikować rozgrywkę, gdy ta podstawowa troszkę się im znudzi. Inną odmianą (również autorstwa dzieci) jest przy grze na 3 osoby, zbieranie po dwa komplety. Ten wariant również niesie wiele niespodzianek.

Jak widzicie gra jest bardzo prosta, zasady tłumaczy się błyskawicznie  i nawet nie trzeba rozgrywki próbnej. Dzieci podczas gry będą ćwiczyć spostrzegawczość i refleks i kreatywne myślenie również. Najmłodsi gracze mogą dodatkowo ćwiczyć rozróżnianie kolorów.

Szczegóły wydawnicze:

 

Tytuł: Torcik
Wydawnictwo: G3
Rodzaj gry: karciane
Liczba graczy: 3 – 6 osób
Wiek graczy: od 5 lat
Czas gry: 15 min.

 

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękuję Wydawnictwu G3

G3_logo recenzja