Sam w domu – bajka o przyjaźni | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
31Maj
2016
0

Sam w domu – bajka o przyjaźni

Często najtrudniejsze pytania dotyczą tych spraw, które są blisko nas. Więc kiedy moje dziecko ma dylematy związane z przyjaźnią i tęsknotą za tą prawdziwą do końca życia – to powiem szczerze, że ważę każde słowo, bo wiem, jak dosłownie dziecko pojmuje rzeczywistość. Zastosowanie przenośni czy porównań  bardzo często wprowadza więcej zamieszania niż pożytku. Poza nawiązaniami ze świata bajki … bo te przemawiają do wyobraźni dziecka w sposób niesamowity.

Więc kiedy tylko nadarza się okazja to sięgam po bajki opowiadające o przyjaźni i o trudnych do zrozumienia emocjach związanych z dzieleniem się przyjaciółmi. Właśnie taka jest opowieść o mrówkojadzie i orzesznicy. Mrówkojad uwielbia spędzać czas ze swoją przyjaciółką orzesznicą. I kiedy ta, wybiera się ze swoim kolegą kretem Stellanem na kurs o zdrowych słodyczach, mrówkojad nie może znieść samotności. Nie pomaga mu nawet obecność ulubionej maskotki o imieniu Karol Gustaw. Mrówkojad postanawia dać orzesznicy nauczkę i zapłakać się jej na złość.

Piękna opowieść o emocjach towarzyszących samotności i o powrotach przyjaciół. Opowieść w której mrówkojad odkrywa, że płacz nie jest wstydliwy i przynosi ulgę a czasami nawet pomaga szybciej wziąć się w garść i upichcić dla przyjaciela dobrą kolację.

Autorka książki Lotta Olsson napisała również inne wydane przez Zakamarki książeczki opowiadające o przyjaźni i przygodach mrówkojada i orzesznicy (Dziwne zwierzęta, Inna podróż, Sens życia, ) a kolorowe ilustracje Marii Nilsson Thore zachęcą tych najmłodszych do oglądania a tych czytających do samodzielnej lektury. Książka jak wszystkie z “Zakamarków” pięknie wydana, w twardej i solidnej oprawie, będzie książką dla kilku pokoleń maluszków.

Serdecznie zachęcam Was do lektury książeczki z dziećmi.

PS. Książka przetestowana na przedszkolaku, który połowę dnia spędził samotnie w kąciku, z zazdrością patrząc jak jego największy przyjaciel bawi się z innymi dziećmi.

sam-w-domu_420pxrgb

Szczegóły wydawnicze:

Tytuł: Sam w domu
Wydawnictwo: Zakamarki
Tekst: Lotta Olsson
Ilustracje: Maria Nilsson Thore
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wiek: 3+
Data wydania: Poznań 2016
Oprawa: twarda
Liczba stron: 36 stron

Dziękuję Wydawnictwu ZAKAMARKI za umożliwienie zapoznania się z tą piękną książeczką.