Różowe środy albo podróż … w nieznane? | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
14październik
2015
0

Różowe środy albo podróż … w nieznane?

Książka “Różowe środy albo podróż z ciotką Huldą” jest niezwykłą opowieścią o tej części naszego życia społecznego, której się obawiamy, która budzi w nas niepokój.

Książka jest autorstwa Sylvi Heinlein, niemieckiej dziennikarki i autorki wielu książek dla dzieci. Piękne ilustracje całkowicie oddające charakter książki zostały przygotowane przez Anke Kuhl, ilustratorkę i autorkę książek dla dzieci.

b

Książka opowiada o Sarze, która jak to dziecko świat pojmuje taki jakim jest, nie ubarwia go, przyjmuje go wprost. Dorośli niestety mają to do siebie, że jeżeli czegoś nie rozumieją, unikają tematu albo wprowadzają własną wygodną interpretację rzeczywistości. Książka opowiada o Huldzie, upośledzonej siostrze matki Sary, która potrafił pojmować świat podobnie jak Sara – białe jest białe, czarne jest czarne. Te wszystkie odcienie szarości powstają z interpretacji, próby zmian, udoskonalania życia przez dorosłych.

d

Książka wspaniale przedstawia emocje dziecka, które nie rozumie decyzji podejmowanych przez rodziców ale i postawę rodziców, niewyjaśniających i “robiących swoje”.

Dzięki lekturze możemy przedstawić dziecku perspektywę, z którą być może nie ma na co dzień do czynienia. Może pomóc zrozumieć też, to co dzieje się wokół niego. Wspólne czytania z dzieckiem, obu stronom sprawi niesamowitą radość. Książka tak barwnie opisująca sytuację ciotki Sary, konieczność opieki nad nią ale i jej prawa do samodzielnego decydowania o sobie i przeżywania życia na swój sposób.

Przez lata pracy z osobami parającymi się z różnymi życiowymi trudnościami (często wynikającymi z zaniechań, lenistwa i ułatwiania życia) mogłam obserwować trud i walkę osób niesprawiedliwie potraktowanych przez los o akceptację, zrozumienie i lepsze życie. Niestety nie zawsze mają tyle w sobie siły aby rozpychać się łokciami i konkurować o lepszą przyszłość. Z tego powodu książka jest szczególnie cenna do czytania wszystkim dzieciom. Przecież każdy z nas ma wokół siebie osoby chore, niepełnosprawne, które chcą żyć po swojemu. A osoby zdrowe, powinny w tym pomagać, dbając o ich bezpieczeństwo i stawiając granice tam gdzie jest to zupełnie konieczne.

Szczegóły wydawnicze:a

Tytuł: Różowe środy albo podróż z ciotką Huldą
Tekst: Sylvia Heinlein
Ilustracje: Anke Kuhl
Tłumaczenie: Tomasz Ososiński
Wielkość książki: 15 x 21 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 152 str.
Kategoria wiekowa 8+
ISBN 978-83-63696-11-5

Miłego odkrywania …

Agnieszka