Raz, dwa, trzy …. Muzeum Narodowe | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
10sierpień
2017
0

Raz, dwa, trzy …. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Warszawie to nasz kolejny przystanek w grze “Raz, dwa,trzy – Warszawiakiem jesteś Ty”. Trafiła nam się szczególna okazja, ponieważ mogliśmy pokazać nasze jedno z najbardziej ulubionych muzeów naszym gościom, którzy odwiedzili nas w wakacje.

Na początek kilka informacji organizacyjnych:

Muzeum Narodowe w Warszawie mieści się przy Alejach Jerozolimskich pod numerem 3 (zaraz obok Muzeum Wojska Polskiego).

Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. We wtorek, środę, piątek, sobotę i niedzielę muzeum jest czynne w godzinach 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście 17.15). W czwartki muzeum działa dłużej bo aż do 21.00.

Dane kontaktowe do Muzeum Narodowego: tel. +48 22 621 10 31, e-mail: muzeum@mnw.art.pl.

Muzeum bierze udział w akcji Muzeum za złotówkę – oznacza to, że dzieci i młodzież ucząca się, może zwiedzać muzeum za 1 zł.

We wtorki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Muzeum Narodowe w Warszawie założono w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Jest to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach na siedzibę muzeum, wzniesiono w latach  1927–1938.

Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

Muzeum ma cztery oddziały:

  • Muzeum Plakatu w Wilanowie,
  • Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni,
  • Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim,
  • Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Wizytę w Muzeum Narodowym warto rozpocząć od wypożyczenia bezpłatnych audioprzewodników. Pomogą one Wam przebrnąć choćby przez cząstkę kolekcji. Polecam też nie planować jednego dnia przejść całej kolekcji. Warto skupić się na jakim konkretnym fragmencie i poświęcić planowany czas na wizytę dogłębnie studiując fragment kolekcji.

Dla dociekliwych Muzeum Narodowe prezentuje też swoją kolekcję w świecie cyfrowym. Na stronie Cyfrowego Muzeum Narodowego, możecie zapoznać się ze stale uzupełnianą kolekcją cyfrowych wizerunków dzieł sztuki.

Czy warto przyjść do Muzeum Narodowego z dziećmi? Tak, zawsze! Uczniowie mogą dojrzeć w oryginałach wiszących na ścianach, to co niejednokrotnie oglądają w podręczniku do języka polskiego czy plastyki. Znajdują się tutaj dzieła m.in. Jana Matejko, Aleksandra Gierymskiego, Olgi Bozańskiej, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego czy Józefa Chełmońskiego. To co dzieci oglądają w podręcznikach, tutaj mogą obejrzeć i wysłuchać historii dzieła dzięki audioprzewodnikom.

Nasza wizyta w Muzeum Narodowym zawsze kończy się wizytą w muzealnym sklepiku, gdzie córka zaopatruje się w kolejne do kolekcji zakładki do książek z reprodukcjami jej ulubionych malarzy.

Wspomnę jeszcze, że muzeum w roku szkolnym prowadzi lekcje muzealne. Miałam przyjemność organizować taką lekcję dla klasy mojej córki. Dla wielu kolegów i koleżanek była to pierwsza wizyta w Muzeum Narodowym a dzięki ciekawie poprowadzonej lekcji na pewno nie ostatnia!