Raz, dwa, trzy … – Muzeum Fryderyka Chopina
Częściowo wakacje w wydaniu wyjazdowym mamy za sobą, to teraz czas na szwędanie się po Warszawie. Już mamy zaplanowane, które miejsca chcemy ponownie odwiedzić a które po raz pierwszy (przynajmniej w wakacyjnej odsłonie). Teraz czas na realizację naszego planu. Rozpoczynamy od miejsca, które mnie osobiście wzrusza i które budzi ogromną sympatię.
Pierwszym miejscem do zwiedzenia z listy zabawy międzymuzealnej “Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś Ty” jest Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Muzeum mieści się w Zamku Ostrogskich, a właściwie w Pałacu Gnińskich. Książę Janusz Ostrogski rozpoczął wznoszenie zamku a wojewoda Jan Gniński dokończył wznoszenie rezydencji. Obecny pałac jest lewą oficyną niezrealizowanego, dużego założenia. Przebudowywany był w XVIII i XIX wieku. Po zniszczeniach wojennych został odbudowany w latach 1949-53. Pałac miał kilku właścicieli i pełnił różne funkcje. Od 1859 mieścił się w nim Instytut Muzyczny, w okresie międzywojennym konserwatorium i szkoła teatralna, a po wojnie pałac przyznano Instytutowi Fryderyka Chopina. Niedługo później stał się siedzibą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Muzeum Fryderyka Chopina.
Przedstawiam poniżej podstawowe informacje , które przydadzą się przy planowaniu wizyty w muzeum.
Adres: MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE, Pałac Ostrogskich (Pałac Gnińskich)
Kasy biletowe, w tym rezerwacja biletów grupowych: wtorek-niedziela 11.00-20.00
tel.: +48 22 44 16 251, 252, e-mail: bilety.muzeum@nifc.pl
GODZINY OTWARCIA MUZEUM I KAS
Muzeum i kasy czynne:
- wtorek–niedziela 11.00-20.00
- 6 stycznia, 3 maja, 4 i 15 czerwca, 15 sierpnia 11.00-20.00
- 31 grudnia 11.00-16.00
Muzeum i kasy nieczynne:
- w poniedziałki
- 1 stycznia (Nowy Rok)
- 16 kwietnia (Wielkanoc)
- 1 i 11 listopada
- 24, 25 grudnia (Boże Narodzenie) i 1 stycznia 2018 (Nowy Rok)
Wstęp wolny: niedziela
BILETY: Bilet normalny – 22 zł, Bilet ulgowy – 13 zł, Bilet rodzinny (max. 6 osób) – 62 zł
Dodatkowe informacje:
- Ze względu na powierzchnię niektórych sal obowiązują dzienne limity zwiedzających. Na każdą godzinę wpuszczanych jest nie więcej niż 70 osób.
- Bilety sprzedawane są na konkretną, pełną godzinę. W przypadku liczby zwiedzających niższej niż 70, sprzedaż jest kontynuowana i można wejść na teren ekspozycji Muzeum pomiędzy pełnymi godzinami. Prosimy jednak o przestrzeganie godzin wstępu zakodowanych w bilecie. Zwiedzający spóźnieni o więcej niż 30 minut mogą zostać nie wpuszczeni na teren ekspozycji Muzeum, jeśli liczba osób przekroczyć miałaby 70. Kasy mogą, w miarę wolnych miejsc na następne godziny, dokonać zmiany rezerwacji.
- Zwiedzający przez cały czas zwiedzania powinien mieć ze sobą bilet, po wejściu do Muzeum zalogować go, a przed wyjściem wylogować i zwrócić go.
- Ostatnie bilety sprzedawane są o godz. 19.15.
- Bilety ulgowe dostępne są po okazaniu dokumentów uprawniających do ulgi.
Tradycyjnie, staram się tak planować wyjścia muzealne, aby wykorzystać możliwość wejścia bezpłatnego, więc zaplanowałyśmy, że nasza wizyta odbędzie się w niedzielę. Dla zwiedzających może to być ważne, że kolejka do kas tworzy się już przed 11.00 – więc czasami warto być albo troszkę wcześniej albo już bliżej 12.00. Stojąc pod drzwiami z napisem KASA stańcie przy drzwiach po lewej stronie (bliżej Pałacu) – drugie drzwi służą do wyjścia z biletem. Muzeum jest w Pałacu, więc po opuszczeniu kas należy kierować się do drzwi głównych Pałacu (po schodach).
Trzeba przyznać, że personel muzeum jest bardzo miły i uczynny. Pracownicy Muzeum chętnie odpowiadają na pytania i starają się pomóc. A co do samego Muzeum …to uwielbiam ten klimat. Multimedialne rozwiązania i dźwięki muzyki, tuby do słuchania utworów Chopina, mini sala koncertowa gdzie można odseparować się od tłumu i zanurzyć się w dźwiękach mazurów. Wszystko niemalże idealnie. Niemalże, bo niestety fałszywe nutki w postaci od czasu do czasu niedziałającego stanowiska, w miarę często pojawiający się napis “przepraszamy, ale stanowisko czasowo nieczynne”, troszkę sprowadzało mnie na ziemię.
Mimo wszystko – naprawdę warto znaleźć te kilka godzin na taką wizytę.
Muzeum Fryderyka Chopina sprawuje pieczę nad największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcją chopinianów czyli pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora. Liczy ona ponad 7500 obiektów. Kolekcja zawiera rękopisy muzyczne, wydania dzieł Chopina, jego korespondencję, ikonografię historyczną i współczesną, drogocenne przedmioty osobiste, a także dokumenty związane z biografistyką, komentarzami krytycznymi utworów i szeroko pojętą recepcją osoby i twórczości kompozytora. W roku 1999 część kolekcji Muzeum Chopina została wpisana na listę UNESCO „Memory of the World”, na której znajdują się obiekty wymagające szczególnej ochrony ze względu na ich unikatową wartość kulturową.
Przy okazji zwiedzania mogłyśmy też porozmawiać o wartości rodzinnych pamiątek, które pomimo powstania styczniowego i dwóch wojen przetrwały, chociaż w zubożałym stanie. Ale też, zwróciłyśmy uwagę na treści listów pisanych przez Chopina do rodziny czy przyjaciół. Listy pełne emocji, zaangażowania, miłości i wielkiej przyjaźni. Tak już się nie pisze … niestety.
Smaku wizycie w Muzeum dodały zadania, które były do rozwiązania na karcie z gry wakacyjnej organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Życzę miłej wizyty w Muzeum Fryderyka Chopina i do zobaczenia!