Pszczoły i trzmiele w walce o pyłek | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
02grudzień
2018
0

Pszczoły i trzmiele w walce o pyłek

Taka tytułowa konkurencja to tylko w grze, bo w naturze te dwa bardzo pożyteczne owady świetnie się uzupełniają. Jedne latają dłużej i dalej od drugich i nie podkradają sobie kwiatków, bo mają swoje ulubione, nie walczą o teren, bo często pracują na innym.

Uwielbiam rośliny kwitnące, więc obecność pszczół i trzmieli w moim otoczeniu jest jak najbardziej pożądana. Tą obecność prowokuję, wieszając ule dla pszczół samotnic i domki dla trzmieli oraz sadząc miododajne jeżówki, nasturcje, lawendę, lwie paszcze czy słoneczniki. I zapewne będę się powtarzać, że lubię wszelkiego rodzaju gry ogrodnicze w związku z tym do tych ulubionych dodaję również gry o owadach, których tym razem bohaterem będzie gra karciana od Trefla pn.: “Pszczoły”.

Gra przeznaczona jest dla dwóch graczy, co również w naszym  stałym składzie jest atutem. Same zaś zasady gry są bardzo proste i już pierwsza gra próbna pomoże Wam rozkminić grę.

W zgrabnym i małym pudełku znajdziecie talię 50 kart:

 • 17 kart pszczół,
 • 17 kart trzmieli,
 • 5 kart kwiatów,
 • 10 kart misji,
 • 1 kartę pierwszego gracza.

Celem gry jest uzyskanie pyłku z jak największej liczby kwiatów.

Do gry potrzebujecie kawałek stabilnej powierzchni bo będziecie grać nad rozłożonymi kartami a pole gry będzie się poszerzać. Warto to założyć na samym początku gry.

Aby przygotować grę należy rozłożyć 5 kart kwiatów – jeden obok drugiego. Karty misji należy potasować i rozdać każdemu z graczy. Gracze sprawdzają swoją misję, ale nie dzielą się nią do samego końca gry. Misja jest szczególną wskazówką dla zbieracza pyłków, jakie kwiaty są dla niego najbardziej atrakcyjne.

Dzielicie się na role, kto będzie grał kartami pszczół a kto trzmieli. Pszczoły grają jako pierwsze. Każdy z graczy tasuje swój zestaw kart i kładzie zakryty przed sobą, dobierając na rękę trzy karty z tego stosu.

Gracze wykonują swój ruch na zmianę w dwóch punktów akcji (PA) i mogą być one następujące:

 • położenie 1 odkrytej karty po swojej stronie (1PA),
 • odrzucenie 1 karty na stos kart odrzuconych (1PA),
 • użycie karty ruchu po swojej stronie (1PA),
 • użycie karty ruchu po stronie przeciwnika (2PA),
 • położenie 1 zakrytej karty po własnej stronie (2PA),
 • położenie 1 zakrytej karty po stronie przeciwnika (2PA),
 • odwrócenie karty przeciwnika (2PA).

Jak widać, prostsze, mniej szkodzące przeciwnikowi ruchy są warte 1 punkt akcji, te za dwa punkty mogą znacznie pokrzyżować szyki i wprowadzają ciut negatywnej interakcji. Ważne ją również zasady do samego sposobu układania kart, czy też ich przekładania (nie wolno tworzyć pustych miejsc w kolumnach a po każdej stronie kwiatów mogą znajdować się maksymalnie 3 rzędy po 5 kart. Użyte karty z ręki każdorazowo uzupełniamy do trzech.

Runda kończy się gry jeden z graczy nie ma kart do dalszej rozgrywki. W tej sytuacji przeciwnik rozgrywa ostatnią turę i kończy się runda. Następuje podliczanie punktów:

 • odwracamy wszystkie zakryte karty,
 • gatunek owadów, który po swojej stronie ma przewagę (zliczamy wartości kart) wygrywa kartę kwiatu, który daje 1 punkt,
 • jeżeli zdobyty kwiat widnieje również na karcie misji – gracz otrzymuje dodatkowy 1 punkt.

Przejdźcie do drugiej rundy z tym, że rozpoczynają trzmiele. Po dwóch rundach wyłaniamy zwycięzcę, sumując punkty z rozgrywek.

“Pszczoły” są ciekawą i prostą rozrywką. Dzięki kartom akcji i zawartych w nich kartom ruchu, gracze mogą blefować i wchodzić w negatywne interakcje z drugim graczem. Przy niewielkich chęciach może zachęcić młodszych graczy do zapoznania się z życiem owadów. Szczerze polecam!

Szczegóły wydawnicze:
Tytuł:  Pszczoły / Autor: Alexandre Droit / Ilustracje: David Boniffacy / Wydawca: Trefl Joker Line / Opis w BGG / Liczba graczy: 2 osoby / Wiek graczy: od 8 lat / Czas rozgrywki: ok. 15 minut / Sugerowana cena: 34,95 zł

Dziękujemy za przekazanie gry do recenzji Fabryce Kart Trefl – Kraków.

Recenzja 12/2018