Przebiegłe wielbłądy – testowanie gry rodzinnej! | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
31styczeń
2015
0

Przebiegłe wielbłądy – testowanie gry rodzinnej!

Od miesiąca zagrywamy się rodzinnie w grę Przebiegłe wielbłądy (czyli Camel Up). W rozgrywki wciągamy każdego gościa i wszystkim gra bardzo się spodobała – oczywiście zwłaszcza tym, którzy dali radę nas ograć przy pierwszym podejściu. Bo rzeczywiście, oprócz strategii ważne jest również szczęście 🙂

Gra jest warta polecenia jako sposób na wspólne spędzenie czasu “nie przed telewizorem” czy komputerem.

Grę rozgrywa się w 20-25 minut a gdy uda się wszystkich wciągnąć w hazardowe rozgrywki to jest naprawdę dobra zabawa. Zasady są bardzo proste i już przy pierwszym zagraniu nie ma wielu pytań o sposób gry. Warto ustalić też swoje zasady, my na przykład ustalamy, że nie można wykonywać dwa razy pod rząd tego samego rodzaju akcji. Chodzi o to aby uaktywnić tych mniej hazardowych do szachowego (czyt. strategicznego) sposobu myślenia.

Pudełko jest solidnie wykonane a i zawartość jest dość atrakcyjna. Duży plus za woreczki w różnych rozmiarach na żetony i karty.

Zawartość pudełka:

 • 1 plansza
 • 5 drewnianych wielbłądów
 • 1 piramida
 • 5 drewnianych kości
 • 40 kart do obstawiania
 • 8 żetonów pustyni
 • 15 żetonów etapów
 • 5 żetonów piramidy
 • 20 kart z pieniędzmi
 • 50 monet
 • 1 znacznik gracza rozpoczynającego
 • zapasowe gumki do piramidy
 • instrukcja (PL)

A i oto główni bohaterowie rozgrywki – kolorowa karawana:

Pędzące wielbłądy 3

Wielbłądy tak jak i kostki są drewniane i kolorowe. Występują w kolorze białym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim i żółtym.

Pędzące wielbłądy 4

Bardzo ciekawym rozwiązaniem i już na samym początku zachęcającym do rozgrywki jest sposób losowania, który wielbłąd ma swój ruch. Piramida – bo to o niej mowa – bardzo zachęca zwłaszcza dzieci do rozgrywki.

Dla tych mniej uposażonych w wyobraźnię przestrzenną jest w instrukcji prosty opis jak skonstruować piramidę.

W grze idzie o pieniądze – bo wygrywa ten kto uzbiera a właściwie wygra ich najwięcej.

A tak wygląda przygotowana plansza w rozgrywce na dwie osoby. Może wydawać się, że gra jest skomplikowana – ale naprawdę gra jest super prosta.

początek rozgrywki 600

Sama gra jest podzielona na etapy i każdy etap kończy się gdy wszystkie wielbłądy wykonają swój ruch. Gdy zostanie wykorzystanych 5 kafelków uprawniających do losowania ruchu wielbłądem i po ruchu ostatniego wielbłąda następuje zakończenie etapu i inkasowanie należnych pieniędzy (funtów egipskich) za pobrane kafelki typowania i kafelki piramidy. Każdy gracz planuje swoją strategię na swój sposób i przebieg gry bywa czasami bardzo zaskakujący.

Tak oto wielbłądy idą do celu przez pustynię, wokół piramidy. Po drodze napotykają raz oazę innym razem fatamorganę – a wszystko zależy od tego jakie niespodzianki przygotują dla nich gracze 🙂

Wreszcie po kilku etapach wielbłądy docierają do mety. Ale czy to będzie ten wielbłąd na którego wszyscy głosowali? Tego nie możesz przewidzieć! I to jest wspaniałe w tej grze. Do końca nie wiadomo, który wielbłąd będzie na wierzchu, który będzie miał pecha i jako pierwszy zostanie wylosowany do ruchu? Gracze tajnie w trakcie gry typują zwycięzców i przegranych i dopiero na końcu gry okazuje się, kto miał dobrego nosa 🙂

Stało się wygrał żółty wielbłąd! Panie, Panowie… koniec wyścigu!

rozgrywka 4 600x400

Za wytypowanie zwycięzcy można zgarnąć aż 8 funtów, tak samo za poprawne wytypowanie przegrywającego wielbłąda. Liczy się także kolejność typowania.

Gra za każdym razem wygląda inaczej a możliwość udziału aż 8 graczy daje szansę aby zagrać w nią nawet na dużych spotkaniach towarzyskich. Zasady gry są na tyle proste, że bez trudu można je wyjaśnić nowym uczestnikom gry i już od pierwszej rozgrywki można z gry czerpać satysfakcję.

Dane szczegółowe:

Tytuł: Przebiegłe wielbłądy

Tytuł oryginału: Camel Up

Autor: Steffen Bogen

Wydawca; Lucrum Games

Wiek graczy: +8

Ilość graczy: 2-8 uczestników

Czas rozgrywki: 20-30 minut

Instrukcja: polska

Waga opakowania: 1000 g

Wielkość pudełka: 295x295x70

 

Życzę miłych rozgrywek

Agnieszka