Pomysłówka – gra wspierająca czytanie i wzbogacająca słownictwo | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
05Maj
2015
0

Pomysłówka – gra wspierająca czytanie i wzbogacająca słownictwo

Gra POMYSŁÓWKA kusiła mnie od dawna. Lubimy gry słowne a dodatkowe elementy typu obracająca się baza gry i kolorowe znaczniki bardzo mnie kusiły. Więc stało się – w niedzielny poranek z córką dobrałyśmy się do pudełka.

Lakierowane pudełko wygląda bardzo atrakcyjnie, lecz też jest pewną przeszkodą przy dostawaniu się do jego środka. Lakierowane obie części pudełka mocno przylegają do siebie powodując, że trzeba się natrudzić aby dotrzeć do zawartości. Takie mocne przyleganie pudełka gwarantuje jednak, że gra nie rozsypie się przypadkowo przy jej przenoszeniu 😉 Z czasem też pudełko się “wyrabia” i otwiera się dobrze.

Pomysłówka Goliath zawartość pudełka

W pudełku znajdziecie wszystkie elementy ładnie zapakowane. Moje dziecko miało prawdziwą frajdę w “rozbrajaniu” gry i składaniu bazy. Baza i kolorowe żetony/znaczniki są bardzo solidnie wykonane .

Nakładki tematycznie są bardzo różnorodne – znajdziecie pośród nich następujące tematy: Dom, Farma, Kosmos, Kraje, Miasta, Plaża, Zwierzęta, Woda, Fantastyka, Ciało, Kolory i Kształty, Jedzenie, Kuchnia, Minerały, Muzyka, Szkoła,  Transport, Ubranie.

Celem rozgrywki jest odnalezienie jak największej ilości słów i pokrycie swoimi żetonami jak największej powierzchni bazy.

Zawartość pudełka:
 baza PomySłówka, 10 dwustronnych plansz, 4 komplety po 70 znaczników instrukcja w języku polskim 

Przygotowanie do gry:

Przed przystąpieniem do gry należy zdecydować na której planszy będzie się toczyć rozgrywka. Do wyboru jest 20 tematów, więc jest w czym wybierać. Po wyborze tematu planszy umieszczamy ją pod przezroczystą nakładką, zakładamy zielony pierścień i nakładamy na bazę POMYSŁÓWKI.  (Uwaga! Przezroczystą nakładkę obracamy ją tak, aby na górze były wgłębienia a nie wypukłości.)

Wypustkę na słowo w zielonym pierścieniu przesuwamy tak, aby odnaleźć na brzegu nakładki czarne pole – tutaj rozpoczyna się nasza rozgrywka.
Każdy z graczy wybiera swój kolor żetonów, które będzie umieszczał na planszy. Gracze umieszczają żetony w jednym z zagłębień w bazie POMYSŁÓWKI.

Pomysłówka Goliath przygotowanie do gry

Zaczynamy!

Przebieg rozgrywki:

Najmłodszy gracz przesuwa planszę (za bolce znajdujące się w przezroczystej nakładce na planszy) zgodnie ze wskazówkami zegara. Zatrzymuje się na pierwszym pojawiającym się słowie. Odczytuje to słowo na głos. Tego słowa szukamy na planszy.
Uwaga! Słowa na planszy znajdują się pisane poziomo od lewej i od prawej, pionowo i na ukos od dołu i od góry. Wszyscy gracze jednocześnie szukają na planszy zadanego słowa i kto odnajdzie pierwszy układa swoje żetony na słowie.

Gracze kolejno, zgodnie ze wskazówkami zegara przesuwają planszę i odkrywają słowa, które należy odnaleźć.
Czasami zdarza się, że nowe słowo które odkrywamy przecina się ze słowem/słowami już wcześniej odnalezionymi i zaznaczonymi na planszy. Jeżeli krzyżujące się słowa zostały wcześniej zaznaczone przez innego gracza, wówczas gracz który odnalazł nowe słowo usuwa znaczniki ze słów krzyżujących się. Gracz nie usuwa znaczników tylko w sytuacji kiedy krzyżujące się słowa sam wcześniej odnalazł.

Gra kończy się, gdy przejdziemy już wszystkie słowa na planszy tj. dojdziemy ponownie do pola zaznaczonego na czarno. Wygrywa gracz, który będzie miał przewagę w ilości znaczników wyłożonych na planszę. Liczenie żetonów najlepiej pozostawić dzieciom – sprawia im to każdorazowo wielką frajdę.

Gracze mają szansę na rewanż w kolejnej turze, której planszę przewodnią wybiera zwycięzca poprzedniej tury.

Gra jest doskonałą rozrywką dla dzieci i dorosłych. Zabawa w odszukiwanie słów może być rozgrzewką przed grami dłuższymi i wymagającymi planowania strategii. Lekkość gry, daje też szansę na wciągnięcie do gry osób, które nie przepadają za rozgrywkami przy stole.

Patrząc na walory edukacyjne dla naszych pociech:

  • gra ćwiczy refleks i spostrzegawczość,
  • ponieważ rozgrywka toczy się symultanicznie dziecko trenuje wytrzymałość na napięcie związane z konkurowaniem,
  • gra wspiera naukę czytania, ponieważ dziecko musi sprawnie i szybko odczytać słowo a następnie odnaleźć ten sam układ liter na planszy – biorąc pod uwagę, ze konfiguracja położenia wyrazu jest nie do przewidzenia,
  • w grze konieczne jest poszukiwanie słowa na planszy co poszerza pole widzenia (bardzo ważne przy ćwiczeniu szybkiego czytanie),
  • gra jest bogata w różne tematycznie powiązane ze sobą grupy wyrazów – więc rozwija zasób słownictwa dziecka.

Pomysłówka jak na tak, wydaje się prostą grę – ma sporo funkcji edukacyjnych. Więc z czystym sumieniem mogę polecić ją rodzicom jako sposób na miłą i lekką wspólną zabawę z dziećmi.

Nawet grając dość często w grę trudno się  nią znudzić. Tematyka nakładek jest bardzo szeroka. Dostępne są również nakładki w języku angielskim i niemieckiem – co dodatkowo wzmacnia edukacyjne walory rozgrywki. Nie ma nic lepszego na ćwiczenie zasobu słownictwa w języku obcym niż przez wszelkiego rodzaju zabawy słowne. Golith niebawem planuje też wypuścić dodatek z nowymi tematami plansz – ale to już w przyszłym roku (2016 r) – o czym Was napewno poinformuję.

 

Tytuł: PomySłówka
Wydawca: Goliath
Liczba graczy: 2 – 4 graczy
Wiek: od 7 lat
Czas gry: ok. 20 minut
Wydanie: polskie

Życzę Wam miłego słownego rywalizowania

Agnieszka