Pomyślnikowe najlepsze gry wyjazdowe. Zgraj się na wakacjach! | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
09sierpień
2016
0

Pomyślnikowe najlepsze gry wyjazdowe. Zgraj się na wakacjach!

Kiedy zaczynam pakować się na wyjazd rodzinny, zawsze zastanawiam się jakie gry wybrać. Które gry z naszej kolekcji będą odpowiednie dla różnorodnego towarzystwa a co najważniejsze, które nie sprawią kłopotu przy pakowaniu i zapełnią wszystkie pozostałe zakamarki i dziurki w bagażu. Z zasady podróżujemy z podręcznym bagażem – więc ma to dla nas bardzo duże znaczenie. Ponieważ w naszych wypadach uczestniczą dzieci w różnych grupach wiekowych, to biorę pod uwagę przede wszystkim te dzieci, które lubią grać i dorosłych, którzy nie specjalnie chcą wysilać się nad planszą a chętnie spędzą czas przy wspólnym stole.

Dobre gry na nasze wyjazdy muszą mieć kilka cech wspólnych:

  • pasują dla różnych grup wiekowych (są atrakcyjne dla dzieci i nie znudzą dorosłego),
  • dają możliwość grania w większym gronie ale też nie wykluczają gry we dwoje,
  • opakowanie jest niewielkich rozmiarów (a najlepiej kiedy mają dedykowany woreczek, do którego można przepakować grę z pudełka),
  • zachęcą do rozgrywki największego marudę,
  • rozgrywka nie zajmie zbyt dużo czasu.

Kolejność wymienionych gier, nie ma żadnego znaczenia. Można stwierdzić, że są to gry, najczęściej lądujące w różnych szczelinach naszych bagaży, właśnie ze względu na swoje rozmiary. Nie mogę jednak kategorycznie stwierdzić, że są to nasze jedyne tytuły w podróży. Gdy mamy taką możliwość to mamy dodatkowo torbę na większe pudła – ale te wymienione, zmieszczą się wszędzie i dadzą wiele radości znużonym czekaniem podróżnikom, czy też zasilą Wasze baterie pozytywnie na pikniku, wypadzie do lasu czy przy wieczornym oczekiwaniu na sen.

Tytuł: CIAO!
Wydawca: Gigamic
Liczba graczy: 2 – 6 osób
Wiek graczy: od 7 lat
Czas gry: 20 min.

 

Gra mieści się małym blaszanym pudełku, co sprawia, że nie zajmie dużo miejsca w Waszym bagażu. Sama gra jest oparta na grze „kamień – papier – nożyce” lecz sama rozgrywka ma dodatkowe warianty powodujące że gra jest dynamiczna a wygrana trudna do przewidzenia.


Tytuł: Big Deal
Wydawca: G3
Liczba graczy: 2 – 6 osób
Wiek graczy: od 8 lat
Czas gry: 30 min.

 

Mała gra karciana w tekturowym pudełku, to naprawdę mała drobinka ale daje wiele frajdy z gry. To gra dobra dla zwolenników gry „Monopoly” (za którą zresztą my nie przepadamy), trochę kombinowania i sprytu. Jest też miejsce na rywalizację i wredne zagrywki – dla każdego coś miłego.


Tytuł: Dobble
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2 – 8 graczy
Wiek graczy: od 6 lat
Czas gry: 5 – 10 min.

Gra bardzo popularna dzięki swojej prostocie i uniwersalności. Polega na odnajdywaniu takich samych obrazków na dwóch kartach. Gra na spostrzegawczość i refleks. Teraz są jeszcze gry w wersji Dobble Kids i Dobble – Gdzie jest Dory? Gra mieści się w małym solidnie zrobionym metalowym pudełku.


Tytuł: Fruit Salat
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2 – 6 graczy
Wiek graczy: od 6 lat
Czas gry: ok. 15 min.

 

Lubicie sałatkę owocową? To polubicie również tę grę. Gra polega na pozbywaniu się z ręki kart i zdobywaniu punktów zwycięstwa. Jest też troszkę złośliwości takich, że można pozbywać się kart dodając je innym graczom.


Tytuł: Bingo
Wydawca: Schmidt
Liczba graczy: 3 – 10 graczy
Wiek graczy: od 10 lat
Czas gry: ok. 60 min.

 

Każdy grający w Bingo dostaje kartę z jednorazową kombinacją numerów w kratce oraz pustymi polami. Bankier losuje żetony ogłaszając wylosowany numer. Gracz, który zobaczy na swoich kuponach liczbę wylosowaną przez bankiera przykrywa ją krążkiem na każdym kuponie. Gdy jeden z uczestników zakryje pięć sąsiadujących ze sobą cyfr w poziomie, pionie lub po skosie – ogłasza BINGO. Nasze rodzinne dzieci uwielbiają tę grę, bo dorośli przygotowują całą pulę drobnych i śmiesznych nagród-niespodzianek.


Tytuł: Halli Galli Junior
Wydawca: G3
Liczba graczy: 2 – 4 osób
Wiek graczy: od 4 lat
Czas gry: około 15 minut

Tym razem to nie owoce – jak w klasycznej wersji gry tylko kolorowe, smutne i wesołe minki klaunów. Zawsze gdy dwaj szczęśliwi klauni w tym samym kolorze pojawią się na stole, trzeba szybko uderzyć w dzwonek. Gracz, który zadzwoni najszybciej zdobywa wszystkie stosy odkrytych kart.


Tytuł: Jungle Speed Safari
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2 – 20 osób
Wiek graczy: od 7 lat
Czas gry: około 10-15 minut

Gra głośna i emocjonująca. Przy niej musicie posiadać niezwykły refleks i wykazać się dobrą pamięcią. Gracze podczas rozgrywek muszą reagować na karty specjalne wydając okrzyki i pokazując charakterystyczne gesty dla poszczególnych zwierząt żyjących na Safari, zdobywając karty zwycięstwa. Ale uwaga … na zwierzęta ma również chrapkę myśliwy, która bywa tak niezdarny, ze strzela gdzie popadnie, nawet w swoją nogę 🙂


Tytuł: Nogi Stonogi
Wydawca: Egmont
Liczba graczy: 2 – 4 osób
Wiek graczy: od 4 lat
Czas gry: około 10 minut

Rzucając kolorowymi kostkami gracze starają się zdobyć jak najwięcej butów dla swoich stonóg. Wygra gracz, którego stonoga posiadać będzie najwięcej butów. Przy okazji trzeba planować i uważnie obserwować innych graczy. Gra posiada dwa warianty wiekowe – więc łatwiej dopasować ją do grupy graczy.


Tytuł: Story Cubes
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: od 1 osoby – bez ograniczeń
Wiek graczy: od 6 lat
Czas gry: od 2 do 20 minut

Ta gra to ulubieniec wszystkich dzieci. Po prostu rzuć wszystkimi dziewięcioma kostkami. Rozpocznij swoje opowiadanie od “Dawno, dawno temu” lub jeśli wolisz “Pewnego razu”. Następnie opowiedz historię w oparciu o dziewięć obrazów, które wypadły na kostkach. Gra z wieloma wariantami i możliwościami. Puszczacie wodze fantazji i dzieje się 🙂 Wersji Story Cubes jest cała masa i powstają coraz to nowe. Moje dziecię najbardziej lubi wersję z Muminkami.


Tytuł: Kostki zostały rzucone
Wydawca: FoxGames
Liczba graczy: 2 – 4 osób
Wiek graczy: od 7 lat
Czas gry: około 10 minut

Kostkowa gra na spostrzegawczość u nas bardzo lubiana przez młodsze dzieci. Gracze rzucają trzydziestosześcioma kostkami i zdobywają punkty za wskazanie symboli występujących w dwóch kolorach. Bądź szybszy od rywali, bo kostek stale ubywa. W znajdowaniu symbolu trzeba wykazać się prawdziwym refleksem. Gra zdobywa miano mobilnej, również dzięki dołączonemu woreczkowi, który ułatwia zabieranie gry ze sobą na wycieczki.


Tytuł: Takie życie
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: od 2 – bez ograniczeń
Wiek graczy: od 14 lat
Czas gry: około 10 – 40 minut

Gra dla starszego towarzystwa, w którą lubią grać najmłodsi bo jak się okazuje ich propozycje odpowiedzi i rozwiązania zagadek z kart są tak odjechane i nieprawdopodobne, że najbardziej pasują do odpowiedzi na kartach. Gra występuje w trzech wersjach tj. Ciekawostki, Detektywi, Tajemnice.


Tytuł: Pic na wodę!
Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 3 – 8 osób
Wiek graczy: od 10 lat
Czas gry: około 10 minut

Ta gra zaspokoi wszystkie osoby lubiące kalambury i rysowanie. Bądź oryginalnym malarzem lub fałszerzem, który chce się dorobić na pracy innych. W grze „Pic na wodę!” stajesz się Artystą albo Fałszerzem. Większość ról to Artyści, ale pośród nich ukryje się jeden lub dwóch naśladowców. Wszyscy starają się jak najszybciej narysować trzy proste obrazki, które łączą się z wylosowanym tematem wystawy.


Tytuł: Hexx
Wydawnictwo: FoxGames
Liczba graczy: 2 – 5 osób
Wiek graczy: od 7 lat
Czas gry: około 10 minut

Gra Hexx jest bardzo szybka i energetyczna. Wszyscy grają jednocześnie i wyzbywają się swoich 15 kafelków starając się je dołożyć do kafelków leżących na stole najszybciej, jak to możliwe. Im więcej boków kafelka dopasuje, tym więcej kafelków odda innym graczom. Kto pierwszy pozbędzie się swoich kafelków?


Tytuł: Plusk!
Wydawca: Egmont
Liczba graczy: 2 – 6 osób
Wiek graczy: od 6 lat
Czas gry: około 20 minut

Świetna gra imprezowa. Gracze na przemian dokładają klocki do wieży. Z każdym kolejnym poziomem wieża robi się coraz mniej stabilna i coraz trudniej dokładać kolejne klocki. W dodatku Twój poprzednik może być niezbyt Ci życzliwy … Zasady gry są bardzo proste. Wyjmujecie klocki z pudełka i zaczynacie grać. Taktyka i zręczność mogą Cię doprowadzić do zwycięstwa.


Tytuł: Kamienie w kieszenie
Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 3 – 6 osób
Wiek graczy: od 8 lat
Czas gry: około 15 minut

Oj, to Wam się spodoba! Kamienie w kieszenie to szybka, prosta gra, zasady da się wytłumaczyć w mniej niż minutę. Gracze jednocześnie będą wskazywać grzyby, na których rosną kamienie szlachetne, ale zbiorą je tylko Ci gracze, którzy jako jedyni wskazali danego grzyba. Gra świetnie sprawdzi się jako przerywnik pomiędzy bardziej wymagającymi grami, a także idealnie trafi w gusta dzieci.

 

 


 

Tytuł: Śpiące królewny
Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 1 – 4 osób
Wiek graczy: od 6 lat
Czas gry: około 10 minut

Gra karciana o świecie, w którym żyją królewny, książęta, rycerze i oczywiście smoki. Gra przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią wkraczać w świat bajek i fantazji. Zasady są proste i grę można rozpocząć błyskawicznie.


Tytuł: Kotobirynt
Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 2 – 4 osób
Wiek graczy: od 4 lat
Czas gry: około 15 minut

To gra dla wszystkich którzy uwielbiają koty. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów (punkty znajdują się na kartach Kotów). Gracz zdobywa kartę Kota, jeśli uda mu się stworzyć wolną od przeszkód ścieżkę prowadzącą od Kota do Opiekuna. Zaopiekuj się kotkiem.


To nasze maleństwa, które zwykle zabieramy na nasze wyprawy i małe i te duże. Lista gier nie jest stała, bo przecież tyle pięknych nowości pojawia się na rynku, że trudno na szybko podjąć decyzje. Mam nadzieję, że ta lista z krótkimi opisami pozwoli Wam dopasować gry do swoich oczekiwań. Bardzo jestem ciekawa, jakie są Wasze ulubione mobilne gry i dlaczego lubicie w nie grać?

Dla mnie najważniejszym celem dla którego mam zawsze gry w walizce, to jest “zgranie się” uczestników wyprawy. Moja najbliższa rodzina to typowi introwertycy, ludzi potrzebujemy do realizacji celów i czasami do towarzystwa. Lubimy samotność, ale nasze humanistyczne dusze ciągnie do ludzi i to nasze “do wewnątrz” czasami przeszkadza, kiedy chce się mieć bliższe relacje ze znajomymi. Gry pomagają nam w “uspołecznianiu” siebie i naszego dziecka. Ale przede wszystkim są dla nas wspaniale spędzonym czasem – a o to przecież chodzi na wakacjach 🙂

Zgrajcie się 🙂

Agnieszka