Podróżuj “Przez Afrykę” | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
01lt.
2016
1

Podróżuj “Przez Afrykę”

Oj, jak my lubimy takie gry. Tego rodzaju wędrówki po planszy to dla mnie wspomnienie moich pierwszych gier i pierwszych gier mojego dziecka.
Do dzisiaj w swojej kolekcji gier mamy właśnie takie gry, bo są świetnym wstępem do świata gier dla każdego. A moja córka, gdy chce namówić koleżankę lub kolegę do gry, zaczyna zawsze od tego rodzaju tytułów.

„Przez Afrykę” to nie taka zwykła gra. Oprócz pięknej grafiki otrzymujemy naprawdę solidną i wyposażoną w ciekawe komponenty grę. I tak oto w pudełku znajdziecie np. stojak na karty w kształcie krokodyla czy piękne diamenty.

Gra jest świetną zabawą dla dzieci ale i grający z nimi dorośli nie będą się nudzić. W swojej podstawowej wersji jest grą kooperacyjną ale też świetnie sprawdzi się jako gra wprowadzająca rywalizację.

Celem gry kooperacyjnej jest zebranie w krokodylu odpowiedniej liczby punktów. Podróżuj, rób zdjęcia i przeżywaj przygody.

W pudełku znajdziecie:

  • plansza do gry
  • kostka
  • 4 pionki graczy
  • 20 diamentów
  • 30 kart z fotografiami zwierząt
  • 24 karty przygód
  • krokodyl – stojak na karty fotografii
  • instrukcja

Na początku zbudujcie stojak w kształcie krokodyla – będzie on pomocnikiem do gry kooperacyjnej.
Planszę rozłóżcie na środku stołu a obok niej krokodyla oraz zakryte i oddzielnie potasowane karty przygód i karty fotografii.
Na planszy na polach ze znaczkiem namiotu kładziemy po jednym diamencie. Pozostałe diamenty lądują w jednym miejscu obok planszy.
Gracze wybierają swój pionek i kładą na polu START.

Jak zagrać?

Zasady są proste i jedno przejrzenie instrukcji wystarczy aby rozpocząć rozgrywkę. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, który rzuca kością. Gracz przesuwa swój pionek o liczbę pól wskazanych na kości i w zależności od tego gdzie się zatrzyma, wykonuje odpowiednią akcję.

Karty fotografii kładziemy przed sobą a w sytuacji gdy znajdziemy się na polu obozu odkrywców skarbów, możemy przełożyć zdobyte karty fotografii i karty przygód z punktami (Jezioro Wiktorii, Kilimandżaro, Baobab) oraz diamenty na wyznaczone miejsca na krokodylu.

Z krokodylem jest tak, że ma on 8 przegródek. W każdej przegródce może znajdować się jedno lub dwa zdjęcia o maksymalnej łącznej wartości 5 punktów. Nie można umieszczać w tej samej przegródce dwóch kart po 2 ani po 3 punkty a karty już raz położonej nie można usuwać ani przekładać.

Opuszczając obóz, do liczby wyrzuconych oczek dodajemy bonusowe 2 punkty, które zwiększają nam liczbę pól o które się przesuwamy.

Tak gracze, jeden po drugim podróżują przez Afrykę, zwiedzając jej zakątki, czasami wpadając w tarapaty a czasem przeżywając przygodę. Często udaje się również zrobić niezłe fotki.

W grze kooperacyjnej cel jest wspólny – więc gracze często będą konsultować swoje ruchy czy też ustalać sposób wyłożenia kart fotografii do krokodyla.

Gra kończy się gdy jeden z graczy dotrze do mety. To kończy wszystkie akcje. Liczymy punkty kart i diamentów, które umieściliśmy przez całą grę w naszym krokodylim stojaku.

Może się zdarzyć również tak, że zanim dotrzecie do mety, krokodyl będzie zapełniony kartami i nie ma możliwości aby dołożyć kolejnej karty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W obu sytuacjach liczy się wynik – trzeba zebrać 40 punktów za zdjęcia oraz 5 diamentów. Tylko przy takim wyniku drużyna wygrywa.

Gra posiada również drugie oblicze – gdzie z gry kooperacyjnej zmienia się w pełną rywalizację, w wyścig do celu.

Celem wersji rywalizacyjnej jest zdobycie jak największej liczby punktów.

W tej wersji krokodyl nie będzie nam potrzebny, ponieważ każdy z graczy zbiera punkty indywidualnie. Gracze kolejno przesuwają swoje pionki i zbierają punkty oraz diamenty. Każdy diament to 5 punktów. Docierając do mety jako pierwszy, gracz zdobywa bonusowe 5 punktów.

Gdy pierwszy gracz dotrze do mety, gra jest skończona. Wszyscy liczą swoje karty i diamenty.

Podsumowując …

Gra „Przez Afrykę” od G3 to świetna rozrywka dla każdego, z naciskiem na młodszego gracza. Rodzice i dziadkowie nie będę się nudzić, bo losowość gry może nas w każdej chwili zaskoczyć. Również dwa oblicza tej gry, powodują, że łatwiej ją dopasować do potrzeb graczy.

Patrząc na grę przez pryzmat jej przydatności edukacyjnej, to może być ona świetnym uzupełnieniem lekcji i zajęć o afrykańskiej kulturze, muzyce i tańcu. Zachęcam, bo nie ma nic bardziej skutecznego niż łączenie nauki z zabawą.

Gra wymaga umiejętności obserwacji i planowania, przy zbieraniu i odkładaniu punktów, czy też przy realizacji poszczególnych zadań.
Z mojego doświadczenia wynika, że gra jest ciekawsza w wersji kooperacyjnej, gdy mamy przynajmniej trzy osoby, z kolei w wersji rywalizacyjnej, dobrze gra się z każdą liczbą osób.

Serdecznie polecam

Agnieszka

afryka_105248_01_galeria

Tytuł: Przez Afrykę
Wydawca: G3
Liczba graczy: 2 – 4 osób
Wiek graczy: od 6 lat
Czas gry: 30 min.
Edycja: polska
Instrukcja: polska
Wymiary pudełka: 190x275x70 mm
Waga pudełka: 0,7 kg

G3_logo recenzjaSerdecznie dziękuję Firmie G3 za udostępnienie gry Przez Afrykę do testów.