Piękno i sztuka, co to takiego? – książka do rozmawiania
Są rozmowy, które trudno zacząć i są pytania, które trudno zadać, a tym bardziej trudniej znaleźć na nie odpowiedzi. Dzieci żyją w przeświadczeniu że dorosły, a już jego rodzic, to na pewno, zna odpowiedzi na wszystkie pytania świata.
Sama jako rodzic ciągle szukam inspiracji i miejsc gdzie mogłabym czerpać wiedzę do trudnych i ważnych rozmów z dzieckiem. Często brakuje pomysłu, kreatywności czy po prostu wiadomości, aby z dziećmi przeprowadzić rozmowy kształtujące je jako ludzi, jako przyszłe pokolenia.
Osobiście obserwuję rynek książek i samodzielnie szukam pozycji, które mogą być mi na co dzień pomocne. Tego rodzaju książki nie zalewają naszych księgarń, dlatego chwała Wydawnictwu Zakamarki za to, że promują ważne wątki w życiu młodego człowieka i wydają systematycznie serię pt. „Dzieci filozofują”.
Dotychczas ukazały się:
Uczucia, co to takiego?
Życie, co to takiego?
Dobro i zło, co to takiego?
Ja, co to takiego?
Teraz pojawiła się kolejna część autorstwa Oscara Brenifier po tytułem „Piękno i sztuka, co to takiego?”. Autor jest doktorem filozofii i wykładowcą. Prowadzi też warsztaty z filozofii dla dorosłych i dzieci w wielu krajach. Książka zaś jest owocem zajęć z filozofii w szkole podstawowej w miejscowości leżącej na północ od Paryża – Nanterre. Książka została też przepięknie zilustrowana przez Rémi Courgeon, które same w sobie dają wiele do myślenia.
Możemy żyć w przeświadczeniu, że każdy z nas ma swój rodzaj piękna i o gustach się nie dyskutuje. Ale jak to? Spróbujcie powiedzieć to ciekawskiemu dziecku z którym idziecie do galerii a dziecko oczekuje, aby szczegółowo wyjaśnić dlaczego jeden obraz podoba się nam bardziej a drugi mniej?
Doświadczyłam też jako rodzic dość trudnej rozmowy z dzieckiem i niestety później z jego nauczycielem po wyjściu klasowym na sztukę teatralną. Nauczyciel po wycieczce nie tolerował odmienności w gustach innych dzieci lecz jawnie skrytykował dzieci za ich inne poczucie piękna i inny odbiór sztuki teatralnej.
Ta rozmowa z dzieckiem nie należała już do najłatwiejszych i pewnie gdybym wtedy miała do dyspozycji tę książkę, rozmowa byłyby bardziej konstruktywna i mogłabym też podsunąć nauczycielowi propozycję lektury uzupełniającej. 🙁
Książka nie jest odpowiedzią na nurtujące pytania, lecz zasobem pytań, które możemy dziecku i sobie zadać i na które możemy podjąć trud udzielenia odpowiedzi.
„Piekno i sztuka, co to takiego?” jest podzielona na części, uszczegóławiające nasze rozmowy o pięknie.
Uniwersalność – czy wszyscy tak samo pojmujemy piękno?
Kryteria – Co jest piękne? Kto jest piękny?
Zrozumienie – Czy powinieneś rozumieć piękno?
Artysta – Czy każdy z nas jest artystą?
Wolność – Czy artysta jest wolny, kiedy tworzy?
Użyteczność – Do czego służy sztuka?
Ta książka jest obowiązkowa dla rodziców, a dla dzieci, może być lekturą z obrazkami wielokrotnego użytku. To nie jest książka do czytania tylko do rozmawiania! Dzięki licznym pytaniom, wasz rozmowa będzie jeszcze bardziej wartościowa, będzie jeszcze bardziej ciekawa. Ale też dla dzieci i dla Was, będzie to wspaniały czas budujący waszą relację i zaufanie.
Autor w sposób niesamowity w proste słowa ubiera ważne i trudne do wypowiedzenia kwestie. Dlatego książka powinna znaleźć miejsce nie tylko w domowej biblioteczce ale również w biblioteczce każdego nauczyciela – wychowawcy, czy też nauczyciela etyki i plastyki.
Serdecznie polecam i zachęcam do rozmów!
Agnieszka

Tytuł: Piękno i sztuka, co to takiego?
Tytuł oryginału: Le beau et l’art, c’est quoi? (francuski)
Tekst: Oscar Brenifier
Ilustracje: Rémi Courgeon
Tłumaczenie: Magdalena Kamińska-Maurugeon
Wydawnictwo: Zakamarki
Wiek: 6+
ISBN: 978-83-7776-102-1
Rozmiar: 18 x 23,5 cm
Oprawa: półtwarda
Liczba stron: 96
W naszej świadomości nad edukacją artystyczną najmłodszych ciążą poważne terminy, takie jak: sztuka, piękno, artysta, które, paradoksalnie, często są źródłem uprzedzeń i nieporozumień. Tak zwana „edukacja artystyczna” jest równie ważna jak inne szkolne przedmioty. To jedno z narzędzi poznawania świata, kształtowania siebie i relacji z innymi. Niniejsza książka porusza te podstawowe zagadnienia, co może być świetnym punktem wyjścia do wspólnej rozmowy, zabawy i nauki dziecka i rodzica.
Jan Bajtlik
Dziękuję Wydawnictwu Zakamarki za możliwość zapoznania się z tą przepiękną książką.