Opowiedz mi, mamo – polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
28marzec
2015
0

Opowiedz mi, mamo – polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne

Święta Wielkanocne to czas związany z wieloma tradycjami związanymi regionalnie z różnymi obszarami naszego kraju. Dziecko często słyszy określenia i nazwy, których nie rozumie a odpowiedź na pytania dziecka przysparzają kłopot niejednemu rodzicowi.
Zwykle nie mamy problemów z wyjaśnieniem skąd wzięła się nazwa Niedzieli Palmowej, ale to wyjaśnienie znaczenia poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia i tradycji z nim związanych przysparza sporo kłopotów niejednej mamie czy tacie.

Radą na tą naszą niewiedzę może być ciekawa pozycja książkowa Anny Jankowskiej pt. „OPOWIEDZ MI, MAMO- polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne” z przeuroczymi ilustracjami Renaty Grzybek.

Opowiedz mi, Mamo - polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne okładka

 

Książeczka wydana przez Instytut Wydawniczy PAX polecam do wspólnego czytania z dzieckiem. Ta pozycja pozwoli Wam posiąść wiedzę na temat polskich zwyczajów i obrzędów wielkanocnych, które są nadal praktykowane w wielu regionach naszego kraju. Książeczka poprzez wspólne czytanie sprzyja budowaniu więzi z dzieckiem ale i daje szanse na wspólne rozważanie i dyskusje.

Książka może być również dobrym materiałem dydaktycznym dla nauczyciela, który chce przygotować się do zajęć związanych z tradycjami wielkanocnymi.

Z córeczką wybrałyśmy z książeczki życzenia, które wpisałyśmy na kartki z życzeniami wielkanocnymi do naszych bliskich:

Pisanych jojecek, wizbowych bazicek,
kiełbasy święconej, dużo krzonu do niej,
baby polukrzonej, kukielki pieconej,
Zmartwychwstania w dusy
i wiesny po usy!

Szczegóły publikacji:

Autor: Anna Jankowska
Tytuł: Opowiedz mi, mamo – Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne
ISBN: 978-83-211-1915-1
Wydanie (rok): I 2012 r.
Rodzaj oprawy: Oprawa twarda
Kategoria: Dla dzieci
Liczba stron, format: 48, 165×236 mm

Informacje o autorze:

Anna Jankowska – pedagog mediów i animacji kulturalnej, trenerka szkoleń pedagogicznych dla nauczycieli z zakresu arteterapii, autorka wielu publikacji poświęconych edukacji najmłodszych.