Obudź ze snu “Śpiące królewny” | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
19kwiecień
2015
0

Obudź ze snu “Śpiące królewny”

Czy lubisz bajki? Jeżeli tak, to ta gra sprawi Ci ogromną przyjemność. Gra niby o księżniczkach i wydaje się, że jest skierowania do dziewczynek – ale nic bardziej mylnego – i chłopcy znajdą tutaj dla siebie prawdziwe wyzwania. Bo który chłopak nie chciałby w zbroi stoczyć pojedynku ze smokiem i porwać księżniczkę? Sprawdziłam, że nawet ci duzi chłopcy mają z tego prawdziwą frajdę.

Ciekawa jest też sama historia powstania pomysłu na grę.Śpiące królewny Rebel 7 Oryginał

Sześcioletnia dziewczynka nie może zasnąć i wymyśla fantastyczny świat w którym książęta wybudzają ze snu piękne księżniczki a rycerze podstępnie porywają wybudzone księżniczki i walczą ze smokami.

Gra stworzona i dopracowana przez rodzinę dziewczynki została wydana w oryginale przez Gamewright w Polsce zaś przez Rebel.

Zawartość pudełka:
79 kart, w tym: 12 Królewien, 8 Książąt, 5 Błaznów, 4 Rycerzy, 4 Mikstury usypiające, 3 Różdżki, 3 Smoki, Po 4 karty o numerach od 1 do 10,

instrukcja w języku polskim.

 

Śpiące królewny Rebel 1

Celem gry jest przebudzenie i zdobycie jak największej ilości Królewien i zdobycie największej ilości punktów. 

Przygotowanie do gry:

Na samym początku trzeba rozłożyć karty ze Śpiącymi Królewnami obrazkami do dołu. Królewny układamy pośrodku stołu w czterech kolumnach po trzy karty. Karty z czerwonym rewersem tasujemy i rozdajemy każdemu z graczy po 5 kart. Pozostałe karty kładziemy w zakrytym stosie pośrodku kolumn kart Królewien. Na stosie obok będziemy odkładać odkryte użyte karty w grze. Gracze nie ujawniają treści swoich 5 kart.

Przebieg gry:

Grę rozpoczyna kolejny gracz (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) po graczu rozdającym karty. Podczas rozgrywki gracz może wykonać JEDNĄ z pośród następujących akcji:

Akcja 1. Zagraj kartą KSIĘCIA i obudź Królewnę. Aby obudzić Królewnę umieść zagraną kartę Księcia i odkrytą odłóż na stos kart odrzuconych. Tak oto została obudzona Królewna. Wybierasz dowolną Królewnę i kładziesz odkrytą przez sobą.

UWAGA! Królewna Róż budzi dodatkowo jeszcze jedną dowolną Królewnę. Jeżeli pośród swoich Królewien masz Królewnę Psów – nie możesz przebudzić Królewny Kotów i na odwrót. Ważna jest również wartość Królewny wyznaczona ilością punktów na karcie.

Po zagraniu bierzesz jedną kartę z zakrytego stosu kart – tak aby w ręku mieć ich 5.

Akcja 2. Odbij przebudzoną Królewnę i zagraj RYCERZEM. Karta Rycerza pozwala na zabranie przeciwnikowi dowolną obudzoną Królewnę. Zabierasz Królewnę i kładziesz ją przed sobą, chyba że … zaatakuje Cię SMOK gracza któremu chcesz ją porwać. Wyłożenie na Rycerza karty Smoka powoduje, że akcja gracza z Rycerzem się nie powiodła i Królewna pozostaje u swojego właściciela. Ruch Smokiem nie jest uważany za akcję gracza, który bronił swojej Królewny. Oczywiście obie strony uzupełniają swoje karty, kartą ze stosu.

 Akcja 3. Uśpi obudzoną Królewnę wykładając kartę z MIKSTURĄ USYPIAJĄCĄ. Wykładając kartę Mikstury możesz zaczarować i uśpić dowolną przebudzoną Królewnę przeciwnika. Uśpiona Królewna ponownie trafia zakryta na środek stołu do innych Śpiących Królewien. Ale uważaj … bo przeciwnik może zastosować kartę RÓŻDŻKI i osłabić moc mikstury. Pamiętaj, o uzupełnieniu swoich kart.

Akcja 4. Na każdym szanującym się dworze musi być BŁAZEN. Wiadomo, Błazen to bystry gość ale nie zawsze dobrze doradzi. Wykładając tą kartę, możesz uzyskać kartę specjalną i dodatkowo w drugiem podejściu wybudzić Królewnę. Jeżeli wybierzesz ze stosu kartę z cyframi od 1 do 10 to zaczynając od siebie odliczasz po kolei tylu graczy, ile wynosi liczba na karcie. Gracz na którym zakończono liczenie wybudza ze snu Królewnę. Na koniec odrzucasz kartę i dobierasz do 5.

Akcja 5. Bywa i tak, że szukasz szczęścia a jak wiadomo, karty szczęścia nie dają – więc chcesz je WYMIENIĆ. Karty z liczbami od 1 do 10 podlegają akcji wymiany kart i można to zrobić na trzy sposoby:

  • możesz odrzucić jedną dowolną kartę i dobrać ze stosu,
  • możesz odrzucić dwie identyczne karty i dobrać dwie ze stosu,
  • możesz odrzucić trzy karty ale pomiędzy nimi musi być matematyczna zależność, dwie z nich muszą się sumować i dać wynik w postaci liczby na trzeciej karcie.

Gra kończy się gdy jeden z graczy:

– obudzi 5 Królewien albo zbierze karty Królewien o wartości 50 punktów (przy grze na 2-3 graczy)

– obudzi 4 Królewny albo zbierze karty Królewien o łącznej wartości 40 punktów (przy grze na 4-5 graczy).

Grę możemy dowolnie zmieniać według własnych potrzeb i upodobań. Podczas naszych rozgrywek ustalaliśmy dodatkowe zasady aby grę np. wydłużyć. Umawialiśmy się, że gramy do ostatniej Królewny i gramy na największą ilość punktów. Zabawne jest wówczas kalkulowanie, jaką Królewnę opłaca się wykraść albo gdzie została odłożona po uspaniu.

Zasady gry mają kilka niuansów ale są one bardzo proste i szybko wpadają w ucho. Spokojnie pierwsza rozgrywka może być tą właściwą bez robienia rund próbnych. Zasady gry zrozumie moim zdaniem każdy od 6 lat wzwyż – chociaż wydawca kieruje grę dla graczy od 8 roku życia.

Graliśmy we dwie do pięć osób i każda z rozgrywek była fascynująca – bo jednak mimo możliwości planowania pewnej strategii czynnik losowy w postaci dobieranych kart jest dość wysoki i nigdy do końca nie wiadomo kto wygra.

Gra jest idealna, gdy nie mamy za dużo czasu na rozgrywkę a nie chcemy wykładać gry z wieloma elementami – gdzie samo przygotowanie gry jest czasochłonne. Tutaj mamy dwa rodzaje kart z których jedne wykładamy a drugie tasujemy i możemy spokojnie rozpocząć rozgrywkę.

Muszę przyznać, że gra w ostatnim czasie jest hitem. Dzieci chętnie wkraczają w ten fantastyczny świat Królewien i Książąt a słuchanie komentarzy i okrzyków wojennych przy wykradaniu Królewien daje dużo frajdy.

Patrząc na aspekt edukacyjny – to gra uczy i wspiera:

  • umiejętność dodawania i odejmowania (proste działania, ale gdy umawiamy się na liczenie wartości Królewien to trzeba ciągle tego pilnować),
  • umiejętność zapamiętywania (jak usypiamy Królewnę trzeba zapamiętać jej wartość i miejsce odłożenia),
  • umiejętność tworzenia strategii rozgrywki (trzeba zaplanować działanie uwzględniając jednak dość dużą losowość gry),
  • ćwiczy refleks (jeżeli nie chcesz aby porwano czy uspano Królewnę trzeba na bieżąco śledzić postępy gry).

Życzę Wam wielu przebudzeń!

Agnieszka

Tytuł: Śpiące królewny
Wydawca: REBEL.pl
Liczba graczy: 2 – 5 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 10
Projektant: Miranda Evarts
Twórcy gry: Miranda, Madeleine, Denise i Max Evarts
Ilustrator: Jimmy Pickering
Wydanie: polskie