Obdaruj babcię i dziadka – czyli gry dla seniora | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
10styczeń
2015
0

Obdaruj babcię i dziadka – czyli gry dla seniora

Zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Są różne sposoby na obdarowanie seniorów ale na pewno ucieszy ich coś co nie tylko będzie sprawiać im przyjemność ale też poprawi ich kondycję. I nie będę tutaj pisać o karnecie na siłownię …
Starsze osoby chcą być sprawne jak najdłużej, moda na sprawność ruchową w każdym wieku jest faktem i często niejeden 70-latek jest sprawniejszy od zapracowanego 40-latka. Oprócz sprawności fizycznej bardzo duże znaczenie w tym wieku ma sprawność umysłowa. Słabnąca pamięć i wstyd z tym związany jest często bardzo przykrym towarzyszem seniora.
Możemy pomóc naszym babciom i dziadkom zachować jak najdłużej sprawność umysłową poprzez sukcesywne ćwiczenie pamięci i zajmowanie umysłu rozwiązywaniem zadań i zagadek.

Dlatego przygotowałam trzy propozycje gier na prezenty dla naszych nieocenionych seniorów. Prezenty, które pozwolą im nie tylko jak najdłużej cieszyć się dobrą pamięcią ale i umilą wspólny czas.

Wybrane przez mnie pozycje mają następujące cechy wspólne:

 • nadają się do gry w parach (co przy wiekowym małżeństwie ma swoje znaczenie),
 • są grami logicznymi i usprawniającymi procesy myślowe,
 • zostały elegancko wydane więc nadają się na prezent z klasą.

Jako pierwszą propozycję stawiam grę ABALONE, której proste zasady gry łączą się z niesamowitą ilością możliwości. Gra występuje też w kilku odmianach – ale skupię się w tej części na wersji CLASSIC.

W pudełku obdarowani znajdą:

 • plansze do gry,
 • 28 kul (po 14 białych i czarnych)
 • instrukcję.

 

Nazwa gry pochodzi z kompilacji dwóch słów:

ab – łaciński przedrostek oznaczający nigdy,
alone – angielskie słowo o znaczeniu sam.

Ta nazwa rzeczywiście oddaje to co gra gwarantuje. Zasady są bardzo proste.

Dwóch graczy zasiada do sześciokątnej planszy z wgłębieniami, w której umieszcza się po 14 białych kul i 14 czarnych. Gracze na przemian popychają swoje kule tak, aby ostatecznie wypchnąć poza planszę 6 kul przeciwnika. Przepycha się 1,2 lub 3 bile, które znajdują się w jednej linii do przodu, do tyłu lub na boki, przy czym 2 bile mogą przepchnąć 1 bilę przeciwnika, 3 bile mogą przepchnąć do 2 bil przeciwnika.

 

I ogólnie w tym zawierają się całe zasady gry Abalone.

Gra należy do tych, które nigdy się nie nudzą. Partie mogą trwać od 30 minut do nawet kilku godzin. Wszystko zależy od przyjętej taktyki przez graczy i sposobu gry. Dwukolorowe bile są ciężkie a plansza z wgłębieniami jest bardzo estetycznie wykonana dzięki czemu sama przyjemność grania pochodzi z kontaktu z materiałami wysokiej klasy.

Kolejna propozycja to gra w którą mogą grać zarówno jedna jak i dwie osoby. KATAMINO, bo o tej grze mowa, jest dynamiczną układanką i zagadką zmuszającą do myślenia. Rozwija i wzmacnia zmysł obserwacji i zdolność logicznego myślenia.

W pudełku gracze znajdą:

 • 12 pentaminów
 • 1 plansza gry
 • 1 suwak do wyznaczania granicy pola gry na planszy
 • 1 zestaw tabel
 • 1 plansza w kratkę dla 2 graczy
 • zasady gry.
Katamino opakowanie

 

Katamino jest niezwykłą łamigłówką z „płynnie regulowanym” poziomem trudności.

Celem gry jest układanie figur zwanych pentami. Wykonuje się to przez umieszczanie określonej liczby pentaminów – specjalnie zaprojektowanych klocków – na pokratkowanej planszy gry.

Gra Katamino występuje w kilku wariantach ale ciekawą propozycją na prezent dla seniora będzie KATAMINO w wersji DELUXE.  Gra w tej wersji jest wydana na bardzo wysokim poziomie. Materiałem użytym do jej wykonania jest drewno. Wszystkie elementy gry wykonane są bardzo starannie, a całość zapakowana jest w solidne pudełko z twardej tektury.

Klocki są w różnych odcieniach drewna, ciemne pudełko z wyciętym napisem katamino i srebnymi zdobieniami nadaje grze elegancji.

Katamino zawartość

Ta wersja gry jest specjalnie dedykowana dla osób starszych ponieważ pozbawiona jest elementów ułatwiających rozgrywkę (czyli małych klocków).

Czas gry to 10 – 20 minut a wiele wariantów i zwiększające się stopnie trudności stanowią dla niejednego wytrawnego gracza prawdziwe wyzwanie.

I czas na mój trzeci wybór. Na pewno każdy zna standardową grę domino. Ale czy znacie również odmianę trójkątnych płytek domina? Bardzo ciekawą grą tego typu jest TRIOMINOS. Ta gra również ma wiele odmian ale najciekawiej prezentuje się wersja DELUXE.

Gra TRIOMINOS DELUX jest wyjątkową i elegancko wydaną grą logiczną w której rozgrywka może toczyć się dla jednej lub dwóch osób (gra przewidziana jest w wariancie 1-6 osób).

W pudełku znajdziemy:

 • 76 płytek o kształcie trójkąta równobocznego
 • 6 podstawek
 • reguły gry.

 

Zasady gry są proste. Otrzymujemy określoną (w zależności od ilości graczy) liczbę płytek. Płytki mają w każdym narożniku trójkąta liczbę od 0 do 5.

Do leżących na stole płytek trzeba dołożyć nową płytkę tak, aby zgadzały się liczby na przylegających ściankach. W zestawie nie ma dwóch identycznych płytek – każda opatrzona jest inną kombinacją liczb. Ważne jest również to, że dokładając płytkę w określone miejsce czy w określony sposób, decydujemy o ilości zdobywanych punktów.
Gra daje bardzo dużo możliwości i każda rozgrywka jest zupełnie inna. W miarę kolejnych rund, gracze koncentrują się już nie tylko na pozbywaniu się płytek ze swojego zbioru ale szukają też sposobów na zdobycie jak największej ilości punktów.

Triominos daje dużą swobodę rozgrywki – można na szybko rozegrać jedną rundę ale można też umówić się na kilka rund, można również grać do jakiejś określonej sumy punktów.

Wielką zaletą gry jest łatwość rozpoczęcia i przeprowadzenia rozgrywki. Zasady są bardzo proste i w grze mogą uczestniczyć nie tylko osoby dorosłe ale i rozgrywka dziadka z wnukiem sprawi obu stronom wielką frajdę.

Powyżej przytoczone gry są moim subiektywnym wyborem. Każda z tych gier jest inna ale wszystkie spełniają istotny warunek – są świetnym ćwiczeniem dla szarych komórek a gra sama w sobie jest wielką przyjemnością. Naukowcy zgodnie stoją na stanowisku, że aby do późnej starości cieszyć się dobrą pamięcią należy dodatkowo serwować swojemu umysłowi systematyczną gimnastykę umysłu a wyżej zaprezentowane gry są tylko przedsmakiem tego jakie możliwości dają ogólnie dostępne gry logiczne.

Na koniec … życzę wszystkim Babciom i Dziadkom w dniu ich święta ale i na co dzień dużo zdrowia i radości z chwil spędzonych w rodzinnym gronie.

A nam życzę abyśmy zawsze doceniali to co otrzymaliśmy  i otrzymują nasze dzieci od naszych seniorów.

Z ukłonami

Agnieszka