Nauka tabliczki mnożenia w grach dla dzieci – część 2 | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
02marzec
2015
0
2x2 Gra w pary Granna

Nauka tabliczki mnożenia w grach dla dzieci – część 2

Kolejną grę, która pomoże Twojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia jest propozycja firmy Granna.

“2X2 Gra w pary” jest grą, która swoimi zasadami bardzo przypomina grę memory, chociaż nie chodzi tu o znalezienie takich samych kafelków lecz o skompletowanie działania z wynikiem.

W zapamiętaniu równania pomagają niesamowicie kolorowe i pomysłowo przedstawione liczby, które jednym razem kształtem przypominają chmurkę a innym razem baloniki, tort czy kaktus. Tak ciekawie przedstawione cyferki dodatkowo skupiają uwagę graczy i pomagają w skojarzeniach.

Wygląd pudełka i jego standardowy rozmiar powoduje, że pudełko bez problemu mieści się na każdej półce. Poza tym dobre wykonanie pudełka daje szansę, że gra będzie mogła służyć niejednemu dziecku.

W pudełku znajdziecie:

  • 38 kartoników z działaniami tabliczki mnożenia
  • 38 kartoników z wynikami działań tabliczki mnożenia
  • 1 element zapasowy
  • plansza tabliczka mnożenia
  • instrukcja
2x2 Granna 3 600

W prezencie Granna dodaje również mała tablicę obowiązków i plan lekcji.

Na początku warto dziecku pozwolić na zapoznanie się z grą. Moja córka wpierw skompletowała równania z wynikami. Co również było niezłą zabawą 🙂

Co ciekawe jeżeli wyniki różnych działań są takie same to graficznie karty są przedstawione jako komplet. Dzięki temu łatwiej dziecku zapamiętać, że różne działania mogą mieć taki sam wynik : np. 2 x 6 = 12 i 3 x 4 = 12. Takie dodatkowe elementy powodują, że grę można rozgrywać na wiele sposobów.

Możemy samodzielnie wymyślać zasady gry i wykorzystywać dostarczone przez firmę Granna materiały jako elementy autorskiej gry.

Pomysłowość i kolorystyka powoduje też, że dziecko dłużej przygląda się całemu działaniu a wynikiem tego będzie oczywiście lepsze zapamiętanie zestawu – czyli działania i wyniku.

A oto wszystkie 38 kompletów działań i wyników. Zgodzicie się, że ilustracje Pana Macieja Szymanowicza są naprawdę pomysłowe.

2x2 Granna 7 600

Pomysłodawca gry w instrukcji opisuje dwa możliwe scenariusze przebiegu gry. Niemniej, to od nas zależy czy chcemy je modyfikować czy też nie.

Na początek należy dokładnie potasować kartoniki  a następnie rozłożyć je na stole lub na podłodze blisko siebie. Można ułożyć je w kształcie prostokąta lub po prostu rozłożyć swobodnie – bardzo ważne jest to aby karty nie zmieniały swojego miejsca położenia. Gracze po kolei odkrywają po dwa kartoniki szukając pary składającej się z działania i wyniku. Ułatwieniem jest to, że na rewersie każdego elementu widać co kryje kartonik – działanie czy wynik. Działanie jest oznaczone znakiem “x” a wynik symbolem “=”.

Gdy gracz znajdzie pierwszą parę bierze ją ze stołu. Gracz zawsze odkrywa po dwa kartoniki.

2x2 Granna 13 X 600

 

 

Gra kończy się gdy ze stołu znikną wszystkie kartoniki a wygrywa ten z graczy, który zbierze największą liczbę kompletów.

 

 

 

 

 

W wersji drugiej zasady gry są takie same jak w wersji KLEPAK. Ta wersja ćwiczy dodatkowo spostrzegawczość i refleks.

Ponownie należy dokładnie potasować kartoniki i rozłożyć je na stole z ukrytymi obrazkami. Gracze odkrywają zawsze po dwa kartoniki lecz nie zakrywają z powrotem lecz odkryte pozostawiają na stole w miejscach gdzie leżały poprzednio. Pozostali gracze powinni czujnie śledzić to co dzieje się na stole, ponieważ parę składającą się z działania i wyniku zabiera gracz, który jako pierwszy zakryje dłonią kartę, która stanowi parę z właśnie odkrytą. Następnie poprawnie dobrany komplet zabiera ze stołu. Gra przebiega bardzo energicznie i niejednokrotnie kartoniki lądują ze stołu na podłodze więc w kolejnych rozgrywkach graliśmy w grę już tylko na podłodze. Ale to nie wszystko …

Jeżeli któryś z graczy pomyli się i klepnie dłonią niewłaściwy kartonik – za karę odkłada ze swojego zbioru kompletów kartoników jeden komplet.

I wiecie co?

2x2 Gra w pary Granna Klepak 5

 

Moje dziecko znowu okazało się lepsze! Absolutną przewagą zebranych kompletów powaliło mnie na łopatki 🙂

 

 

 

 

Gra dzięki rewelacyjnym rysunkom jest bardzo zabawna. Stanowi moim zdaniem świetne uzupełnienie do codzinnej, dość nudnej nauki tabliczki mnożenia. Poza tym, daje naprawdę niesamowite możliwości kombinacji. Możemy dowolnie zmieniać zasady,  tak aby stworzyć optymalną zabawę i ciekawy sposób na naukę dziecka.

Życzę Wam aby udało Wam się chociaż raz ograć swoje dziecko!

Agnieszka