Nauka tabliczki mnożenia w grach dla dzieci – część 1 | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
03lt.
2015
0

Nauka tabliczki mnożenia w grach dla dzieci – część 1

Prawdziwym wyzwaniem dla drugo- i trzecioklasisty jest nauka tabliczki mnożenia. Jedni ją wykuwają na pamięć – inni muszą ją zrozumieć.

Każdy rodzic wie, że jest to ważny moment w edukacji matematycznej dla każdego dziecka. Dlatego warto wspierać tą naukę sprawiając aby była łatwiejsza i przyjemniejsza. Na rynku gier edukacyjnych jest kilka propozycji pozycji wspierających naukę tabliczki mnożenia i zwykle kłopot nie czy ale jaką grę wybrać dla swojej pociechy.

Sama mam takie doświadczenie, że opakowanie gry nie zawsze w pełni opisuje nam jej zawartość. Więc aby ułatwić wybór postanowiłam dla Was przygotować cykl recenzji opisujących te gry i ich przydatność w nauce.

Pierwszą grą jaką chcę opisać jest gra MISTRZ MNOŻENIA firmy Adamigo.

Mistrz mnożenia zasadami przypomina grę w memory i wykorzystuje nasze umiejętności zapamiętywania wielowymiarowego gdy zapamiętujemy treść i kolorystykę. Muszę powiedzieć, że moje dziecko pobiło mnie w pierwszej rozgrywce z przewagą 1 punktu 🙂

W grze może uczestniczyć od 2 do 6 graczy w wieku od 7 lat. Gra jest prosta i sama konstrukcja gry wspiera naukę mnożenia. Dzieci uczą się za pomocą wszystkich swoich zmysłów i warto tę grę wykorzystać aby zabawa była elementem nauki.

Zawartość pudełka:

  • 35 tafelków z działaniem mnożenia
  • 35 tafelków z wynikiem mnożenia (iloczyn)

 

mistrz mnożenia 4 600

Rewers tafelków jest inny dla działań (“x razy y” na zielonym tle) a inny dla wyników (równa się:” na czerwonym tle). Zasady gry są proste. Na stole układamy w rzędach z jednej strony działania z rewersem na wierzchu (po 7 tafelków w 5 rzędach) a obok układamy podobnie wyniki.

W naszej grze zanim to zrobiłyśmy zależało mi na tym, aby dziecko wpierw ogarnęło temat “na sucho”. Po pierwsze córka ułożyła działania i wyniki według znanego jej schematu tj. wg mnożnika.

Później dla powtórzenia córka przepisała działania z wynikami na kartkę stosując wiele kolorów. Taka wstępna zabawa z tafelkami i działaniami pozwoliło dziecku na oswojenie się z zadaniem ale przede wszystkim dało szansę na zaangażowanie zmysłów do zabawy.

Po wymieszaniu wszystkich tafelków i ich ułożeniu w rzędach gra jest podobna do memory. Dla ułatwienia w wyborze właściwego wyniku pomagają dopasowane kolorystycznie działania i wyniki.

mistrz mnożenia 13 600

Pierwszy gracz wybiera jeden tafelek z działaniem i jeden z wynikiem. Jeżeli odnajdzie parę wówczas komplet zabiera ze stołu i kładzie przed sobą. Zdobycie jednego kompletu pozwala graczowi na kontynuowanie gry i podejmowanie próby zdobycia następnego kompletu i tak do pierwszej pomyłki. Oba tafelki zawsze trzeba pokazać innym graczom, aby mieli szansę zapamiętać miejsce położenia tafelków.

mistrz mnożenia 14 600

Gra kończy się, gdy wszystkie pary zostaną odkryte i zdjęte ze stołu. Zwycięża gracz, który zbierze największą liczbę kompletów.

mistrz mnożenia 15 X 600

 

Moim skromnym zdaniem, ta gra może być świetnym uzupełnieniem do tradycyjnych metod nauki tabliczki mnożenia. Gra co prawda nie nauczy naszego dziecka całej tabliczki mnożenia ale daje perspektywę i możliwości. Sposoby pracy z dzieckiem mogą być zgodne z zasadami podanymi przez autora ale myślę, że własne zasady dopasowane do dziecka mogą sprawdzić się znakomicie.

Szczegółowe informacje o grze:

Tytuł: Mistrz mnożenia

Wydawca: Adamigo

Ilustracje: Patrycja Gazda

Opracowanie: Antonina Kwasek

Ilość graczy: 2-6

Wiek graczy: +7

 

Miłej nauki!

Agnieszka