Muminki rządzą! Story Cubs w nowej odsłonie. | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
01październik
2015
1

Muminki rządzą! Story Cubs w nowej odsłonie.

Koncepcja Story Cubs urzekła mnie dobrych parę lat temu, kiedy na lotnisku w Kopenhadze szukając prezentu z podróży dla córki znalazłam małe pudełko z kostkami. Sprzedawca niespecjalnie wczuwał się w rolę i nie przedstawił koncepcji gry, ale solidne kostki w ładnym pudełku i obejrzana instrukcja sprawiły, że chciałam je mieć. Akurat to była wersja Action. Później szukałam ich na półkach w sklepach w Polsce dla koleżanki, która ma dziecko z dużym deficytem słownictwa i gdy bez pamięci grała w historyjki z moją córką, uznałam, że może to być naprawdę przydatny upominek. Na szczęście Rebel szybko zadbał o to, aby ta gra znalazła się również w polskich sklepach.

Warto wiedzieć, że Story Cubes stworzył Rory O’Connor z Irlandii, trener kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów. Dzięki niesamowitej pomysłowości Rory’ego, gra stała się nieocenioną pomocą dla profesjonalistów tj. nauczycieli, trenerów, terapeutów oraz świetną, ćwiczącą kreatywność i wyobraźnię grą edukacyjną dla dzieci i rozrywką dla całej rodziny i grona przyjaciół. Efektem jest ponad 20 międzynarodowych nagród oraz sprzedaż sięgająca trzem milionom egzemplarzy Story Cubes.

Pojawienie się wersji z Muminkami absolutnie rozłożyło mnie na łopatki. Po zapowiedziach, że kostki niebawem się ukażą, czekałam na nie z dużą niecierpliwością.

I oto są … 

opakowanie muminkiJak grać w Story Cubes Muminki?

Celem gry jest opowiedzenie historii o Muminkach na podstawie 9 obrazków wyrzuconych na kostkach. Narrator rzuca wszystkimi kostkami a następnie rozpoczyna opowieść. Opowieść można rozpocząć od kostki wskazującej pogodę lub porę roku. Dla ułatwienia można podzielić kostki na trzy grupy, gdzie pierwsza trójka to wstęp do historii, trzy kolejne to rozwinięcie i ostatnie to zakończenie.

Kostki świetnie nadają się do gry w pojedynkę oraz do rozgrywek wieloosobowych.

W grze dla jednego gracza rzuć kostkami, opowiedz historię, narysuj obrazek lub naszkicuj komiks.

W grze wieloosobowej kostki dzielimy po 3 sztuki i rozdajemy graczom, zaczyna jeden z graczy, kolejny rzuca swoimi trzema kostkami i kontynuuje historię poprzedniego gracza i tak dalej, i tak dalej … w tej wersji świetnie się sprawdza mieszanie kostek różnych wersji, które dodatkowo wprowadzają urozmaicenie gry i większą liczbę kości i obrazków.

Podstawowe informacje:
Tytuł: Story Cubes

Liczba graczy: 1 – bez ograniczeń
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok. 2 – 20 minut
Waga: ok. 0.05 kg
Wydawca: REBEL.pl
Projektant: Rory O’Connor
Wydanie: polskie 

Story Cubes oprócz świetnej rozgrywki pozwoli również na:

  • skuteczne rozwinięcie dłuższych wypowiedzi każdego dziecka,
  • pozwala rozwijać swobodę i logikę wypowiedzi,
  • pobudzi wyobraźnię i kreatywność,
  • tym nieśmiałym, doda odwagi i pewności siebie przy wypowiedziach,
  • pozwoli budować rodzinne więzi przy wspólnej zabawie.

Moim zdaniem, Story Cubes z wersji Muminki, to świetny sposób na rozbudzenie fantazji dziecka i rodzinny powrót do lektury książek Tove Jansson. Gra skutecznie rozkręci towarzystwo i ośmieli najskrytszego gracza. Wiecie też zapewne, że mam totalnego świra na punkcie mobilności gier. To małe, solidne i zgrabne pudełeczko, pozwoli Wam zapakować rozrywkę dla dziecka i skutecznie zabezpieczyć dziecko przed nudą.

Pomyślcie tylko co by to było, gdyby Mama Muminka zbudziwszy się w dniu świętego Jana dowiedziała się, że Muminek siedzi w więzieniu! I pomyślcie, co by to było, gdyby ktoś mógł opowiedzieć Mimbli, że jej mała siostrzyczka śpi sobie spokojnie w jodłowym szałasie Włóczykija, zagrzebana w motku wełny!

Ale rodzina Muminków nic nie wiedziała, przeciwnie, była pełna nadziei. Czyż nie byli wplątani w gorsze i bardziej osobliwe historie niż którykolwiek ze znanych im rodzin? I czyż zawsze wszystko nie kończyło się szczęśliwie?*

* “Lato muminków” Tove Jansson

Uwolnij wyobraźnię! 

Agnieszka

logo_rebel_www_wydawnictwa 150

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Rebel za udostępnienie gry do testów.

Kostki trafią do zaprzyjaźnionej Biblioteki Publicznej do Klubu Gier Planszowych.