“Mniam mniam” czyli planszowy łańcuch pokarmowy | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
27wrz.
2015
1

“Mniam mniam” czyli planszowy łańcuch pokarmowy

Opisywałam już kilka gier z kostkami. Faza na kostki ciągle mi nie przeszła – więc mam dla Was kolejną recenzję gry, gdzie kostki odgrywają istotną rolę. Gra Mniam Mniam od G3 to świetna zabawa nawet dla sześciu graczy, przy czym warto wspomnieć, że gra również sprawdza się w wersji jednoosobowej. Prostota tej gry pozwala na swobodną rozgrywkę nawet przez pięciolatka, chociaż wydawnictwo wskazuje, że gra przeznaczona jest dla graczy od lat 6.

Ciekawym walorem rozgrywki jest poznawanie łańcucha pokarmowego kota, wilka i jeża. Łańcuch pokarmowy dzieci przerabiają w 4 klasie szkoły podstawowej a gra pozwala dzieciom przez zabawę na poznanie tych zagadnień znacznie wcześniej.

W pudełku znajdziecie:pobrane

  • 3 plansze,
  • 36 kart (6 gatunków drapieżników w 6 różnych kolorach),
  • 15 specjalnych kości (ach, te kości),
  • notes do zapisywania wyników z ołówkiem,
  • instrukcja.

Celem gry jest złapanie jak najwięcej jedzonka (tj. kart i kostek symbolizujących punkty).

Przygotowanie do gry:

Rozłóż trzy plansze do gry, jedną obok drugiej, na środku stołu. Kolejność plansz nie jest istotna. Każdy z graczy wybiera jeden z sześciu kolorów i zabiera sześć kart dopasowanych kolorystycznie. Kości kładziemy obok plansz – tak aby mieć do nich swobodny dostęp.

Gra w wariancie podstawowym:

Gra dzieli się na trzy rundy. W każdej rundzie gra przebiega według następujących faz:

  • rzut kośćmi,
  • zagranie kart,
  • podliczenie punktów,
  • porządkowanie.

RZUT KOŚĆMI wykonują gracze na zmianę, a zaczyna tradycyjnie najmłodszy gracz. Kości rzucamy naraz wszystkimi a następnie układamy na planszy zgodnie z przypisanymi symbolami (muchy do symbolu much na planszy, króliki do królików itd.)

ZAGRANIE KART to wybór karty, którą chcemy wyłożyć na planszy. Wybraną kartę kładziemy zakrytą przed sobą. Gdy wszyscy gracze będą gotowi ze swoimi wyborami, wówczas jednocześnie gracze odkrywają kartę kładąc je w odpowiednie miejsce na planszy. Teraz przystępujemy o rozpatrywania plansz, czyli zaczynając od górnego poziomu sprawdzamy kto, kogo upolował. Jeżeli na poziomie ponad kartą gracza nie zagrano żadnych kart, wówczas udało nam się złapać zdobycz i zabieramy kostkę (lub kartę) i kładziemy przed sobą na karcie drapieżnika a zdobytą kartę pod kartą drapieżnika. Jeżeli jednak staliśmy się zdobyczą, wówczas nasza karta jest zabierana a my nie zdobywamy niczego.

Może zdarzyć się i tak, że kilku drapieżników stara się zjeść zdobycze z tego samego poziomu, wówczas zdobycze są dzielone po równo, z tym że w pierwszej kolejności są zabierane karty. Gdyby zdobyczy było mniej niż przekąsek, to żaden z drapieżników nie dostaje zdobyczy.

Faza zagrania jest powtarzana 6 razy, dopóki każdy z graczy nie wyłoży swoich kart. Kości są rzucane tylko jeden raz na 6 zagrań.

PODLICZANIE PUNKTÓW to czas, gdy liczymy nasze zdobycze.

  • 1 karta = 1 punkt
  • 1 kostka z czarnym symbolem = 1 punkt
  • 1 kostka z czerwonym symbolem = 2 punkty

Punkty spisujemy w notesie dołączonym do gry.

PORZĄDKOWANIE to moment zbierania swoich kart i przygotowania stołu do kolejnej rundy.

GRA SIĘ KOŃCZY po trzech rundach. ZWYCIĘŻA osoba z najwyższa liczbą punktów.

Dodatkowe warianty:

WARIANT DWUOSOBOWY: dla uatrakcyjnienia rozgrywki wprowadza się dodatkowego, wyimaginowanego gracza. Nasz zmyślony gracz ma 6 kart wyłożonych obok planszy w zakrytym stosie. Dobieramy każdorazowo kartę zakrytą i zagrywamy nią na planszy po wyłożeniu kart przez obu graczy.

WARIANT JEDNOOSOBOWY: przewiduje dwóch lub nawet trzech wymyślonych graczy. Zasady rozgrywki są standardowe.

Zagrajcie w Mniam Mniam to się przekonacie jak przyjemna jest to rozgrywka. Dzieci bardzo szybko wchodzą w rolę i angażują się w grę. Zasady są bardzo proste i bez problemu gracz wchodzi w nie z marszu.

Wesoła a zarazem wprowadzająca atmosferę rywalizacji gra, rozbawi i zaangażuje każde dziecięce towarzystwo. Gra świetnie sprawdzi się jako rodzinna zabawa, podczas której można opowiadać o zależnościach i zwyczajach żywieniowych zwierząt.

Pod kątem walorów edukacyjnych:

  • gra wprowadza dzieci w temat łańcucha pokarmowego i uczy zależności organizmów w przyrodzie,
  • ćwiczy taktykę i podejmowanie decyzji – ponieważ, nie znając kart przeciwnika trzeba podjąć działanie czasami ryzykując i licząc na szczęście,
  • trenuje spostrzegawczość – bo trzeba przyglądać się jakich kart użyli inni gracze, aby minimalizować swoje ryzyko.

Szczegóły gry:

Tytuł: Mniam Mniam
Wydawca: G3
Autor: Meelis Looveer
Ilustracje: Reinis Petersons
Rodzaj gry: rodzinne
Liczba graczy: 1 – 6 osób
Wiek graczy: od 6 lat
Czas gry: 20 min.
Edycja: polska
Instrukcja: polska
Wymiary pudełka: 195x280x65 mm
Waga pudełka: 0,4 kg

 

Taka uwaga na koniec … zauważyłam, że każdy żałuje, bo wilkiem może być tylko raz 🙂

Biedne te zajączki ….

 Agnieszka

G3_logo recenzjaSerdecznie dziękuję Firmie G3 za udostępnienie gry Mniam Mniam do testów. Gra trafiła do Klubu Gier Planszowych Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży Nr 13 w Warszawie.

Dziękujemy!