Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i wystawa TU CZY TAM?
Zawsze jest czas na to, aby zacząć czytać książki … ale prawda jest taka, czy wcześniej tym lepiej.
Dzień 2 kwietnia na cześć upamiętnienia urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Chrystiana Andersena został ogłoszony jako Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). To święto wywołało różnego rodzaju akcje, trwające do dzisiaj tak jak: „Noc z Andersenem” mająca swój początek w Czechach, czy „Cała Polska czyta dzieciom”.
Jako sympatyk i kolekcjoner literatury dziecięcej od kilku lat obserwuję to, co dzieje się na rynku. Literaturą dziecięcą zainteresowałam się głównie z powodu swojego potomstwa, ale też wreszcie to dało mi okazję do takiego niewstydliwego zapatrywania się w te piękne, kolorowe książki. Oczywiście na rynku jest sporo, pożal się Boże, literatury dziecięcej. Marne teksty, słaba grafika i żadnego pomysłu na to, aby w młodych i początkujących czytelnikach rozpalać chęć zagłębiania i obcowania z książką jak najdłużej. Ale nie o tym …
Na szczęście tych lepszych, wspaniałych i zachwycających jest znacznie więcej. Są na naszym rynku Wydawnictwa, które skupiają się głównie na tym, aby ich książki były prawdziwymi, bezkompromisowymi podręcznikami i przewodnikami życiowymi dla naszych pociech.
Mam kilka swoich zachwytów i gdyby nie to, że praca, dom i inne moje pasje, to cały wolny czas spędzałabym w bibliotece dla dzieci.
A ponieważ moją osobistą misją jest propagowanie spędzania wolnego czasu przy książce i grze planszowej to czuję się w obowiązku namawiać i ZACHĘCAĆ (dobre słowo) Was do znalezienia czasu na pewną wystawę.
Odwiedźcie koniecznie ZACHĘTĘ Narodową Galerię Sztuki i jej piękną wystawę TU CZY TAM? WSPÓŁCZESNA POLSKA ILUSTRACJA DLA DZIECI.
Wystawa trwa do 8 maja 2016 roku.
Jest ona prawdziwą ucztą dla oczu dzieci i dorosłych. Wystawa udowadnia, że dobry i mądry tekst, okraszony pięknymi i ciekawymi ilustracjami, stanowi kompletne dzieło. Daje szansę na zrozumienie pełni przekazu, ale też na wykraczanie poza granice … otwiera umysły i serca.
Na wystawie znajdziecie prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Są wśród nich nie tylko rozpoznawalni w Polsce i na świecie, zdobywcy krajowych i międzynarodowych nagród, ale też tacy, w których dostrzeżono potencjał. Dzięki nim powstają książki, które są dla dzieci pierwszym kontaktem ze sztuką.
Każdy z artystów otrzymał zadania, aby przygotować plakat propagujący czytelnictwo wśród najmłodszych.
Plakaty są zachwycające. Mam swój typ i ciekawa jestem, który plakat najbardziej Wam się podoba.

Wystawa składa się z trzech części tak aby angażować najmłodszych i pobudzać ich kreatywność. W pierwszej części możecie sprawdzić jak to jest być ilustratorem. Na czarnych tablicach, już opatrzonych w tło, dzieci mogą wyzwolić pokłady swojej wyobraźni i wyrysować swoją własną historię.
Druga sala to prawdziwy raj wielozmysłowy. Książki są odkrywane wzrokiem, czuciem i słuchem. Moje dziecko z otwartymi ustami dotykało, oglądało i słuchało … zresztą ja również. W tej sali znajdziecie tuby, wewnątrz których możecie podziwiać piękne prace ilustratorów. Jest tam również ogromny sześcian z otworami przez które możecie oglądać kwintesencję organu wzroku w wielu odsłonach. Staniecie się również dyrygentem w orkiestrze wymalowanej.
Jest też wisienka na torcie czyli sala C, która jest wielką czytelnią, gdzie spotykamy się oko w oko z końcowym dziełem ilustratora – z książkami. Na jednej ze ścian wisi kolekcja 14 plakatów, dedykowanych tej wystawie i propagowaniu czytelnictwa a na drugiej, możecie obejrzeć jak te plakaty powstawały. Dla młodych rysowników to wspaniała okazja do zapoznania się z technikami wykonywania ilustracji.
Przed zwiedzaniem możecie zaopatrzyć się w kreatywny zeszyt z zadaniami, który nie tylko przybliży wiedzę o o ilustracji ale też pomoże dokładniej przyjrzeć się wystawie.
Naprawdę warto … zarezerwujcie sobie 2-3 godziny na zabawę z dziećmi w tej pięknej galerii. Rozłóżcie się na wygodnych pufo-wężach i oddajcie się lekturze wspólnie z dziećmi. Na pewno znajdziecie tam takie książki, których jeszcze nie widzieliście. Dla mnie odkryciem było kilka pozycji książkowych i już wiem, że powinny się znaleźć w naszej kolekcji.
Garść informacji o wystawie:
Wystawa czynna jest od wtorku do niedzieli w godzina 12.00 do 20.00. Kasa biletowa czynna jest do 19.30.
Cena biletów:
normalny – 15 zł
ulgowy – 10 zł
rodzinny – 18 zł
grupowy – 8 zł
bilet za 1 zł
czwartki – wstęp wolny
Adres: ZACHĘTA – NARODOWA GALERIA SZTUKI
pl. Małachowskiego 3
00–916 Warszawa
tel. 22 556 96 51
informacja@zacheta.art.pl
Zachęcam także do odwiedzenia wystawy “W Muzeum wszystko wolno” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja jest wynikiem niezwykłego muzealno-edukacyjnego eksperymentu, w którym w kuratorów wcieliły się dzieci. Wystawę przygotowaną przez dzieci, a przeznaczoną dla wszystkich można oglądać od 28 lutego do 8 maja 2016.
Do niedzieli 8 maja w kasach Zachęty i MNW można kupić specjalny bilet na obie wystawy w specjalnej niższej cenie: 28 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy).
Niech moc książek będzie z Wami!
Agnieszka