Mats i Roj – ciekawość świata nie zna granic | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
11październik
2015
0

Mats i Roj – ciekawość świata nie zna granic

Książki mają nam pokazywać różne światy, pomagać odkrywać rzeczy, których nie widzimy, a których jesteśmy ciekawi. Tak jest właśnie z książką “Mats i Roj” autorstwa Evy Lindström wydaną w Polsce przez Zakamarki. Książka opowiada o świecie odkrywanym przez dwóch przyjaciół Matsa i Roja, o tym jak się poznali i co ich ciekawiło.

mats-i-roj-1_ktos-sie-wprowadza_420pxrgb

Mats to chłopiec, który właśnie przeprowadził się ze swoją mamą i młodszą siostrą do miasteczka w którym mieszkał Roj. Książka opowiada o tym jak stawali się przyjaciółmi, jak odkrywali swoją inność a pomimo to potrafili znaleźć wspólne zabawy i sposoby na poznawanie świata. Czasami historie chłopaków stawały się przedziwne …

Ubranie taty Roja było w kratkę, jak podziemny strój.

Roj wsypał do kubka proszek i zamieszał, dosypał więcej, żeby kakao miało mocny smak. Niczego nie zauważył, nic do niego jeszcze nie dotarło.

– Kratka … – szepnął Mats, wpatrując się w tatę Roja.

Wtedy Roj zrozumiał. To był podziemny tata.

Książka napisana przez szwedzką autorkę zawiera elementy życia społecznego, które stają się powszechne i nikogo nie dziwią. Jednak zawiera niby epizodycznie ale dosadnie opisane emocje i lęk dziecka, które czeka na drugiego rodzica w dniu swoich urodzin jak na gwiazdkę z nieba. Ważne jest aby dzieci poznawały i rozumiały też taką perspektywę życia.

Książka zabawnie przedstawia perypetie chłopaków, ich szalone pomysły na spędzanie wolnego czasu oraz ich konsekwencje. Również ilustracje wykonane przez samego autora, dość dziecinne i proste, dosadniej przedstawiają fabułę książki.

Bycie niewysokim ma swoje uroki, pomyslał, podskakując kilka razy, zeby choć trochę poczuć, jak to jest być wyższym. Okazało się, że nie ma w tym nic szczególnego.

Książka w twardej oprawie z ładną szatą graficzną i opatrzona dużą czcionką, skutecznie zachęca i ułatwia dzieciom czytanie książki. Książkę czytałam dzieciom w wieku 7-9 lat i wszystkie bez wyjątku słuchały z zaciekawieniem. Polecam tą książkę do czytania samodzielnego ale i do czytania na głos.

 Miłego odkrywania …

Agnieszka

Szczegóły wydawnicze:

Tytuł: Mats i Roj. Ktoś się wprowadza
Tekst: Eva Lindström
Ilustracje: Eva Lindström
Tłumaczenie: Marta Wallin
Wydawnictwo: Zakamarki
Tytuł oryginału: Någon flyttar in. Berättelser om Mats och Roj
Język oryginału: szwedzki
Wiek: 6+
ISBN: 978-83-7776-057-4
Poznań 2015
Wielkość książki: 17 x 20,5 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 124 strony

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zakamarki za umożliwienie zapoznania się z książką.