Liczymy na spacerze czyli matematyka na każdą pogodę | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
16sierpień
2016
0

Liczymy na spacerze czyli matematyka na każdą pogodę

Nie wiem jak u Was, ale moje geny są absolutnie humanistyczne. To niestety powoduje, że przedmioty ścisłe wymagały zawsze ode mnie większego poświęcenia. Lubię matematykę … ale różniczkowanie, macierze i całki zupełnie zbiły mnie z tropu i skutecznie zniechęciły do dalszej matematycznej edukacji. Ale czasy mamy takie, że umiejętności matematyczne są wręcz niezbędne i nie ma takiej możliwości, aby matmę odpuścić. Dlatego ogromnie mnie cieszą wszelkiego rodzaju pomocniki dla dzieci i ich rodziców w nauce matematyki. Kto ma w domu małego humanistę to wie, że już sama nauka tabliczki mnożenia jest prawdziwym wyzwaniem.

Wydawnictwo Zakamarki zadbało o swoich młodych czytelników i o matematyczne wspomagacze dla nich. Książka “Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę.” autorstwa Emmy Adbåge jest świetną zachętą do nauki liczenia dla wszystkich. Książeczka jest opatrzona w krótkie, zachęcające do czytania teksty oraz kolorowe i ciekawe rysunki.

Autorka wyjaśnia dzieciom czym są cyfry. Wyjaśnienia są bardzo zrozumiałe i proste. Opierają się na przykładach ze świata dziecięcego, więc trudno o lepsze, aby dzieci zrozumiały sedno.

Cyfry to jedno, ale działania na nich i wyjaśnienie powiązań działań matematycznych na kiełbaskach, pierścionkach czy bezach jest zrobione po mistrzowsku. Przeglądając z dzieckiem tę książkę, możecie wspólnie policzyć różne przedmioty domowe opierając się na przykładach z książki. Możecie również szukać własnych inspiracji, tworząc nowe zabawy.

Ciekawy jest sam podział książki. Autorka podzieliła książkę również na poru roku. Wykorzystując aurę i dary przyrody, możemy korzystać z zabaw, które podpowiada autorka. Zabawy z matematyką w tle, mogą dzieciom sprawić wielką frajdę. Możecie zwalczyć nudę (jeżeli taka istnieje) ale i zachęcić dzieci do liczenia. Dzięki pomysłom z książki, dzieci nauczą się współrzędnych szachowych, zagrają w butelkowe kręgle, zmierzą dżdżownicę czy poćwiczą również grę kółko i krzyżyk.

liczymy-na-spacerze_420pxrgbSzczegóły wydawnicze:

Tytuł: Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę 

Wydawnictwo: Zakamarki
Tekst: Emma Adbåge
Ilustracje: Emma Adbåge
Tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska
Tytuł oryginału: Räkna med naturen. Utematte för alla väderlekar
Język oryginału: szwedzki
Wiek: 3+
Wielkość książki: 20,5 x 24 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28

Szczerze zachęcam do zapoznania się z tą pozycją wydawniczą. Książka nie tylko inspiruje i zachęca do zabawy ale również daje pełną swobodę w wyborze formy zabawy. Teraz nad morzem możecie tworzyć kamykowe liczby a już niebawem zabawicie się w patyczane bierki czy szyszkową matematykę.

Co do jakości wydania – to jest sprawa oczywista. Jak dotąd nie zawiodłam się w zakamarkowych sposobach na dobrze wydaną książkę. Twarda oprawa i solidne wykończenie książki sprawi, że będzie przechodzić z rąk do rąk w bardzo dobrym stanie.

Dziękuję Wydawnictwu Zakamarki za przekazanie książki do recenzji.

zakamarki_logo_na www