Łamigłówki i zagadki od Kapitana Nauki | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
17lt.
2017
0

Łamigłówki i zagadki od Kapitana Nauki

Są takie chwile, że dziecko przychodzi do rodzica i mówi „Co mam robić? Nie mam pomysłu na zabawę, nudzę się (i smutna minka)”. U mnie generalnie najczęściej przechodzi to w czytanie książki lub wspólną grę planszową (chociaż zwykle dziecko nudzi się, gdy my jesteśmy bardzo zajęci).

W takiej chwili na ratunek mogą przyjść różnego rodzaju jednoosobowe zabawy, w tym między innymi świetna seria Kapitana Nauka od Edgard „Kapitalne łamigłówki” i „Kapitalne zagadki”. Jest to seria małych książeczek z logicznymi i obrazkowymi zagwostkami. Pięknie wydane, wszystkie w wersji podróżnej, każda zmieści się w torebce, plecaku a nawet w kieszeni. Do zabawy potrzebujesz tylko ołówka.

Dlaczego te książeczki są takie kapitalne? Sprawdźcie ze mną.

Wydawnictwo Edgard nie poszło na łatwiznę i pochyliło się nad różnymi grupami wiekowymi. Więc jeżeli macie dzieci w różnym wieku, możecie im kupić zróżnicowane zestawy, nie będzie więc bitwy czyja teraz jest kolej i kto ma grać. Ponadto, daje to szansę dziecku na pokonywanie kolejnych etapów, co na pewno da mu też bardzo dużą satysfakcję.

Serię podzielono na grupy wiekowe:

  • 4-5 lat,
  • 5-6 lat,
  • 6-7 lat,
  • 7-8 lat.

Niby granice są nieznaczne pomiędzy tymi grupami wiekowymi, ale jak przyjrzycie się dokładniej zestawom, to widać jak od zestawu dla najmłodszej grupy wiekowej, delikatnie ale widocznie, zmienia się stopień trudności łamigłówek i zagadek.

Zacznę od najmłodszej grupy wiekowej, to jest dla dzieci w wieku 4-5 lat.

W „Kapitalnych łamigłówkach” znajdziecie mnóstwo zabaw logicznych, które zostały podzielone według typów. Podział zadań to głównie skierowanie na konkretny rodzaj działania, które trzeba wykonać.

Znajdziecie więc tutaj zadania typu odmieniec, sokole oko i szyfrant. Odmieniec to zadanie polegające na odnalezieniu przedmiotu nie pasującego do pozostałych. Często nie do końca proste zadanie, bo np. z puli zwierzątek przedstawionych na rysunku, trzeba domyślić się jaki gatunek zwierząt nie pasuje, co je łączy, a co je dzieli. Kolejny typ zadań to zadania ćwiczące spostrzegawczość czyli sokole oko. Tym razem poszukujecie przedmiotu na rysunku, który nie pasuje i jest „z innej beczki”. Innego rodzaju zadania polegają na wykreślaniu z szyfrów błędnych elementów, które nie pasują do podanego kodu. Każda z tych zabaw wymaga od dziecka skupienia, uwagi i koncentracji. Ćwiczy spostrzegawczość i logiczne myślenie.

Z kolei w „Kapitalnych zagadkach” również znajdziecie mnóstwo wyzwań dla swoich pociech. W zadaniach rodzaju odszukaj parę, dzieci będą ćwiczyć spostrzegawczość, bo muszą wyłapać identyczne elementy spośród całej masy różnych. W zadaniach będą również takie, gdzie trzeba wypatrzeć który rysunek jest inny od pozostałych bardzo podobnych. No i nasze ulubione „znajdź różnice” gdzie trzeba wypatrzeć konkretną liczbę różnic pomiędzy rysunkami.

Kolejna grupa wiekowa to 5-6 lat. Jak wspominałam, zadania w kolejnych grupach wiekowych są coraz trudniejsze i wymagają od dziecka większego wysiłku. W „Kapitalnych zagadkach” natkniecie się na zadania typu bystre oczko, gdzie trzeba wykazać się spostrzegawczością i odkryć takie same rysunki jak we wzorze. Inną zabawą będzie gra puzzle, gdzie trzeba zdecydować, który fragment pasuje dokładnie do niepełnego obrazka. Znajdziecie tam również zabawy w bliźniacze rzędy, gdzie trzeba wypatrzeć identyczne obrazki.

Kody, szyfry i zmyłki to domena „Kapitalnych łamigłówek”. W tej wersji wiekowej dzieci będą miały do czynienia z licznymi labiryntami na końcu których czeka ich prawdziwa nagroda. Kody obrazkowe to świetny sposób na kolejną zabawę dla mistrzów enigmy, a pomylone historyjki to prawdziwa gratka dla małych detektywów.

W zabawach dla grupy wiekowej 6-7 lat, widać zmianę sposobu przygotowywania zagadek i łamigłówek. Autorzy wzięli pod uwagę zmianę w rozwoju, która właśnie jest najbardziej widoczna przy przejściu pomiędzy przedszkolem a szkołą. Zabawy które dzieci otrzymają są wyzwaniem i motywacją do pokonywania kolejnych przeszkód. Zabawy wymagają poświęcenia większego nakładu czasu, uwagi i kombinowania.

W „Kapitalnych zagadkach” zdobędziecie tytuł superwypatrywacza, kiedy uda się odnaleźć wszystkie wymagane przedmioty na rysunku. Możecie również zostać detektywem, gdy trzeba dokładnie dopasować wskazane elementy do jednego z rysunków. Ciekawą zabawą jest również gra typu samotnik, kiedy sukcesem zakończy się odnalezienie przedmiotu nie pasującego do żadnej pary. W zagadkach autorzy już nie podpowiadają z jakim zadaniem macie do czynienia – trzeba samemu na to wpaść.

„Kapitalne łamigłówki” również stanowią nie lada wyzwanie dla naszych początkujących uczniów. Natkniecie się tutaj na układanki, gdzie z rozsypanych elementów, trzeba złożyć kompletne obrazki. W pomylonych historyjkach wytężysz zwoje aby ustalić co wydarzyło się naprawdę, zwłaszcza że rozwiązanie nie jest jedno. I nie myśl, że przy sudoku będziesz miał chwilę wytchnienia.

Wersja dla grupy wiekowej 7-8 lat, jest tą najtrudniejszą. Znajdziecie tutaj zabawy, gdzie trzeba pogłówkować. Dla dzieci, które przejdą przez wszystkie wersję, będzie to prawdziwa satysfakcja.

„Kapitalne zagadki” to tym razem puzzle w trudniejszej wersji, znajdowanie różnic tym razem utrudnione o lustrzane odbicie oraz zabawy w bliźniacze rzędy. W „Kapitalnych łamigłówkach” znajdziecie zakręcone labirynty i korytarze, sudoku oraz gry logiczne polegające na dopasowaniu elementów do pozostałych. Zresztą zobaczcie sami …

Mam nadzieję, że Was zachęciłam do tych pięknych książeczek. Bo naprawdę warto mieć je w domu, w samochodzie czy w plecaku. Moja córka ma dość długie przerwy pomiędzy zajęciami, więc kiedy znudzi się czytaniem to chętnie wyjmuje swój kapitalny zestaw. I to naprawdę się sprawdza.

Wydawnictwo zatrudniło do realizacji tego projektu wyśmienitych ilustratorów, czego efektem jest niesamowita szata graficzna książeczek. W projekcie brali udział: Maciej Łazowski, Anna Kleszczewska, Paulina Zbylut, Magdalena Popovics, Ewa O’Neill i Kamila Kozłowska. Efekty pracy tych utalentowanych ilustratorów są naprawdę cudowne.

O walorach edukacyjnych tych kapitalnych książeczek nie ma co się rozpisywać, bo są oczywiste. Dzieci korzystając z książeczek, będą ćwiczyły spostrzegawczość, sprawność kojarzenia, koncentrację, cierpliwość i umiejętność skupienia uwagi. Przechodzenie przez zadania będzie dawało dzieciom wiele satysfakcji i poczucie wypracowanych umiejętności.

Życzę Wam wiele miłych chwil przy kapitańskch zagadkach i łamigłówkach.

Dziękuję Wydawnictwu Edgard za przekazanie tych pięknych książeczek do recenzji.