Kolorowe Biedronki z serii ZAGRAJ Z NAMI – nauka kooperacji | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
25październik
2015
1

Kolorowe Biedronki z serii ZAGRAJ Z NAMI – nauka kooperacji

Biedronki wybierają się na bal, lecz każda z nich chce wyglądać oryginalnie a nie jak wszystkie biedronki w jednokolorowe kropki. Każda z biedronek ma swój styl. Wybrzydzają więc z kolorach kropek ile mogą … nie chcę czerwonych kropek, w tych mi nie do twarzy, ten kolor mnie postarza ….

Ale, ale … jeżeli się nie pospieszycie, wasz bal przejmą niewybredne i pracowite mróweczki. Więc do dzieła! Pomóżcie przystroić wszystkie biedronki i odeślijcie je na bal.

Egmont w ramach nowej serii Zagraj ze mną stworzył doskonałą kolekcję gier planszowych dla najmłodszych. Gry są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Znajdziecie tutaj drewniane, ekologiczne elementy i gruby, solidny karton. Pudełko  i woreczki żyłkowe są świetnie przystosowane do tego, aby grę przechowywać w najlepszym porządku.

Ideą serii Zagraj ze mną jest wprowadzenie dzieci w świat gier planszowych, które dają wiele radości i zabawy dzieciom i dorosłym, a co równie ważne skutecznie rozwijają umiejętności:

  • rozpoznawanie kolorów,
  • liczenie,
  • zdolności manualne,
  • wyobraźnię przestrzenną,
  • umiejętność radzenia sobie z emocjami,
  • współpracę w grupie.

Jedną z tych gier są Kolorowe Biedronki. Świetna gra kooperacyjna, która gwarantuje Wam wspaniała zabawę na długo. A co ważne dla naszych najmłodszych planszówkowiczów – w tej grze nie ma przegranych!

SONY DSC

A więc do dzieła! Pomóżcie naszym wybrednym biedronkom przystroić się na bal!

Celem gry jest przygotowanie biedronek do balu, tak by każda z nich była przybrana w 5 kropek w różnych kolorach. Uwaga! Biedronki muszą być przebrane według swojego gustu (nie wolno ich do niczego zmuszać) a co najważniejsze – na balu muszą pojawić się przed mrówkami.

W pudelku znajdziecie:

  • 1 tekturową planszę z ruchomą strzałką,
  • 8 magnetycznych biedronek,
  • 7 mrówek,
  • 56 drewnianych kropek w kształcie walców (w 8 kolorach, w tym po 2 zapasowe w danym kolorze),
  • 1 żeton stołu.

SONY DSC

Przygotowania do gry (tak naprawdę, to do balu):

Na początku, trzeba przygotować rozgrywkę. W tym celu powyjmujcie z woreczków foliowych wszystkie kolorowe kropki i każdą z biedronek udekorujcie jednokolorowymi kropkami (walcami). Każda biedronka trafia na płatek kwiatka ze środka planszy zgodnie z kolorystyką swoich kropek i płatka. Magnetyczne noski biedronek powinny być skierowane do środka kwiatka.

Planszę kładziemy na środku stołu ale przedtem trzeba odpowiednio zamocować strzałkę na planszy (jeden element pod planszą, strzałka na wierzchu planszy). Po zamocowaniu strzałka powinna bardzo płynnie się obracać wzdłuż kolorowych płatków kwiatu.

Mrówki ustawiamy obok planszy.

Żeton stołu dostaje najmłodszy gracz – to on będzie organizatorem balu i przyjęcia na który chcemy wystroić nasze biedronki.

Do balu!

Rozgrywka przebiega zgodnie ze wskazówkami zegara, a zaczyna oczywiście najmłodszy gracz.

Gracz rozkręca strzałkę na planszy.

Jeżeli strzałka wskazuje płatek kwiatu, wówczas gracz zabiera biedronkę z tego płatka i przemieszcza ją na wolne miejsce dowolnego płatka. Biedronka powinna być ustawiona noskiem w kierunku wybranej biedronki. Takie ustawienie jest zaproszeniem do wymiany kolorów kropek.

Jeżeli strzałka wskazuje płatek kwiatu na którym nie ma biedronki, gracz wybiera dowolną biedronkę.

Wiemy, że biedronki są wybredne i może się zdarzyć, że nie zechce wymienić się kropkami i w geście protestu odwróci się od drugiej biedronki. Trudno, biedronka wraca na swoje miejsce i grę podejmuje kolejny gracz.

Niemniej biedronki, znane są ze swojego zainteresowania modą i gdy trafi nam się biedronka, która jednak zgadza się na wymianę kropek i zetknie się noskiem z naszą biedronką – wówczas wymieniamy się kropkami.

Ważne! Kropkami biedronki mogą się wymienić tylko jeden raz. Biedronki mogą wymieniać się tylko swoim kolorem – nie mogą zamieniać kropek które dostały.

Gdy biedronki zamienią się kolorami, to ruszamy naszą biedronką w dalszą podróż, aby wymienić się kropkami z następną biedronką. I tak wędrujemy do czasu, aż któraś z biedronek odmówi współpracy i nie połączy się z naszą biedronką noskami.

Gdy naszej biedronce udało się przygotować do balu i wszystkie jej kropki są w różnych kolorach, wówczas biedronka trafia na kwiat dmuchawca na dole planszy zaczynając od kwiatka po prawej stronie, gdzie czeka na pozostałe biedronki.

Jeżeli dzięki ostatniej wymianie kropek, udało nam się przygotować dwie biedronki do balu, tak samo trafiają na kwiatki na dole planszy. Za każdym razem rundę przejmuje następny gracz. Inaczej jest, jeżeli nasza biedronka nie jest gotowa, to wówczas dalej szukamy partnerek do wymiany.

Podczas kręcenia strzałką może się zdarzyć tak, że grot strzałki ustawi się pomiędzy dwoma płatkami (tj. trafi na działkę kielicha). Wówczas gracz traci swój ruch, a grę przejmują mrówki. Mrówki zaczynają swój ruch zawsze od pieńka, którego znajdziemy na dole planszy (po lewej stronie). Każde kolejne trafienie między płatkami wiąże się z ruchem mrówek. Mrówki przesuwają się w górę robiąc miejsce na pieńku dla kolejnej. Mrówki trzymają się razem – więc przesuwają się jedna za drugą po listkach do góry.  Z czasem mrówki zajmują kolejne listki.

Gra kończy się, gdy biedronki wszystkie przebrane czekać będą na bal (na kwiatach dmuchawców), albo gdy wszystkie mrówki zajmą listki. Zwycięska drużyna świętuje ucztując na balu. Ustaw więc ją dookoła żetonu stołu.

Gra Kolorowe Biedronki jest fenomenalna. Dzieci są zafascynowane grą i dotyczy to tych najmłodszych, ale i starszych dzieci. Interakcja biedronek czy podstępne zajmowanie pnącej się rośliny przez mrówki powodują, że dzieci w grze zapominają się całkowicie. Graliśmy w Kolorowe Biedronki w różnych zestawach wiekowych i fakt, że gra jest kooperacyjna powodował, że rodzeństwo, które zwykle ze sobą rywalizuje, w tej grze wspiera się i dopinguje pozostałych graczy. Dzieci nie płaczą po przegranej oraz nie obrażają się na pozostałych graczy. Gra wzmacnia poczucie własnej wartości i mocy sprawczej – bo przecież każdy z graczy, ma taki sam wpływ na końcowy wynik rozgrywki.

Ilość oddziaływań edukacyjnych jest ogromna. Gra ćwiczy spostrzegawczość i pamięć, kiedy trzeba zapamiętać, które biedronki się nie lubią, aby nie popełniać tych samych błędów. W grze trenujemy również umiejętność obserwacji. Dzięki temu, że wszyscy gracze mają wspólny cel, dzieci uczą się współpracy w grupie.

Warto też wspomnieć o jakości wykonania gry. Solidne, drewniane elementy i porządny karton sprawiają, że gra wygląda bardzo estetycznie. Również elementy graficzne gry są warte pochwał. Zawsze gdy gra ma wiele elementów (zwłaszcza tych małych) mam dużą obawę o ich zaginięcie w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach. Egmont stanął na wysokości zadania i zabezpieczył nas dodatkowymi kolorowymi kropkami.

Gra jest absolutnie warta polecenia!

Szczegóły wydawnicze:

Nazwa gry: Kolorowe Biedronki
Seria: Zagraj ze mną
Wydawca: Egmont
Data premiery: 26.10.2015 r.
Autorzy gry: Peter-Paul Joopen
Ilustracje: Anne Pätzke
Liczba graczy: 2-6 osób
Czas rozgrywki: 20-30 min.
Wiek: 4+

Grę do recenzji przekazał:

logo egmont ok

Czas przygotować się do balu!

Agnieszka