Karciany Prezencik od G3 | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
11październik
2015
1

Karciany Prezencik od G3

Karcianki mają to do siebie, że mogą nam wszędzie towarzyszyć i zwykle dają sporo radości. Bardzo lubię gry, które można zabrać ze sobą, zagrać ze znajomymi w dowolnymi miejscu. G3 w swojej ofercie ma sporo takich gier to torebki, a prezencik jest jedną z tych, które dodatkowo świetnie nadają się do zabawy w doroślejszym towarzystwie.

W grze chodzi o oto aby tak dobierać i układać  karty by na końcu mieć mniejszą liczbę punktów ujemnych w stosunku do innych graczy.

W małym tekturowym pudełku znajdziecie:pobrane (1)

  • 3 karty o wartości od 3 do 35,
  • 55 plastikowych znaczników w woreczku strunowym,
  • instrukcja.

Przygotowanie do gry:

Każdy z graczy otrzymuje odpowiednią co do liczby graczy, liczbę znaczników:

  • przy 3 graczach – 11 znaczników,
  • przy 4 graczach – 11 znaczników,
  • przy 5 graczach – 11 znaczników,
  • przy 6 graczach – 9 znaczników,
  • przy 7 graczach – 7 znaczników.

Pozostałe znaczniki odkładamy do pudełka. Znaczniki trzymamy w zamkniętej dłoni, tak aby inni nie mogli dostrzec ile ich jeszcze mamy.

Karty trzeba dokładnie potasować, 9 kart odłożyć do pudełka (bez względu na to w ile osób gramy). Pozostałe 24 karty układamy na środku stołu w formie zakrytego stosu.

Jak grać: 

Wybieramy gracza rozpoczynającego. W naszych rozgrywkach z kart na stosie wybieramy po karcie, kto ma najwyższa cyfrę rozpoczyna. Później koniecznie potasujcie karty i połóżcie z powrotem na środku stołu w formie zakrytego stosu. Pierwszy gracz odkrywa pierwszą z wierzchu kartę z zakrytego stosu. Kładzie ją obok stosu. Następnie podejmuje decyzję  czy bierze odkrytą kartę i wykłada przed sobą, czy też rezygnuje, ale kładzie obok niej jeden ze swoich znaczników.

Decyzja o dobieraniu kart czy też rezygnacji zależy od układu kart na stole i przed nami. Pojedyncze karty dają nam tyle ujemnych punktów jaka jest jej wartość, ale ciągi kart tj. 11,12,13 lub 21,22,23,24,25 dają na taką wartość jaką ma najniższa karta w ciagu liczbowym tj. 11 lub 21 (jak w przykładach). Opłaca się więc kolekcjonować ciągi liczbowe. Znaczniki które pozostaną nam w ręku zmniejszają ilość ujemnych punktów, które zbieramy z kart.

Jeżeli gracz zrezygnuje z zabrania karty, następna osoba zgodnie z ruchem wskazówek zegara musi zdecydować, czy wziąć kartę wraz ze znacznikiem czy zrezygnować i dołożyć swój znacznik.

I tak po kolei. Gracz podejmujący decyzję o zabraniu karty (lub kart) ze znacznikami, karty odkryte kładzie przed sobą (może dołożyć do wcześniejszych kombinacji) a znaczniki chowa w dłoni.

Gra toczy się do momentu, aż zakryty stos na środku stołu całkowicie się wyczerpie. Wówczas przechodzimy do podliczenia punktów.

Wyniki gry:

Obliczamy wyniki końcowe, dodając wartości wszystkich swoich pojedynczych kart i najniższą wartość z każdego ciągu liczbowego, który przed nim leży.

Jak obliczamy wyniki?

Wartości obliczamy następująco:

  • wartość karty pojedynczej to liczba która na niej widnieje,
  • wartość ciągu kart np. 14,15,16,17 to wartość najniższej karty w ciągu – w tym wypadku 14,
  • każdy znacznik na wartość 1.

Wartości edukacyjne gry:

  • uczy podejmowania decyzji (kiedy zabrać kartę a kiedy pozostawić znacznik),
  • ćwiczy taktykę gry (gdy trzeba zaplanować albo podjąć ryzyko dobrania kart),
  • uczy obserwacji i ćwiczy spostrzegawczość (ponieważ ważna jest umiejętna obserwacja kart innych graczy),
  • dzieci mogą poćwiczyć dodawanie i odejmowanie w zakresie do 100.

Gra jest bardzo ciekawą rozrywką dla dzieci od ósmego roku życia. Młodsze ścisłe umysły również świetnie radzą sobie z grą. Prezencik sprawdzi się jako “break” pomiędzy innymi trudniejszymi tytułami. Jest również alternatywą dla graczy dorosłych, którzy nie lubią zbyt długich i zobowiązujących rozgrywek.

Wariant dodatkowy:

W instrukcji podpowiedziano jak stworzyć grę bardziej taktyczną przy liczbie osób od 3 do 5. Na początku każdy z graczy otrzymuje po 10 znaczników. Karty z liczbami 10,20,30 odkładamy do pudełka. Pozostałe karty należy potasować, odliczyć 6 kart bez sprawdzania i odłożyć je do pudełka. Z pozostałych 24 kart utworzyć zakryty stos. Gra toczy się według normalnych zasad. W tej sytuacji wiemy, gdzie na pewno przerwą się ciągi liczbowe (brak kart 10,20 i 30) ale ciągle nie wiemy jakie karty odłożone są do pudełka. Tutaj oprócz taktyki potrzebujemy troszkę szczęścia.

Szczegóły wydawnicze:

Tytuł: Prezencik
Wydawca: G3
Autor: Thorsten Gimmler
Gatunek: gry karciane
Liczba graczy: 3 – 7 osób
Wiek graczy: od 8 lat
Czas gry: 15 – 20 min.
Edycja: polska
Instrukcja: polska
Wymiary pudełka: 95x125x20 mm
Waga pudełka: 0,2 kg

Życzę jak najdłuższych ciągów … liczbowych!

Agnieszka

G3_logo recenzja

Serdecznie dziękuję Firmie G3 za udostępnienie gry do testów.

Gra po testach trafi do Świetlicy Szkolnej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Warszawie

Dziękujemy!