Kaleidos – wyćwicz refleks i spostrzegawczość | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
17wrz.
2016
0

Kaleidos – wyćwicz refleks i spostrzegawczość

Gracie ze swoimi pociechami w “Znajdź 10 różnic”? Porównujecie dwa prawie identyczne rysunki i odnajdujecie różniące je szczegóły. Super rozrywka, trenująca koncentrację i umiejętność obserwacji. Teraz zabawa została przeniesiona na planszę – a właściwie mnóstwo plansz. Rebel wydał kolejną grę pt. “Kaleidos Junior”, która oprócz tradycyjnych własności rozrywkowych ma istotne elementy ćwiczące spostrzegawczość i refleks.

W pudełku znajdziecie:

  • 16 ilustrowanych tablic,
  • 1 klepsydrę,
  • po 20 znaczników w czterech kolorach,
  • 1 koło,
  • 1 instrukcja.

Duże i solidne pudełko oraz strunowe woreczki, pozwolą Wam utrzymywać elementy gry w porządku, co ma znaczenie przy tak dużej liczbie drobnych elementów. Samo pudełko również ciekawie wygląda (solidne i mega kolorowe) – co moim zdaniem jest istotne, gdybyście chcieli podarować grę jako prezent.

Celem rozgrywki jest odnalezienie na rysunku jak największej liczby elementów wylosowanej kategorii. Po zmontowaniu koła i zakręceniu strzałką, wylosujecie pole z kategoriami lub w zależności od wybranego wariantu, możecie również wylosować literę.

Kategoria to pewien stan przedmiotu np. kanciaste, płynne, twarde czy jadalne. I takich właśnie przedmiotów trzeba będzie szukać na obrazkach. A litera którą wylosujecie będzie początkową literą na którą rozpoczynają się odnalezione przez Was przedmioty na planszy.

Świetne w grze jest to, że możecie w nią grać na trzech poziomach. Ale nie jest to tylko marketingowy zabieg – rzeczywiście, wariantowość gry jest jej wielką zaletą.

Zagrajmy!

Poziom 1 jest grą według kategorii. Na początku wybierzcie wszyscy taki sam rysunek. Do kompletu potrzebujecie również znaczniki. Wraz z wiekiem graczy wzrasta liczba znaczników, które gracze powinni dobrać do swojej planszy. I tak, najmłodszy gracz weźmie 10 znaczników, a grupa starszych graczy posłuży się 20 znacznikami. Znaczniki powinny być w tym samy kolorze co ramka wybranego obrazka. Rozpoczynający gracz kręci kołem i może wybrać kategorię wskazaną przez strzałkę lub bezpośrednio z nią sąsiadującą. Następnie jeden z graczy odwraca klepsydrę i do czasu przesypania się piasku w klepsydrze (czyli po minucie) wszyscy musicie na swoich planszach odnaleźć przedmioty z tej kategorii. Np. w kategorii “coś płynnego”, zaznaczycie herbatę na stole, wodę w misce, wodę w konewce, źródełko itp. Na każdym przedmiocie spełniającym warunek z kryterium, kładziemy znacznik. Gracze wymieniają elementy które znaleźli. Elementy różne, ale z tego samego rodzaju np. “coś miękkiego” i zaznaczenie trzech rodzajów poduszek powoduje, że znacznik pozostaje tylko na jednym z nich. Znaczniki prawidłowo postawione odpadają z gry, w kolejnym kręceniu kołem gracze używają tylko tych znaczników, które im pozostały. Gra kończy się, gdy któryś z graczy wyczerpie swoje znaczniki. Gracz ten też jest zwycięzcą.

Poziom 2 tym razem dotyczy liter, które również losujemy posługując się kołem. Gra niczym nie różni się od poziomu 1. z tym, że szukamy przedmiotów na określoną literę a nie według kategorii. Podobnie wybieramy tylko jeden przedmiot spośród tych, które znajdują się na karcie i oznaczają to samo. Podobnie odrzucamy znaczniki prawidłowo rozmieszczone i gramy dopóty, dopóki nie skończymy znaczników. Również w tym wariancie wygrywa gracz, który zużyje wszystkie swoje znaczniki.

Poziom 3 to gra z ołówkiem i papierem. Do tej wersji potrzebujemy komplet takich samych plansz, ołówki i kartki papieru do zapisywania notatek. Gracz rozpoczynający losuje za pomocą koła literę i teraz wszyscy gracze w czasie dwóch obrotów klepsydrą (czyli przez dwie minuty) wyszukują na swojej planszy jak najwięcej przedmiotów, których nazwa rozpoczyna się na wylosowaną literę. Gracze zapisują wyniki swoich poszukiwań na kartce, ale w ten sposób, aby inni gracze tego nie widzieli. Gdy czas się skończy należy porównać wyniki graczy. Gracze są nagradzani za oryginalność, wówczas otrzymują 3 punkty za to, że jako jedyni odnaleźli dany przedmiot i go nazwali. W przypadku gdy inny gracz również wpadł na to samo słowo, otrzymują tylko po 1 punkcie. Takich rund przeprowadzamy 5 i po ostatniej z nich podliczamy punkty. Wygrywa uczestnik z największą liczbą punktów.

Gra będzie Wam się podobać. Na pewno zwrócicie na to uwagę, że regrywalność rozgrywek ze względu na samą mechanikę jest dość ograniczona. Niemniej trzy poziomy, różnorodność plansz i wariantów do wyszukiwania daje dużą szansę na dobrą zabawę za każdym podejściem do rozgrywki. Co istotne, gra świetnie sprawdzi się u najmłodszych graczy ale i nie znudzi tych starszych. Wszystko zależy od poziomu, który wybierzecie i nadanego tempa rozgrywki.

Kaleidos Junior jest przeznaczona dla 2 do 4 graczy, ale przy większej liczbie chętnych możecie zagrać w nią również drużynowo. Gra sprawdza się świetnie.

Co do walorów edukacyjnych to sporo ostatnim czasem zajmowałam się spostrzegawczością i sposobami jak ją wyćwiczyć. Spostrzegawczość wpływa na naszą kreatywność i umiejętność obserwacji, wyciągania wniosków, warto więc ją ćwiczyć i ćwiczyć. Kaleidos Junior to świetny sposób na trenowanie refleksu i działania w atmosferze napięcia i stresu. Oznaką mijającego czasu jest klepsydra i stale przesypujący się piasek, co mocno rozprasza dzieci i wybija je z koncentracji. Warto więc ćwiczyć i tę umiejętność.

Nie musicie się martwić, że może dzieci niechętnie będą sięgać po grę. Kolorowe i bardzo ciekawe obrazki, mnóstwo szczegółów i zaskakujących połączeń przyciągnie najbardziej opornych uczestników tego rodzaju rozgrywek. Gra jest dla dzieci i trzeba to jasno rzec, że zagra w nią każdy cztero-, pięcio-, sześcio-, siedmio- i pewnie -ośmiolatek. Starsze dzieci musicie potraktować troszkę poważniej i dać im trudniejsze wyzwania w postaci np. 3 poziomu. Rodzic grający z dzieckiem będzie często zaskoczony, że w niektórych sprawach dzieci są po prostu szybsze i już.

Życząc Wam miłych rozgrywek, małe podsumowanie:

Plusy:
piękna i kolorowa szata graficzna, wiele wariantów rozgrywek, możliwość dopasowania gry do wieku graczy
Minusy:
po wielu rozgrywkach gra będzie przewidywalna, troszkę ograniczona uniwersalność gry  
Szczegóły wydawnicze:
Tytuł: Kaleidos Junior, Autor: Spartaco Albertarelli, Ilustracje: Elena Prette, Valentina Mendicino, Wiek graczy: 4+; Liczba graczy: 2-4 osoby 

Dziękuję serdecznie Wydawnictwu Rebel za przekazanie gry do recenzji. 

logo-REBEL