Jak w zabawie uczyć dzieci o Polsce i historii Polski
Nauka historii należy często do tych mniej przyjemnych obowiązków ucznia. Zapamiętanie dat i wydarzeń historycznych bywa dość trudne – zwłaszcza kiedy jest ich dużo.
Wiemy jak uczy się nasz mózg – nie książki, nie wkuwanie dat na pamięć – a zabawa są najskuteczniejszą metodą nauki. Najlepiej łączyć wszelkiego rodzaju aktywności tak aby dały najlepszy efekt.
W wieku 7 – 12 lat dziecko nabiera perspektywy i zdobywa umiejętność odnoszenia się do przeszłości. Ten wiek to też czas większej świadomości społecznej i społecznego czy obywatelskiego utożsamiania się.
Bardzo dobrym uzupełnieniem są rodzinne zabawy, kiedy wszyscy członkowie rodziny drużynowo naradzają się, odpowiadają na pytania i rywalizują w zakresie wiedzy o Polsce.
Ciekawym wstępem do takiej nauki jest gra wydana przez Albi pt. POLSKA – PYTANIA I ODPOWIEDZI.
Ta ciekawa gra edukacyjna zawiera aż 2400 pytań dotyczących Polski. Tak duża ilość pytań została podzielona na sześć grup tematycznych: historia, kultura, przyroda, technika, nauka, geografia, sport, wiedza ogólna.
Gracze mają do dyspozycji karty z pytaniami, planszę, 6 pionków, 36 żetonów z mapą Polski w sześciu kolorach oraz kostkę.
Wygrywa ten kto wykaże się największą wiedzą i będzie miał szczęście do losowania pytań.
Gra jest przeznaczona do 2 do 6 graczy w wieku powyżej 12 lat. Niemniej w grze mogą drużynowo grać młodsi uczestnicy wspierani merytorycznie przez innych członków rodziny.
Równie emocjonującą grą dla całej rodziny jest gra HISTORIA POLSKI QUIZ wydana przez firmę Alexander. Na 88 kartach znajdują się 352 pytania i 704 odpowiedzi. Rozgrywka jest prowadzona na planszy, po której uczestnicy gry poruszają się pionkami po torze odpowiadając na pytania z wyciągniętej karty w zależności od koloru pola na którym postawili swój pionek. Do gry wprowadzono również uatrakcyjnienie w postaci strzelania z katapulty do celu. Oprócz wiedzy trzeba też wykazać się zdolnościami manualnymi. Gra jest przeznaczona dla dwóch do czterech graczy – również z opcją drużynową. Wiek graczy z względu na zakres wiedzy to 10 lat. Czas jak trzeba przeznaczyć na rozgrywkę to 60 do 90 minut.
Instytut Pamięci Narodowej wydał grę w której gracze uczą się rozpoznawać symboliczne dla polskiej historii znaki, daty, postacie, miejsca, przedmioty. Gra ZNAJ ZNAK jest to jeden z niewielu tytułów edukacyjnych, które mając ambicje przekazania graczom konkretnej porcji wiedzy są przy tym dynamiczne i emocjonujące. Do rozpoczęcia rozgrywki nie jest potrzebna żadna wiedza – wszystkiego uczestnicy uczą się podczas gry.
Gra składa się z 132 kart a na każdej znajduje się 12 różnych symboli dotyczących najnowszej historii Polski – w całej grze zastosowano aż 133 symbole W grę gramy parami co powoduje, że mogą być toczone rozgrywki w wielu turach. Gra oprócz zastosowania rodzinnego, może być świetną propozycją na lekcję historii.
Gracze mają za zadanie jak najszybciej znaleźć wspólny symbol na dwóch wyłożonych przez siebie kartach i podać jego nazwę. Jeżeli graczowi się to uda, kartę musi zabrać przeciwnik. W przypadku gdy gracz nie potrafi podać nazwy wspólnego symbolu wówczas ma okazję zapoznać się z jego nazwą wypisaną z drugiej strony karty a na stół wyłożyć kolejną z posiadanych kart.
Rok 2016 okazał się dla gier edukacyjno-historycznych bardzo łaskawym.
Oto GRANNA wydała przepiękną grę historyczną pt. ALE HISTORIA. Gra planszowa przygotowana na jubileusz 1050-lecia początków Państwa Polskiego daje ogromne możliwości. Gra Ale Historia! to niezwykła podróż przez wieki. Gracze zagłębiają się w historii Polski i naszej narodowej kultury. Odpowiadając na quizowe pytania poznają niezwykłe fakty z bogatych dziejów naszego kraju. Od pierwszych Piastów aż do czasów współczesnych.
Mechanika gry pozwala w łatwy sposób dopasować poziom trudności do wieku i wiedzy graczy. Gra posiada 3 poziomy trudności i 2 warianty rozgrywek. Uczestnicy zabawy sami decydują na które z nich chcą odpowiadać.
Historię Polski możecie również przećwiczyć w grze stworzonej w ramach bardzo znanej serii Timeline. Tym razem Zespół Rebela postarał się o aby karty znajdujące się w tej wersji, dotyczyły tylko wydarzeń z Polski.
Czy wiesz, że spinacz biurowy wynalazł Polak? A może jesteś w stanie odgadnąć datę tego wydarzenia? Pamiętasz, kiedy Polska odzyskała niepodległość? Jak myślisz, co zbudowano wcześniej: Bazylikę Mariacką w Gdańsku czy kopalnię soli w Wieliczce?
Wybierz jedną z posiadanych w ręku kart i zdecyduj, czy prezentowane przez nią wydarzenie miało miejsce przed tym, które leży już na stole, czy po nim. Następnie odwróć kartę i sprawdź, czy masz rację! Nie musisz znać żadnych dat i wydarzeń, wystarczy dedukcja i trochę szczęścia.
Z grą “Timeline: Polska” historia okazuje się być nie tylko ciekawa, ale wręcz fascynująca! Poznaj niezwykłe wydarzenia z historii naszego kraju, z których możemy być dumni. Timeline: Polska to idealny sposób na naukę przez zabawę. Gracze nawet nie zorientują się, jak wiele zostanie im w głowach już po pierwszej, krótkiej rozgrywce. Gra jest idealnym narzędziem do wykorzystania przy nauce historii, ale też świetnym sposobem na integrację grupy.
Te pięć gier zaprezentowanych powyżej gry może stanowić świetne wprowadzenie dzieci w tematykę historyczną Polski. Jestem gorącym zwolennikiem uczenia dzieci historii, opowiadania i czytania im o przeszłości naszej ojczyzny a także wędrówek po muzeach gdzie oddech przeszłości jest niemal wyczuwalny i daje ogromne możliwości aby nauczyć a nie znudzić.
Czuwaj!
Agnieszka