Jak rozkminiać gry? Czyli jak szybko i skutecznie poznać zasady gry planszowej. | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
01listopad
2020
0

Jak rozkminiać gry? Czyli jak szybko i skutecznie poznać zasady gry planszowej.

Gry planszowe, kto je lubi ten wie, że aby zagrać i mieć z tego frajdę trzeba koniecznie zapoznać się z zasadami rozgrywki.

Nie każdy to lubi  i jestem w stanie to zrozumieć. Należę do tych, co lubią czytać instrukcję. Tutaj nie za bardzo można zastosować starą dobrze znaną zasadę przy zakupie nowego sprzętu, wpierw próbujemy go podłączyć na intuicję a dopiero później (zwłaszcza jak coś nie działa) sięgamy po instrukcję.

Nie widzę w tym nic złego – zwłaszcza, że tylko przez doświadczenie i kontakt z grą, możemy przekonać się czy gra będzie w naszym klimacie czy nie.

Przyznajmy się, ile gier leży w kolejce do rozkminki? U mnie jest ich kilka. Muszę mieć do tego wenę, bo wiem, że zajmie mi to dłuższą chwilę, zanim odczuję przyjemność rozgrywki.

Zachęcam do czytania instrukcji, bo wydawnictwa naprawdę starają się, aby ich instrukcje były czytelne, kolorowe, dobrze złożone i przejrzyste. Oczywiście czym innym jest instrukcja gry na 15 minut a inaczej wygląda instrukcja na 40 stron A4 z przedstawieniem różnych wariantów i akcji. Są gry, których przyjemność grania, zabrała mi właśnie opasła instrukcja. Mam te gry na półce – czekają na moją większą dostępność czasową.

Małą instrukcję czytajcie zawsze. Zajmie Wam to kilka minut i wracanie do niej będzie praktycznie niepotrzebne. Zaś te instrukcje wielostronicowe warto podzielić i czytać w trakcie rozgrywki próbnej o czym za chwilę.

To co obecnie robią blogerzy działający w świecie planszówek to jest magia. Nigdy nie doścignę umiejętności nagrywania pięknych filmów i opisów, ale to wszystko macie za darmo w sieci.

W Polsce jest kilkanaście naprawdę wartościowych blogów i vlogów na których znajdziecie instruktarze filmowe jak grać czy też przykładowe rozgrywki.

Polecam te, które w mojej ocenie skupiają się głównie na planszówkach i mają prawdziwy talent do tłumaczenia zasad a przy okazji ciekawie opisują walory mechaniki gry.

Game Troll TV

Planszówki we Dwoje

Dicelandblog.pl

Serwis Znad Planszy.pl

Podoba mi się też metoda kilku wydawnictw, które zrozumiały, jak ważne jest szybkie zapoznanie się z zasadami gier i regularnie nagrywają filmiki instruktażowe jak grać. Świetnie robi to np. Rebel i Nasza Księgarnia – za co im chwała, bo uważam, że jest to marketingowy majstersztyk.

Instrukcja gry “7 cudów świata” wydawnictwa Rebel

Instrukcja gry “Kruki” wydawnictwa Nasza Księgarnia

Instrukcja gry “Kociaki Łobuziaki” wydawnictw Nasza Księgarnia

Instrukcja gry “Story Cubes” wydawnictwa Rebel

Zaprosiliście znajomych na rozgrywkę i trochę będzie wstyd rozgryzać zasady w ich obecności. Ludzie lubią przychodzić na gotowe i miło jest, kiedy ktoś w prosty i przejrzysty sposób wyjaśni im zasady.

U nas w domu po Mistrzowsku robi to Małgorzata 🙂 Ja zawsze się plączę, poruszam wiele wątków i próbuję graczy nauczyć wszystkiego naraz. Gosia tłumaczy od początku, krok po kroku i to jest najlepsza metoda. Pracuję nad sobą i wierzę, że można się tego nauczyć. Dostrzegam tutaj różnicę pomiędzy sobą a córką uwielbiającą matematykę – gdzie wszystko jest poukładane i jedno wynika z drugiego. Tak najlepiej tłumaczyć zasady. Nie czytaj instrukcji gościom lecz nawiąż z nimi relację i tłumacz własnymi słowami – od początku do końca.

Próbne rozgrywki przed właściwą, są potrzebne przy bardziej zaawansowanych grach. Wtedy można przejść przez początek gry, krok po kroku z instrukcją. Zawsze na początku korzystaj z części w instrukcji “przed pierwszą rozgrywką”. Tutaj będą szczegółowe rady, co kto dostaje, jak rozpoczynać grę, jak rozłożyć planszę, co potrzebujemy do rozgrywki. Warto w ten sposób przejść przez dwie pierwsze rundy – wówczas będziecie mogli sprawniej przejść do pierwszej właściwej rozgrywki, bez ciągłego trzymania nosa w instrukcji. Ale pamiętajcie, że instrukcja powinna być w Waszym zasięgu.

Przyznam szczerze, że w ogóle nie przywiązuję się do tego, że muszę znać jakieś zasady na pamięć. No way! Przy tej liczbie gier, to ponownie podkręciłoby moje parametry umysłowe, ale daję sobie prawo, że przed każdą rozgrywką, przeglądam instrukcję, aby sobie przypomnieć zasady.

Super jest jak traficie na konwent albo jakieś targi np. planszówki na narodowym, to wtedy często sami wydawcy tłumaczą zasady a to już jest bajka. Mają tak opanowane zasady i potrafią o grze opowiadać z taką pasją, że nie ma żadnych wątpliwości.

 

A jak zdarzy się (a zdarzy się na pewno), że będzie coś niejasne np. czy można wyeliminować jakiegoś pionka, albo czy można stanąć na tym polu (bo w instrukcji o tym nie napisali) to (ponownie dziękując wielkiemu internetowi) macie do dyspozycji liczne grupy i fora na których są obecni również zaawansowani gracze, którzy chętnie udzielają informacji.

Tak więc, instrukcja gry planszowej nie jest bastionem, nie do zdobycia. Każdy w Was znajdzie sposób na zapoznanie się z grą i radość z tej gry, bez końca (to znaczy do granic regrywalności gry).