Gdzie skryły się kolorowe pszczoły? | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
06grudzień
2014
0
Pszczółki G3

Gdzie skryły się kolorowe pszczoły?

Ciekawą grą dla dzieci od czwartego roku życia ćwiczącą pamięć i umiejętność obserwacji jest gra PSZCZÓŁKI. Gra jest przeznaczona dla dwóch do pięciu graczy więc może w nią grać rodzeństwo ale i cala rodzina.

Pod ulami kryją się kolorowe pszczółki. Potrzeba dużej spostrzegawczości i świetnej pamięci, aby znaleźć pszczołę w takim kolorze, jaki przedstawia karta.

Osoba, która jako pierwsza zgromadzi cztery ule, wygrywa i zdobywa pyszny miód.

 

Przygotowanie do gry:

Na środku stołu ułóż kolorowe pszczółki. Każdy gracz stara się zapamiętać, gdzie znajdują się pszczoły w poszczególnych kolorach. Pszczoły przykryj ulami  nie zmieniając położenia pszczółek. Karty potasuj i ułóż w formie zakrytego stosu, tak aby wszyscy gracze mieli do niego dostęp.

Grę rozpoczyna gracz, który jako ostatni jadł miód.

Przebieg gry:

Gra się toczy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gracz odkrywa górną kartę ze stosu i wykonuje jedną odpowiednią akcję.

Karty pszczół przedstawiają w jakim kolorze należy odnaleźć pszczołę. Gracz podnosi ul pod którym jego zdaniem znajduje się pszczółka w kolorze takim samym jak na karcie. Jeżeli gracz odgadł i znalazł pszczółkę w zadanym w karcie kolorze – ul przesuwa przed siebie a pszczółkę pozostawia w środku ula tak aby nie było jej widać.  Teraz ruch wykonuje następny gracz.

Jeżeli gracz się pomyli, zakrywa pszczołę i nie zdobywa ula.

Jeżeli gracz uważa, że poszukiwana przez niego pszczółka została już zgarnięta przez innego gracza, może spróbować to udowodnić podnosząc ul. Jeżeli ma rację ul z pszczółką przesuwa przed siebie.

Jeżeli ul z pszczółką w kolorze z karty już znajduje się u gracza, podnosi ul i pokazuje pszczółkę. Gracz ma wtedy prawo do kolejnego ruchu w tej kolejce i znowu pobiera kartę ze stosu. Po jej zakończeniu kolejka przechodzi na kolejnego gracza.

Jeżeli gracz odkryje kartę z ulem, gracz zabiera ze środka stołu ul nie zaglądając jakiego koloru pszczółka kryje się pod nim. Jeżeli na środku stołu nie ma już żadnego wolnego ula – wówczas gracz zabiera jeden ul sprzed jednego z graczy.

Gdy gracz trafi na kartę z misiem, to przekonuje się jak bardzo misie lubią miodek. Miś plądruje jeden z uli znajdujących się przed graczem, który wybrał taką kartę. Gracz ten musi przesunąć jeden ze swoich uli na środek stołu nie pokazując jakiego koloru pszczółka znajduje się w środku. Jeżeli gracz nie ma przed sobą żadnego ula, wówczas nie wykonuje żadnej akcji.

Karty wykorzystane w grze trafiają na odrębny stos kart odrzuconych.

Podczas gry nie mieszamy ani nie zmieniamy miejsca położenia uli tych na środku stołu i tych przed graczami. Przemieszczenie ula odbywa się tylko w sytuacji związanej z konkretną akcją gracza.

Koniec gry:

Gra kończy się natychmiast, gdy jedne z graczy zdobywa cztery ule. Ten gracz jest ZWYCIĘZCĄ. Jeżeli nikomu nie uda się zgromadzić czterech uli – gra kończy się w momencie gdy zabraknie kart na stosie. Wówczas gracze liczą ile mają uli. Gracz z największą ilością uli wygrywa. W przypadku remisu, gracze, którzy zremisowali, kontynuują grę. Należy potasować karty i zagrać do momentu kiedy których z graczy zdobędzie ul przesądzający o wygranej.

Zawartość pudełka:

  • 6 kolorowych pszczół
  • 6 uli
  • 36 kart z kolorowymi pszczółkami, ulami i misiami.
  • instrukcje

Gra jest naprawdę miodzio!

Agnieszka