“Fruit Salad” czyli karciana sałatka owocowa | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
06lt.
2016
0

“Fruit Salad” czyli karciana sałatka owocowa

Dzieci uwielbiają sałatki owocowe, za to, że są proste w przygotowaniu i zawierają głównie owoce. To jest pierwsze danie, które dziecko może przygotować samodzielnie. Każde z dzieci, kroi na swojej deseczce, swój ulubiony owoc. Jedne kroją słodkie i soczyste pomarańcze, inne dojrzałe truskawki i arbuzy, są i miłośnicy mięsistych gruszek. Kto jest szybszy i doda do miski z sałatką najwięcej swoich ulubionych owoców? To będzie prawdziwa uczta!

Podobnie jest z grą „Fruit Salat”, tak świetnie wpasowującą się w ideę przygotowania sałatki owocowej.
Wykładaj swoje karty i zapamiętaj. Ile było gruszek, arbuzów, pomarańczy a może to truskawek jest najwięcej? Zabawa z Fruit Salat wciągnie Cię na całego.

W małym, okrągłym pudełku zostały zamknięte wszystkie składniki naszej owocowo-rozrywkowej uczty.

W pudełku znajdziemy:

  • 60 kart owoców
  • 1 kość owocowa
  • 1 kość sześcienna
  • instrukcja

Celem zabawy jest pozbycie się wszystkich swoich kart albo zdobycie 4 punktów zwycięstwa (lub tylu na ile się umówicie).

Weźcie karty do ręki, potasujcie, podzielcie po równo pomiędzy graczy i … już!

Karty możemy trzymać zakryte w ręku (aby ukryć przed rywalami ich ilość) albo na stole. Tradycyjnie grę rozpoczyna najmłodszy gracz – u nas to jest osoba, która ostatnio jadła owoce. To nasze dzieci motywuje aby do stołu siadać z napoczętym jabłkiem lub bananem.

Gracz rozpoczyna rzucając obiema kośćmi. Rzut kośćmi wyznacza nam cel rozgrywki. Kość owocowa – jakiego owocu szukamy, kość z cyframi (od 4 do 8) wyznacza minimalną liczbę owoców w sałatce.

Gracz wykłada też pierwszą odkrytą kartę na środek stołu – tam będzie nasza misa na owoce.

Kolejni gracze, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dorzucają swoje sałatkowe karty. W trakcie zapełniania miski ulubionymi owocami, natkniecie się na sałatkowych pomocników. Znajdziecie ich w dolnej części karty. Jeden nosi na głowie owoce, drugi dźwiga kostkę z liczbami. Trafienie na pomocnika z owocami oznacza, że gracz wykładający kartę musi ponownie rzucić kością owocową. Uwaga więc, bo zbierane owocem mogą ulec zmianie. Gdy pojawi się pomocnik dźwigający kostkę, to gracz ponownie rzuca kością z liczbami – zmieni się wówczas wymagana minimalna liczba owoców na kartach.

Każde dołożenie karty, rzut kością, powoduje, że możecie klepnąć michę czyli zakończyć rundkę dokładania owoców. Kto wykaże się refleksem i się nie pomyli, wygrywa rundę. Gracz zbiera karty ze środka stołu i liczy – jeżeli miał rację, zabiera jedną kartę jako trofeum na dowód zwycięstwa.
Pozostałe karty rozdaje dowolnie innym graczom. Gracze, którzy otrzymali karne karty wtasowują je do swojej talii.
A co gdy gracz nie miał racji? Oprócz wysłuchania złośliwych okrzyków radości pozostałych graczy, musi wszystkie zebrane karty dołożyć do swojej talii kart.

Taka mała uwaga – na kości z owocami, znajduje się rysunek pomocnika z owocami na głowie (rysunek w kolorze czarnym). Oznacza to, ze gracze szukają dowolnych owoców w minimalnej liczbie wskazanej na kości z liczbami. Znaczek ten też zobowiązuje gracza, który klepnął michę, że musi podać jaki owoc wybrał, zanim zacznie przeglądać karty i liczyć owoce.

Gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie 4 trofea/karty zwycięstwa lub gdy pozbędzie się wszystkich kart z ręki.

Gra daje możliwości rozgrywania jej w różnych wariantach. Jak już pisałam, to od graczy zależy kiedy chcą zakończyć grę. Przy 5-6 graczach, zakończenie gry przy zdobyciu 4 kart zwycięstwa daje szansę na dłuższą rozgrywkę, lecz przy mniejszej liczbie graczy lepiej zwiększyć wymagania odnośnie liczby kart zwycięstwa koniecznych do zakończenia gry.

Ciekawą odmianą jest też rezygnacja z rzutu kośćmi, nie na początku rundy tylko wówczas, gdy gdy pojawią się mali pomocnicy.

LUDFRU01FR_BOX3Dbis_110615.2100295.1266x0

 

Podstawowe informacje:

Tytuł: Fruit Salat
Wydawca: REBEL.pl
Projekt gry: Christophe Boelinger
Gragika: Vincent Boulanger
Liczba graczy: 2 – 6 osób
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok. 15
Waga: ok. 0.20 kg
Wydanie: polskie

Gra „Fruit Salat” jest wspaniałą rodzinną rozrywką. Dzięki prostocie zasad, możecie w nią zagrać zawsze i z każdym. Małe pudełko pozwoli cieszyć się miłą zabawą praktycznie wszędzie.

Krótka rozgrzewka przed kolejnymi tytułami, mała rozgrywka w oczekiwaniu na podanie dania w restauracji czy oczekiwanie w podróży, to są świetne okazje do zagrania w „Fruit Salat”.

Gra daje możliwości rozwijania spostrzegawczości i umiejętności obserwacji. Ponadto, w rozgrywce poćwiczycie refleks i podzielność uwagi.

Osobiście gra bardzo przypadła mi do gustu i jak dało się poznać po rozgrywkach, dzieciom z którymi grałam, również.

Serdecznie polecam

Agnieszka

logo-REBEL

Dziękuję Wydawnictwu Rebel za przekazanie gry do testów.