Egocentryczne potwory i Potworne Przepychanki | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
18styczeń
2016
0

Egocentryczne potwory i Potworne Przepychanki

Tym razem będzie o potworach, takich które lubią być w centrum uwagi, egocentryczne i samolubne. Wszystkie chcą być na scenie, widoczne i słyszalne. W dodatku jest ich tyle, że nie ma szans, aby wszystkie się zmieściły. Postaraj się, aby Twoje potwory dostały się na arenę!

Trafiła nam się gratka, grać w Potworne Przepychanki. To jest wyzwanie nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych – jak się okazało w naszym przypadku … głównie dla dorosłych. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 5 lat wzwyż.

Celem gry jest wepchnięcie wylosowanego potwora na arenę , przy okazji nie spychając innych, które już się tam znajdują. Twój błąd, to wygrana przeciwników. Więc miej się na baczności!

Rebel równolegle ze Smoczą Doliną wydał kolejną ciekawą grę dla dzieci. Tak jak Smocza Dolina jest grą kooperacyjna, tak ta wprowadza nas w świat rywalizacji. Dla obu gier wspólne są umiejętności manualne – które mają, jak się okaże, duże znaczenie.

Rebel znany jest z wydawania starannych gier i tutaj się nie zawiedziecie. W solidnym i dużym pudełku dostaniecie:

Na początku trzeba zabawić się w przygotowanie gry, to znaczy naklejenie elementów do drewnianych elementów. Może to być niezłe zręcznościowe zadanie, bo elementy naklejek i drewniane potwory mają nieregularne kształty, co powoduje, że trzeba wykazać się zręcznością i starannością.

Celem gry jest stworzenie najdłuższego potworowego ciągu.

Jak grać?

Na początek na środku stołu kładziemy naszą arenę – miejsce walki o pozycję. Na arenie rozkładamy leżąco siedem potworów tj. dwa filetowe oraz po jednym potworze z każdego rodzaju.

Grę rozpoczyna gracz, który ostatnio widział potwora.

Początek każdej rundy to rzut kością. Na kości znajdziemy symbole poszczególnych potworów oraz jedno pole ze znakiem zapytania.

Gdy wypadnie nam potwór, wówczas wybieramy potwora pokazanego na kostce. W przypadku znaku zapytania, wybieramy takiego potwora, który na stole jest najliczniej reprezentowany i zaczynamy zabieg umieszczania potwora na arenie za pomocą linijki i popychaczki.
Zasady są takie że po umieszczeniu potwora na linijce, nie możemy go już dotknąć, poprawić czy przesunąć – do tego służy popychaczka. Nie możemy też przesuwać czy przestawiać potworów już znajdujących się na arenie. Potwór musi wejść na arenę w całości tj. żadna jego część nie może wystawać poza arenę. Inaczej jest z potworami, które już na tej arenie się znajdują, bo one mogą lekko wyjść poza arenę – byleby nam tylko nie spadły.

Gdy nasz potwór znajdzie się na arenie, przekazujemy kostkę graczowi po lewej stronie. Tura rozpoczyna się na nowo.

Zdarza się i tak, że egocentryczny potwór, tak bardzo będzie się na arenie rozpychał, że zrzuci jednego albo więcej potworów poza nią, robiąc sobie miejsce.
Wówczas pozostali gracze/szczęściarze kładą przed sobą kafelki reprezentujące potwory, które spadły z areny. Właśnie w ten sposób tworzymy potworowy ciąg.

Gra kończy się natychmiast, gdy na kostce wyrzucimy potwora, którego zapas się zakończy i nie będziemy mieli możliwości wykonania ruchu.

Gracz, któremu uda się ułożyć najdłuższy szereg z potworów wygrywa.

Czy gra może podobać się dzieciom?
Tak! Tak! Tak! Potworne Przepychanki są świetną rozrywką dla malucha i rodzica, dla wnuka i babci. Dla dorosłych gra może wydawać się trochę naiwna, ale tu przecież o dzieci chodzi! A jeżeli lubicie interakcje negatywną, to jest tutaj ona w ciekawej odmianie, (zdobywamy punkty, ze każde potknięcie przeciwnika).

Dzieci liczą potwory, ćwiczą sprawność obu rak oraz układają strategie, które potwory lepiej zrzucić jeżeli nie mamy już wyjścia.
I gdy małe rączki świetnie sobie raczą z linijką i popychaczką, to właśnie duże dłonie dorosłych, mogą przysparzać kłopotu.

Gra jest przeznaczona dla 2 do 4 graczy i świetnie się sprawdza w tym minimalnym jak i maksymalnym składzie. Zasady tłumaczymy w ciągu jednej minut a instrukcja jest bardzo prosto opisana.

Gorąco polecam!

Agnieszka

przepychanki_3d.381311.800x0

Szczegóły gry:

Tytuł: Potworne Przepychanki
Wydawca: REBEL.pl
Projektant: Wolfgang Dirscherl, Manfred Reindl
Ilustrator: Claus Stephan
Liczba graczy: 2 – 4 osoby
Wiek: od 5 lat
Czas gry: ok. 15 minut
Waga: ok. 1.00 kg

05_potworne.352788.600x0

logo_rebel_www_wydawnictwa 150

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebel za udostępnienie gry do testów. Gra trafi do Bibliotecznej Strefy Gier działającej przy Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 13 W Warszawie.