Duuuszki, duuszki, znowu w akcji!
“Duuuszki” to jedna z tych gier, przy której każdy i mały i duży może mieć niezły ubaw. Znamy ją w wersji podstawowej oraz w wersji kąpielowej. Teraz EGMONT dostarczył nam radości w wersji limitowanej i jak wydawca zapewnia, absolutnie niepowtarzalnej, ponieważ dodruki i wznowienia nie są planowane. Czy można było się powstrzymać przed jej zdobyciem? Nie było takiej możliwości. Dla kolekcjonerów takich rodzinnych tytułów, to może być niezła gratka.
Teraz kiedy grę mamy do dyspozycji, wykorzystujemy każdą okazję do rozgrywek. Przychodzi sąsiadka: – Zagrasz w Duuuszki? Przychodzi koleżanka do mojego dziecka: – Zagrasz w Duuuszki? Odwiedziny rodziny: – Zagracie w Duuuszki? Jeszcze trochę i listonosz zacznie nasz dom omijać szerokim łukiem. Chociaż, muszę przyznać, że nasi znajomi i rodzina nie mają co narzekać, często właśnie u nas poznają nowe gry i mają “jak znalazł” pomysły na prezenty.
Wersja limitowana “Duuuszków” różni się od swoich poprzedniczek wieloma aspektami. Po pierwsze, gra jest podana nam w pięknym, dużym, metalowym i kolorowym pudełku. BRAWO! Po drugie, do gry dochodzą inne, dodatkowe elementy. Po trzecie, zmieniają się również zasady gry a właściwie zwiększa się liczba różnych opcji rozgrywki spowodowana dodatkowymi elementami.
Pudełko wyposażone jest w dobrze dopasowaną wytłoczkę, dzięki czemu wszystkie elementy gry pozostają na swoim miejscu.

Wewnątrz pudełka znajdziecie:
- czerwony kapelusz,
- białego duuuszka,
- zieloną butelkę,
- niebieską beczkę,
- szarą mysz,
- 60 kart,
- niewielką, ale czytelną instrukcję.
Aby rozpocząć grę wystarczy ułożyć wszystkie elementy rozgrywki tj. duuuszka, butelkę, beczkę i mysz na środku stołu. Jeden z tych elementów (dowolny) zakryj czerwonym kapeluszem. Potasuj karty i ułóż je w stos obrazkami do dołu.
Celem rozgrywki jest zebranie jak największej liczby kart.
Grę rozpoczyna gracz wyznaczony według dowolnie wybranej kolejności. U nas zwykle zaczyna gość lub gracz najmłodszy. Uczestnicy gry kolejno odkrywają karty z zakrytego stosu i kładą obok niego tak, aby wszyscy widzieli obrazek. Następnie gracze wykorzystując swój refleks, spostrzegawczość i umiejętność obserwacji wykonują akcję zależną od tego jaki mamy układ na stole:
- Gracze mogą złapać przedmiot w sytuacji kiedy kolor któregoś z przedmiotów na karcie, odpowiada kolorowi drewnianego przedmiotu albo taki przedmiot, którego nie ma na karcie, ani którego kolor nie występuje na karcie w przypadku, jeśli kolory przedmiotów nie odpowiadają rzeczywistym kolorom drewnianych przedmiotów (elementów gry). Złapane przedmioty zawsze trafiają z powrotem na środek stołu.
- Gracze mogą również odkryć przedmiot schowany pod kapeluszem, jeśli ten jest pod nim ukryty.
- No i na koniec gracze mogą wypowiedzieć na głos nazwę przedmiotu, gdy szukanym przedmiotem jest kapelusz. Robimy to wtedy, gdy szukanym przedmiotem jest kapelusz. Zamiast łapać kapelusz należy głośno nazwać przedmiot, który znajduje się pod nim.
W grze liczy się, kto jako pierwszy złapie, odkryje albo wypowie nazwę właściwego przedmiotu. Kto pierwszy, ten zabiera kartę i odkłada na swój stos.
Może zdarzyć się i tak, że gracz się pomyli i wykona akcję niezgodną z zasadami gry, wówczas otrzymuje karę, gdzie musi oddać jedną ze swoich zdobycznych kart do pudełka.
Gra kończy się z chwilą gdy zabraknie kart na stosie do odkrywania. Wygrywa gracz z największą liczbą kart.
Jak zapewne zauważyliście zasady gry są jasne, ale jednak wprowadzają troszkę zamieszania w porównaniu z poprzednimi wersjami. “Duuuszki” są świetną grą, dzięki której młodsi gracze będą ćwiczyć refleks i spostrzegawczość oraz umiejętność obserwacji. Gra może być też dobrym wstępem dla osób, które raczej stronią od wszelkiego rodzaju planszówek. Jestem pewna, że lekkość i dynamika tej gry zachęcą każdego opornego uczestnika rozgrywek. Walorem też jest prosta instrukcja, bez potrzeby wertowania i wracania do zasad. Jeżeli zapoznacie się z grą, to tłumaczenie jej zasad będzie dziecinnie proste.
Parę słów o uniwersalności gry. “Duuuszki” sprawdzą w w rozgrywce na dwie osoby, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że z bardzo dobrym rezultatem zagracie w nią w nawet 8 osób. Wiek graczy od ośmiu lat wskazany przez wydawcę jest troszkę moim zdaniem na wyrost, spokojnie z zasadami poradzą sobie sześcio- czy siedmiolatkowie.
Jestem przekonana, że gra sprawdzi się również na prezent przy najbliższej okazji, ponieważ wygląda atrakcyjnie i jej zawartość będzie przynosić wiele radości jej właścicielom.
Straaasznie polecam 🙂
Agnieszka
Szczegóły gry:
Tytuł: Duuuszki edycja limitowana
Autor: Jacques Zeimet
Rysunki: Gabriela Silvera
Liczba graczy: 2-8 osób
Wiek graczy: 8+ lat
Czas rozgrywki: 20 min.
Data wydania: 2016-03-28
Format w mm: 150 x 220
Grę możecie zakupić w internetowym sklepie Egmont.pl