Dr Mikrob i jego laboratorium | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
26grudzień
2018
1

Dr Mikrob i jego laboratorium

Na rynku pojawiła się gra wydawnictwa Rebel.pl pod tytułem “Dr Mikrob”. Gra przeznaczona jest dla osób w wieku 8+ a przeznaczona jest jako gra dla dwóch do czterech graczy.

Autorem gry jest Stephane Escapa. Autor hiszpańskiego pochodzenia, który od ponad 20 lat tworzy gry z różnym powodzeniem ale trzeba przyznać, że zaskoczyła mnie liczba gier jego autorstwa a wydanych w Polsce. Pewnie kojarzycie takie gry jak: Skaczące jajeczka, Kraina Lodów, Kroko-loko, Captain Sonar, Ciasteczkowe Potworki, Gretchiny!, Spinderella, Dr. Eureka.  Co ma znaczenie, to gry wydawane są przez różne wydawnictwa i ciągle znajdują się w sprzedaży. Współautorką gry jest Delphine Lemonnier.

Dr Mikrob zabiera nas do swojego laboratorium, gdzie bada mikroby oraz wynajduje na nie antidota. Ale wpierw rozejrzyjcie się wokół siebie. Laboratorium to nie plac zabaw, znajdziecie tam przedmioty z którymi na co dzień trudno mieć do czynienia. Jako asystent niezbyt zrównoważonego naukowca powinniście swobodnie posługiwać się następującymi narzędziami:

  • szalka Petriego czyli naczynie laboratoryjne w kształcie okrągłej podstawki (spodka) o szerokim, płaskim dnie i niskich (w stosunku do średnicy) ścianach bocznych, wykonane ze szkła lub przezroczystych tworzyw sztucznych. Nazwa naczynia pochodzi od niemieckiego mikrobiologa, Juliusa Richarda Petriego, który wymyślił je w 1877 roku (patrz Wikipedia),
  • pęseta i tych jest całe mnóstwo (długie, laboratoryjne, próżniowe, mikroskopowe itp.) a tą którą musicie poznać to pęseta anatomiczna zakończona delikatnymi poprzecznymi prążkami umożliwiającymi delikatne podtrzymanie przedmiotów,
  • mikroby czyli potoczna nazwa mikroorganizmów (drobnoustrojów), czyli takich których nie da się obejrzeć gołym okiem (ale na potrzeby naszych działań zostały odpowiednio powiększone),
  • wirus czyli skomplikowana zakaźna cząsteczka organiczna, zawierająca materiał genetyczny,
  • karty badań laboratoryjnych (czyli dokumentacja laboratoryjna która pozwoli wam uwiecznić postępy swoich prac w laboratorium),
  • regulamin laboratorium czyli ściśle określone zasady korzystania z pomieszczeń oraz narzędzi laboratoryjnych, zawsze należy pamiętać, że w laboratorium znajdują się mikroby niebezpieczne na ludzkości a w dodatku nie wynaleziono  jeszcze na nie skutecznych antidotów.

Jest oczywiście całe mnóstwo rzeczy, które musicie wiedzieć, ale na szczęście autor gry ograniczył się do kilku laboratoryjnych akcesoriów i pojęć, co pozwoli nam się zbytnio nie stresować brakiem wiedzy i podjąć wyzwanie Dr Mikroba.

Celem rozgrywki jest odnalezienie zestawu mikroorganizmów, które spełnią kryteria poprawnego antidotum. A mistrzem rozgrywki staniesz się wówczas, gdy odnajdziesz pięć takich zestawów w najkrótszym czasie.

Musisz jednak przestrzegać określonych zasad a podstawową z nich jest to, że mikroorganizm będący antidotum na groźne mikroby wyróżnia się kształtem i kolorem końcowym efektem jest posiadanie w swojej szalce zestawu czterech zupełnie różnych mikroorganizmów, z których jeden (umieszczony w największej części dzielonej szalki) jest antidotum ratującym nas przed zgubnym działaniem zestawu trzech mikrobów.

W laboratorium czyhają na Was też różne niebezpieczeństwa. Uważajcie na wirusa, który skutecznie uniemożliwi Wam utworzenie antidotum. Miejcie się na baczności, ponieważ inni pracownicy laboratorium chcą być od Was lepsi, mogą Was sabotować uniemożliwiając Wam zakończenie gry z sukcesem.

Mam nadzieję, że udało mi się wprowadzić Was w świat Dr Mikroba i z chęcią zapoznacie się z instrukcją aby móc w nią zagrać.

Co do wad i zalet gry, to znajduję w niej głównie zalety. Pudełko z trwałą wytłoczką w której bez trudu utrzymacie porządek w akcesoriach gry. Jedynie karty badań mogą wędrować po pudełku przy przenoszeniu gry – więc może przydałoby się jakieś sprytne zabezpieczenie. Gra wykonana jest mega kolorowo a zawarte w niej elementy są zrobione z solidnych i trwałych materiałów. Co do samych zasad gry, również nie ma się specjalnie do czego przyczepić. Zasady są jasno i ciekawie opracowane i nie ma potrzeby próbnej rozgrywki aby złapać reguły gry.

Walorem edukacyjnym gry jest na pewno samo słownictwo występujące w grze. Coś nie co szerzej o drobnoustrojach uczymy się w siódmej klasie (13 lat), kiedy wchodzi do podstawy programowej biologia. Również na lekcji chemii, młodzież uczy się nazw wyposażenia laboratoryjnego. Więc słownictwo można poznać z dość dużym wyprzedzeniem zakładając, że w grę wprowadzimy ośmiolatków.

Poza tym, w grze najistotniejszą rolę odgrywa spostrzegawczość i refleks, bo kto szybszy ten lepszy. A wypatrzenie brakujących mikrobów, wcale nie jest takie proste.

Gra będzie świetną rozgrywką międzypokoleniową. Gra będzie miłą rozgrywką dla tych młodszych ale świetnie połączy w zabawie osoby w różnych wieku. Dzieci łapią zasady w mig i jakoś szybciej wyłapują brakujące elementy – więc na dorosłych gra będzie ciekawą zabawą.

Miłej zabawy!

Szczegóły wydawnicze:
Tytuł: Dr Mikrob  / Autor: Roberto Fraga, Delphine Lemonnier / Ilustrator: Stéphane Escapa / Wydawnictwo: Rebel.pl /
Tytuł oryginału i link do BGC: Dr Mikrob
Wiek graczy: 8+
Liczba graczy: 2-4 osoby
Czas rozgrywki: 15 minut

Dziękuję serdecznie za przekazanie gry do recenzji Wydawnictwu Rebel.pl

Recenzja 13/2018