22Kwi
2019
0

Domek jak marzenie od Rebela

„Domek” od Rebela jest grą rodzinną polegającą na budowaniu wymarzonego domu, w którym znajdą się wszystkie niezbędne miejsca do funkcjonowania rodziny, takie jak kuchnia, salon, sypialnia czy łazienka. Podczas budowania domu możemy korzystać z bardzo szerokiej gamy dodatków ale i zestawów pomieszczeń, które dadzą Wam szansę na zwycięstwo.

W pudełku znajdziecie:

  • tor dobierania kart,
  • znacznik pierwszego gracza,
  • 4 plansze Domku,
  • 10 żetonów wyposażenia,
  • 4 płytki pomocy,
  • talia kart pomieszczeń,
  • talia kart dodatków.

Aby rozpocząć grę przygotujcie dla każdego gracza planszę Domku i płytkę pomocy, obok wyłóżcie wszystkie żetony wyposażenia – tak aby były dostępne dla każdego gracza. Obie talie kart należy dokładnie potasować. Na stole rozłóżcie planszę dobierania kart, gdzie w górnej części w zakrytych stosach kładziecie karty dodatków a w dolnej karty pomieszczeń. Na wysokości kart dodatków, odkrywamy cztery karty i kładziemy od pola drugiego do piątego. Poniżej wykładamy pięć odkrytych kart pomieszczeń na polach od pierwszego do piątego.

Znacznik pierwszego gracza otrzymuje najmłodszy gracz – on też rozpoczyna rozgrywkę.
Gra trwa przez dwanaście rund do wyczerpania jednego i drugiego rodzaju kart.
Gracze w każdej turze wybierają kolejno po jednym zestawie karty pomieszczeń wraz z kartą znajdującą się nad nią. Tura rozpoczyna się nowym wyłożeniem kart w obu rzędach.

Karty pomieszczeń trafiają na naszą planszę według następujących zasad:
– karty pomieszczeń są umieszczane na 10 polach pierwszej i drugiej kondygnacji domku,
– karty pomieszczeń typu sauna, spiżarnia i garderoba zyskują na swojej wadze punktowej w chwili, gdy gracz je umieści w odpowiednim miejscu (przy wskazanym na karcie pomieszczeniu),
– karty pomieszczeń piwnicznych kładziemy tylko na dwóch polach najniższej kondygnacji,
– karty na kondygnacji mieszkalnej (pierwsza i druga) nie mogą być wyłożone na kondygnacji powyżej, jeżeli pod nią nie ma ustalonego pomieszczenia (dotyczy to również części piwnicznej),
– niektóre pomieszczenia warto układać w poziomie obok siebie (np. kuchnia, sypialnia) – ponieważ są premiowane w specjalnych układach, których punktacja jest opisana na kartach,
– za komplety pomieszczeń wskazane w karcie pomocy, można otrzymać specjalne bonusy.
Karty dodatków, to przede wszystkim kilka rodzajów dachów. Celem jest zebranie przynajmniej czterech kart dachów tego samego rodzaju. Ale żeby to utrudnić, gdy karta pomieszczenia i karta wyposażenia z dachem zostanie zabrana z toru dobierania kart to pomieszczenie ląduje na planszy a dach jest odwrócony rewersem do góry i tak pozostaje przez wszystkie tury. Warto zapamiętać rodzaj kolekcjonowanego dachu, bo zestaw takiego samego rodzaju ma znaczenie w końcowej punktacji.
W kartach dodatków znajdują się również karty wyposażenia – które są odzwierciedleniem żetonów wyposażenia. Przy czym również tutaj są pewne zasady:
– wyposażenie jest przypisane do pomieszczenia, więc np. jeżeli nie macie karty pomieszczenia, a weźmiecie wyposażenie jemu przypisane – to karta ta musi zostać odrzucona,
– gdy macie już kartę pomieszczenia do rozbudowy, to sam dodatek zamyka to pomieszczenie i już nie może być rozbudowywane o kolejną kartę,
– w danym pomieszczeniu może być tylko jedno wyposażenie – więc nadmiarowe, trzeba odrzucić.
Karty narzędzia z kolei to ten rodzaj kart, które jednorazowo wywołują przypisany im efekt w dowolnej chwili gry. Karty pomocnika zaś przynoszą korzyści pod koniec gry albo przy liczeniu punktacji.
Wszystkie przypisane właściwości kart są w sposób jasny i jednoznaczny opisane na samych kartach – więc instrukcję w tym przypadku traktujcie jako pomoc do rozwiązania wątpliwych kwestii – dokładny opis wyposażenia, kart narzędzi czy kart pomocników znajdziecie w w instrukcji na stronach 11 -14..
Po dwunastu turach (czyli po wyczerpaniu wszystkich kart) następuje podliczania końcowego efektu zbudowanego domku. Pomoże Wam w tym książeczka z wyrywanymi kartkami. Taka mała uwaga do Wydawcy, że mógłby zadbać o mały drobiazg jakim jest malutki ołówek do notesika.

Podliczacie punkty po kolei:
– za pokoje;
• pojedyncze pomieszczenie ma przypisaną punktację jako pierwszą lub jedyną cyfrę
• jeżeli pomieszczenia są do rozbudowy – są im przypisane dwie lub trzy punktacje i w zależności ile pomieszczeń tego samego rodzaju sąsiaduje to tyle przydzielamy punktów,
• niektóre pomieszczenia mają zmienną punktację w zależności od sąsiedztwa,
• są pomieszczenia, które samodzielnie nie dają nam żadnych punktów (np. garaż).
– za dach;
• punkty są przypisane tylko za dach składający się z czterech kart dachów,
• cztery dachy jednego rodzaju to 8 punktów a każde okienko na dachu to 1 dodatkowy punkt,
• dach składający się czterech kart różnych to 4 punkty, okienka są również punktowane.
– za wyposażenie;
• żetony mają przypisaną punktację,
• karta Dekoratorki zwiększa wartość każdego żetonu o 1 punk.
– bonusy;
• 3 punkty za funkcjonalność tj. posiadanie łazienki na każdym piętrze,
• 3 punkty za kompletność tj. posiadanie w domku kuchni, sypialni i łazienki.
Na koniec podliczamy punkty i zwycięzcą jest osoba, która zdobyła najwyższą liczbę punktów.

Gra „Domek” absolutnie mnie i moją rodzinę urzekła. Kolejni znajomi złapali bakcyla, tej prostej ale świetnie wykonanej gry. Pomysł i grafika tej gry jest świeża i ujmująca. Każdy szczegół na karcie jest wręcz idealnie dobrany, co powoduje, że w grę zagra chętnie, każdy kto lubi otaczać się ładnymi rzeczami.
Spodobał nam się układ gry, jej oryginalność ale i prostota oraz przejrzystość zasad. Gra trafia do naszej kolekcji jako obowiązkowa pozycja do rozgrywek familijnych.
Wydawnictwu Rebel należy się 5 z plusem za jakość wykonania, staranność i pomysłowość. Do szóstki zabrakło tylko ołówka do pisania punktacji.

Szczegóły wydawnicze:
Tytuł: Domek |Autor: Klemens Kalicki | Wydawnictwo: Rebel.pl | Ilustracje: Bartłomiej Kordowski | Wiek graczy: 7+ | Liczba graczy: 2-4 osoby | Czas rozgrywki: 30-45 minut

Dziękuję serdecznie za przekazanie gry do recenzji Wydawnictwu Rebel.pl

Recenzja 5/2019