Cuda wianki czyli kolory polskiej kultury ludowej | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
26październik
2015
0

Cuda wianki czyli kolory polskiej kultury ludowej

Cuda wianki są fascynującą obrazkową opowieścią o wielkiej różnorodności i niepowtarzalności kultury polskiej. Wędrując przez cały kraj wszerz i wzdłuż możemy odkrywać jak wielobarwna i rozmaita jest nasza kultura.

SONY DSC

Autorka i ilustratorka Marianna Oklejak jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako ilustratorka współpracuje z wieloma wydawnictwami. A teraz z zachwytu nad polską kulturą ludową przygotowała ciekawy przegląd tego, czego nie zauważamy i często nie doceniamy.

Na wstępie w książce zamieszczono mapę, która obrazuje geograficznie źródła naszej odmienności ze wskazaniem regionów etnograficznych, dzięki którym możemy pochwalić się tak wielkim bogactwem.

Podział na cztery pory roku w książce powoduje, że łatwiej możemy powiązać połączenie układu roku z innymi elementami tradycji, kultury i obrzędów.

Autorka prowadzi nas przez rok, jak przez wielką sielankę, od zakochania do pierwszych owoców miłości. Każda pora roku wiąże się z określonymi zachowaniami, praktykami i rytuałami.

Jedzie, jedzie mój Jasinio,

Ładnie ubrany,

In jego kary kunik,

brzęka nozkamy da dana,

brzęka nozkamy.

Wielobarwne plansze, wspaniałe faktury, krótki opisy i objaśnienia zmotywują każdego do zagłębiania się w lekturę.

To z tej książki dowiecie się co to jest lejbik albo czym różni się gorset krakowski oraz bytomskiego. Tutaj obejrzycie wszelkiej maści kraszanki i pisanki. Będzie o biżuterii, zabawkach, jedzeniu a na koniec o malarstwie na szkle.

Niesamowita ilość informacji i prosty środek przekazu pozwala na łatwe zapoznanie się z zawartością książki ale i zaciekawienie czytelnika i zachęcenie do dalszych poszukiwań.

Absolutnie bezbłędna jest jakość wykonania tej książki. Piękne kolorowe, dobrej jakości kartki, grupa oprawa z szytymi stronami sprawi, że książka długo będzie waszym kompedium wiedzy o polskim folklorze.

Zachęcam do lektury dużych i małych!

SONY DSC

Szczegóły wydawnicze:

Tytuł: Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych.
Autor: Marianna Oklejak
Seria wydawnicza: Seria Artystyczna
Ilustrator: Marianna Oklejak
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80 str.
Data wydania: 19-paź-15
Format w mm: 240×270
ISBN 978-83-281-0568-3

egmont

Za przekazanie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu EGMONT.