CORTEX Wyzwania – ćwicz swój mózg na wiele sposobów
Gry dedykowane ćwiczeniom umysłowym prowokują do tego aby w nie grać i grać… wszystko dla dobra naszych neuronów i synaps, co nie od dziś wiadomo, że tylko stałe poddawanie ich bodźcom, stałe ćwiczenie powoduje powstawanie nowych. Mając więc na uwadze, konieczność ćwiczenia mózgu w każdym wieku chętnie sięgam po gry, które oprócz dobrej zabawy pozwalają na ćwiczenie pamięci, spostrzegania, kojarzenia, uwagi i koncentracji. Ćwiczenie czyni mistrza! I właśnie gra CORTEX Wyzwania od Rebel.pl spełnia wszystkie wymagania, które zwykle stawiam grom czyli proste zasady, dobra zabawa i ćwiczenie “mózgownicy”.
Co ważne, gra występuje w dwóch wersjach – Cortex Wyzwania dla dzieci w wieku od 6 lat i Cortex Wyzwania dla grupy wiekowej od lat 8. Wydaje się, że jest to niewielka różnica ale dopiero po rozgrywce tymi dwoma wersjami widać, co autorzy mieli na myśli. Gra w wersji dla dzieci, wydaje się “dziecinnie” prosta – ale jesteście w błędzie, jeśli myślicie że nie zmusi Was do myślenia. Grałam z młodszymi i starszymi dziećmi i po rozgrywce wersją “dorosłą” dzieci 8+ koniecznie chciały grać wersją dla dzieci, bo jest ona prostsza, ale nie prosta. Obie wersje zmuszają do główkowania. A z fizjologicznego punktu widzenia, obie dobrze wpłyną dla na tworzenie się nowych połączeń neuronowych.
Ta mądra gra mieści się w małym pudełku (136 mm x 136 mm x 45 mm) więc wszędzie możecie ją ze sobą zabrać, co dla mnie ma bardzo duże znaczenie. Zawartość pudełka również nie wydaje się zawrotna, niemniej gwarantuję, że to pomysł sprawia, czy zabawa jest udana czy nie.

W pudełku znajdziecie:
- 74 karty testów,
- 6 kart wyzwań,
- 10 kart z wytłoczeniami do wyzwań,
- 9 układanek z obrazkiem mózgu.
Gra zawiera 8 rodzajów testów – zadań do rozwiązania. Wszystko odbywa się bardzo szybko, ponieważ musicie wykazać się refleksem. Gracze rozwiązując zadania, zdobywają karty, które zamieniają na części układanki mózgu.
Ułóż swój mózg jako pierwszy a wygrasz!
Zasady rozgrywki są bardzo proste. Przed rozgrywką gracze zapoznają się z fakturami kart do wyzwań. Mają na to tylko pół minuty. Później karty te są odkładane na bok. Pozostałe karty (testów i wyzwań) należy dobrze potasować i zakryte ułożyć w stosie na środku stołu. Układanki z częściami mózgu układamy z boku.
Zaczyna najmłodszy gracz. Odkrywa kartę i kładzie ją centralnie na stół, aby wszyscy mogli ją zobaczyć. Gracz który sądzi, że zna odpowiedź, zakrywa dłonią całą kartę i podaje odpowiedź. Gracze sprawdzają jej poprawność. Jeżeli jest poprawna – gracz zabiera kartę. Jeżeli się mylił – karta trafia do pudełka. I jest też kara – gracz w przypadku pomyłki nie może walczyć o kartę w następnej turze. Następny gracz po lewej stronie odkrywa kartę.
Jeżeli gracie w Cortex pierwszy raz to koniecznie trzeba przećwiczyć symbole znajdujące się na rewersach kart – ponieważ to one wyznaczają treść zdania do zrealizowania. Symbole pomiędzy dwoma rodzajami Cortexu nieznacznie się różnią, poniżej znajdziecie je na zdjęciach.
PAMIĘĆ – wymień 4 rzeczy, które znajdują się na karcie.
LABIRYNT – z jakim elementem jest połączona główna postać karty – podaj kolor.
NIEPASUJĄCY ELEMENT – który element nie pasuje do pozostałych lub KOLOR – w wersji “dorosłej” – tutaj trzeba wiedzieć, który kolor i jego nazwa się zgadzają.
KOORDYNACJA – (to jest dla nas najtrudniejsze!) – umieść palec / palce odpowiedniej ręki na wskazanej części ciała.
PARA – które z obrazków na karcie tworzą parę.
CZĘSTOTLIWOŚĆ – który obrazek na karcie występuje najczęściej.
ROZUMOWANIE – który kształt pasuje do pustego miejsca w układzie.
WYZWANIE – (tutaj inni gracze mogą być złośliwi!) – gracze wybierają kartę z fakturą dla osoby podejmującej wyzwanie (osoba poprzednio zdobywająca kartę), która w 10 sekund z zamkniętymi oczami musi ją rozpoznać.
KARTY CORTEX W WERSJI DLA DZIECI
- Częstotliwość
- Częstotliwość
- Koordynacja
- Koordynacja
- Labirynt
- Labirynt
- Niepasujący element
- Niepasujący element
- Pamięć
- Pamięć
- Para
- Rozumowanie
- Wyzwanie
- Wyzwanie
- Częstotliwość
- Częstotliwość
- Kolor
- Kolor
- Koordynacja
- Koordynacja
- Labirynt
- Labirynt
- Pamięć
- Pamięć
- Para
- Para
- Rozumowanie
- Rozumowanie
- Wyzwanie
Warto pamiętać też o kilku dodatkowych zasadach, które rozwieją wasze wątpliwości:
- zadanie rozwiązuje osoba, która pierwsza zakryje kartę dłonią,
- podczas odpowiedzi nie wolno podglądać karty,
- jeżeli padnie odpowiedź prawidłowa wówczas gracz zabiera kartę i kładzie ją przed sobą,
- nie można mieć jednocześnie więcej niż 4 karty (przy zdobyciu 5 trzeba podjąć decyzję, którą odrzucamy),
- każde dwie tego samego rodzaju karty można zamienić na jedną część układanki mózgu.
Ważne głównie przy grze z dziećmi: Podczas rozgrywki, aby zapewnić uczciwą zabawę, należy pomoc zakryć całą kartę dziecku, które rozwiązuje zadanie. Mała rączka dziecka sześcioletniego a nawet dwunastolatka powoduje, że widać część karty spod rączki. Oczywiście cześć sprytnych dzieci, robi to celowo – warto więc umówić się, że jeden z graczy pomaga zakryć kartę. Powoduje, to troszkę ukrócenie tych szybszych i kombinujących graczy i daje szansę tym troszkę wolniejszym.
Gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie wszystkie części mózgu. Ale mieliśmy też takie sytuacje, że wszyscy tak dobrze się bawili, że umawialiśmy się na zwycięstwo osoby, która zdobędzie dwa mózgi 🙂
Podsumowując: Moim zdaniem gra ma wszystko to co spowoduje, że mały i duży będzie bawić się bardzo dobrze. Może troszkę stresować tych graczy wolniejszych – ale wprowadzenie kilku zasad “fair play” powoduje, że wszyscy mają równe szanse a zabawa jest przednia. W grze ćwiczycie: refleks, spostrzegawczość, kojarzenie oraz koncentrację.
Pomyślnikowa subiektywna ocena:
Skalowalność gry: 9/10 – świetnie sprawdza się w zespole 6 osobowym i miła jest rozgrywka w 2 osoby
Estetyka i wykonanie gry: 9/10 – dobrze wykonane karty i dobra jakość kartonu na elementy mózgu, minusowy punkcik za brak woreczka strunowego na częci mózgu, które gubią się w wytłoczce
Poziom trudności i złożoności gry: łatwa – chociaż nie najłatwiejsza, na początku trzeba grać z instrukcją
Losowość rozgrywki: 9/10 – duża losowość, bo to taka gra
Interakcja: 9/10 – dużo fajnej pozytywnej ale można wprowadzać małe negatywne emocje przy wyborze wyzwania
Grywalność: 9/10 – za każdym razem inna gra, trudno aby karty się opatrzyły
Czas rozgrywki: 10/10 – idealny a dodatkowo możne przedłużać rozgrywkę wprowadzając swoje zasady
Czytelność instrukcji: 9/10 – dobrze opisana, dużo rysunków
Cena: 7/10 – jak dla mnie ciut za wysoka
Podsumowanie: 9
Szczegóły wydawnicze Cortex Wyzwania dla dzieci:
Szczegóły wydawnicze Cortex Wyzwania:
Dziękuję serdecznie za przekazanie gier do recenzji Wydawnictwu Rebel.pl
