Chłopak z lasu – jak to jest być nastolatkiem | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
03Maj
2016
0

Chłopak z lasu – jak to jest być nastolatkiem

Długo zbierałam się do napisania tego krótkiego tekstu, ponieważ miałam wątpliwości co do tej książki jako ciekawej pozycji dla nastolatków. Sama przeczytałam ją jednym tchem, ale łapałam się też na porównywaniu siebie jako rodzica, z rodzicami Moni – głównej bohaterki książki.
Chcąc nabrać dystansu i rozwinąć opinię o książce, tradycyjnie przekazałam książkę mojej 11-letniej córce. Na szczęście lubi czytać i czerpie z tego ogromną radość. Książka wciągnęła ją bez końca – niemniej jej komentarz odnośnie jej wrażeń był jeden „Ciekawa, ale straszna”. Ciekawa i straszna z jej punktu widzenia.
No dobra – ale książkowi bohaterowie to dwunasto – i trzynasto- latkowie. A patrząc na to jak przemiana dziecka w nastolatka jest gwałtowna i dziwna, podsunęłam książkę zaprzyjaźnionej trzynastolatce. Na opinię nie musiałam długo czekać, bo dwa dni później dostałam SMSa, krótkiego i na temat „Ciociu, książka jest super! Dzięki!”
To mi dało do myślenia. Czy to możliwe, aby dziewczynki mające podobne zainteresowania, grające chętnie w te same gry, spędzające podobnie czas … miały jednak dość różne zdanie i wrażenia po przeczytaniu tej samej książki.

„Chłopak z lasu” autorstwa Mårtena Melina to ciekawa opowieść o dziewczynce spędzającej wakacje u ojca na wsi. Autor dokładnie pokazuje te różnice, które uzmysławiają mi jednak te niuanse, wprowadzające dziecko w świat nastolatka.

Nastolatki zaczynają się interesować rzeczami, które dotychczas były wstydliwe. Ciekawią ich stany i osoby, do tego czasu nieciekawe. Autorytety znajdują w zupełnie innych niż dotychczas osobach. Nastolatek wszystko przeżywa intensywniej. Nie planuje, tylko realizuje. Nie konsultuje, tylko działa.
Tak też bohaterka tej książki wpada w konsekwencje tego wieku po uszy. Zakochuje się … i to w kim …

Osobiście dopiero się uczę, jestem na początku drogi bycia mamą nastolatki. Książka może być wskazówką dla każdego rodzica nastolatka, bo pokazuje jak bardzo liczą się zewnętrzne autorytety, jak ważne są uczucia i osobiste przeżycia nastolatka. Jak bardzo nie można ich ignorować.

A dla nastolatka, może to być pierwsza książka o miłości …i to jakiej.

Książka napisana z wielkim wyczuciem. Krótkie rozdziały, szybka akcja, ciekawie poprowadzone dialogi wciągną każdego nastolatka. Podsuwajcie więc książkę, bo dla tych czytających będzie gratką, a dla tych nierozczytanych, dobrą okazją do złapania bakcyla czytelniczego.

Wisienką na torcie, zresztą w Zakamarkach to już standard, to dbałość o każdy szczegół wydawniczy. Ciekawa oprawa graficzna, gruba okładka, zszywane dobrej jakości kartki – to wszystko powoduje, że książka będzie wędrowała z rąk do rąk i zawsze będzie w dobrej kondycji.

chlopak-z-lasu_420pxrgbSzczegóły wydawnicze:

Tytuł: Chłopak z lasu
Tytuł oryginału: Som trolleri
Autor: Mårten Melin
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Grupa wiekowa: 12+
ISBN: 978-83-7776-068-0
Wielkość książki: 14,5 x 20 cm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208

 

Dziękuję Wydawnictwu Zakamarki za możliwość zapoznania się z tą piękną książką.

zakamarki_logo_na www