CardLine Dinozaury – ucz się przez zabawę | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
28grudzień
2015
0

CardLine Dinozaury – ucz się przez zabawę

Wydawnictwo Rebel w ramach serii CardLine po Globtroterze i Zwierzętach wydało kolejną udaną grę karcianą Dinozaury.

Co najlepsze Dinozaury są w pełni kompatybilne z wersją Zwierzęta – co dodatkowo zwiększa nam atrakcyjność rozgrywki.

Zacznijmy od zawartości pudełka. W metalowym solidnym pudełku, w dopasowanej wytłoczce znajdziecie 110 dwustronnych kart przedstawiających dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta. Oczywiście w pudełku znajdziecie również krótką ale wyczerpującą instrukcję do gry.

W grze chodzi o pozbycie się kart. Zostań pierwszą osobą, która dopasuje wszystkie swoje karty do tworzonej linii kart w zależności od wybranej cechy.

Jak grać?

Karty wyciągamy z pudełka i dokładnie tasujemy. Gracze powinni być tak posadzeni, aby środek stołu, czy też miejsce na podłodze, gdzie będziemy tworzyć linię kart, był dla wszystkich jednakowo dobrze widoczny.

Na początku ustalamy według jakiej cechy będziemy układać nasz prehistoryczny zwierzyniec.
Do wybory mamy dwie cechy tj. wagę zwierzęcia (tutaj trzeba wykluczyć z gry kilka kart, które nie mają określonej tej cechy z powodu braku naukowych dowodów) czy też ze względu na jego wysokość. Te dwie cechy powtarzają się też w wersji CardLine Zwierzęta – gdzie dodatkowo można celować w długość życia zwierząt.

Po przetasowaniu kart rozdajemy graczom po cztery karty. Gracze układają karty cechami do dołu, nie można tych cech podglądać. W miarę nabierania doświadczenia w grze oraz w zależności od liczby graczy, możemy zwiększać pulę kart graczy.

Pozostałe karty tworzą talię do dobierania kart – kładziemy ją na środku stołu, cechami zwierząt do dołu. Warto mieć pod ręką również pudełko z gry – tam będą lądować niepoprawnie dołączone karty.

Pierwszą kartę z talii kart do dobierania kładziemy na środku stołu, odwróconą cechami na wierzch. To jest nasza karta początkowa. Jeżeli mamy ustaloną cechę według której szukamy, to ta karta będzie wyjściową cechą do której dokładamy karty leżące przed graczami, z lewej lub prawej strony kart.

Jeżeli więc gramy dobierając wielkość zwierzęcia, wówczas dokładana karta znajdzie się z prawej (przy większej wartości) lub z lewej strony karty, gdy sądzimy, że wybrane przez nas zwierzę jest mniejsze.
Jeżeli gracz położy kartę w odpowiednim miejscu, odwracamy ją cechą do góry.

Sprawdzamy!

Jeżeli gracz miał rację to skutecznie pozbył się karty ze swojej talii kart i przybliżył się do zwycięstwa.
Jeżeli jednak gracz się pomylił, błędnie zestawiona karta ląduje w pudełku a gracz dobiera kolejną kartę z talii kart do dobierania. Oczywiście gracz nie podgląda cech dobieranej karty. Kartę gracz kładzie przed sobą.
Następuje rozgrywka kolejnego gracza, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kolejny gracz, zwracając uwagę na już wyłożone karty, może dowolnie dokładać kolejne, z lewej, z prawej strony lub rozdzielając karty i kładąc swoją kartę, pomiędzy wcześniej wyłożone.

Gra kończy się, gdy pierwszy z graczy dołoży do linii kart, swoją ostatnią kartę.

Gra CardLine Dinozaury nadaje się świetnie na prezent dla osób fascynujących się światem prehistorycznym. Jej zaletą jest różnorodność występujących gatunków oraz bardzo dobrze wykonana grafika kart.

Każda karta jest opisana nie tylko cechą wagi i wielkość zwierzęcia, ale i chronologicznie przyporządkowanym okresem w dziejach Ziemi, w którym ten gatunek żył.

Dodatkowo swoją wiedzę możemy wzbogacić w informację, jakiego rodzaju pokarm przeważał w diecie zwierzęcia. Na liście kart znajdziemy również przedstawiciela Homo sapiens, Homo erectus czy Homo neanderthalensis.
Dla młodszych dzieci będzie to gra wprowadzająca do nauki o świecie prehistorycznym. Karty zawierają sporą dawkę wiedzy o zwierzętach prehistorycznych, może to więc być świetny sposób na pogłębienie i usystematyzowanie wiedzy. Nie zdziwię się więc, gdy nauczyciele wprowadzą grę jako sprawdzian wiedzy uczniów.

Dodatkowo gra pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność porównywania jednostek wagi i długości. Dla młodszych dzieci, może to być dobry wstęp do ćwiczenie umiejętności zamiany jednostek miar np. kilogramów na gramy, czy metry na centymetry.
Zaletą gry jest możliwość błyskawicznego wprowadzenia do gry. Rozgrywka i jej przebieg są tak proste, że grę tłumaczy się właściwie w jej trakcie.

01_cardline_dinozaury.517814.600x0Podstawowe informacje:

Tytuł: CardLine Dinozaury
Wydawca: REBEL.pl
Projektant: Frédéric Henry
Ilustrator: Gaël Lannurien
Liczba graczy: 2 – 8 osób
Wiek: od 7 lat
Czas gry: ok. 15 minut
Waga: ok. 0.30 kg
Wydanie: polskie

Rozgrywki będą jeszcze piękniejsze, gdy przeprowadzimy je równolegle ze zwiedzaniem miejsc gdzie można obejrzeć te prehistoryczne zwierzęta o czym kilka słów poniżej…

Miłego poznawania prehistorycznego świata

Agnieszka
logo_rebel_www_wydawnictwa 150

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebel za udostępnienie gry do testów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Również w innych zakątkach kraju, możemy obejrzeć te wspaniałe prehistoryczne gatunki.

Pierwszym obiektem turystycznym o charakterze naukowo – rozrywkowym był JuraPark Bałtów. To właśnie w Bałtowie powstał pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom.
Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów. Znaleziska te wpisują się w historię prowadzonych na terenie Polski, a szczególnie Gór Świętokrzyskich, poszukiwań śladów pozostawionych przez „straszne jaszczury”. Tak też, powstały kolejne JuraParki w miejscowościach Solec Kujawski i w Krasiejowie.

JuraPark Bałtów
27-423 Bałtów 8a
woj. świętokrzyskie

JuraPark Solec Kuj.
ul. Sportowa 1
86-050 Solec Kuj.

JuraPark Krasiejów
ul. 1 Maja 10
46-040 Krasiejów k/Opola

W sezonie letnim otwarty jest również Dinopark w Malborku.

DinoPark Malbork
ul. Toruńska 61,
82-200 Malbork

Rozgrywki w CardLine wraz z praktyką podczas zwiedzania i zabawy – będą najlepszym sposobem do poznania prehistorycznych stworzeń żyjących na Ziemi przed milionami lat.