Botanicum. Witajcie w Muzeum Roślin. | Gry planszowe, książki i zabawy dla dzieci
24marzec
2017
0

Botanicum. Witajcie w Muzeum Roślin.

Są takie książki, które absolutnie trzeba mieć. Są to oczywiście wielkie dzieła literatury, ale przecież po nie możecie sięgnąć w każdej bibliotece czy księgarni. A ja mam na myśli „dzieła”, które dadzą Wam estetyczne uniesienia i wielką satysfakcję.

Kocham książki do czytania i oglądania, książki do podziwiania. Mamy kilkanaście takich w naszej domowej biblioteczce lecz część z nich zasługuje na odrębne miejsce na półkach. Ba, nawet odrębnej półki.

Rozmiar książki nie bagatelny. Wysokość książki 37,8 centymetrów a szerokość 27,2 cm sprawiają, że nie możesz traktować jej tak jak inne książki. Zasiadasz do niej i pochylasz się nad nią jak nad księgą czarów, a każdą stronę przewracasz z wielką uwagą i namaszczeniem.

Nie przesadzam, naprawdę! Jestem nimi zauroczona. Moje dziecko również i każde które do nas przychodzi, chce mieć szanse ich podotykać i oglądać.

Wydawnictwo Dwie Siostry to źródło niejednej tych z naszej kolekcji. Takie są „Mapy” państwa Mizielińskich, „Pszczoły” Piotra Sochy i „Botanicum” Katie Scoot i Katye Willis.

Właśnie ta ostania jest inspiracją tego wpisu. Kiedy książka przyszła do mnie z BookMaster.pl nie byłam w stanie powstrzymać się przed kartkowaniem i przeglądaniem.

„Botanicum” to kolejna po „Animalium” książka przedstawiająca historię naturalną. Jeżeli lubicie oglądać eksponaty w muzeum to w tej książce znajdziecie historie świata roślin od najstarszych, pierwszych, jednokomórkowych przedstawicieli świata flory po współczesnych przedstawicieli gatunku.

Książkę ogląda się niemal jak album zasuszonych roślin i opisów a przewracając karty książki masz wrażenie, że za chwilę ożyją, jak świat z kroniki Spiderwick’a ?

Ilustracje do książki wykonała Katie Scott, którą inspirują w pracy ryciny XIX-wiecznego przyrodnika Ernsta Heackla.

Zresztą zerknijcie sami:

Ta utalentowana ilustratorka absolutnie zachwyca swoimi pracami. Sama też mówi o tym jak ta praca jest dla niej ważna i jak istotna jest obserwacja roślin żywych, przeglądanie herbarium i spędzanie czasu na łonie natury.

Autorka tekstów do „Botanicum” jest dyrektorką wydziału naukowego Królewskich Ogrodów w Kew. Badania nad światem roślin prowadzi od ponad 25 lat. Katye Willis  obecnie jest dyrektorką wydziału naukowego Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew i wykładowczynią na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie zajmuje się bioróżnorodnością. Mieszka w Oksfordzie z trójką dzieci, dwoma królikami, jednym gekonem, jednym psem i anielsko cierpliwym mężem. Jest również autorką wydanej przez „Dwie Siostry” książki Botanicum.

Sama książka to niesamowity przewodnik po roślinach, które przecież stale nam towarzyszą. Rośliny są wszędzie – od najciemniejszych i najgłębszych zakątków naszej planety, po najgorętsze i zszargane wiatrem krańce świata. Na stronach książki poznacie pierwsze rośliny, różne systemy przetrwania i rozmnażania. Znane i nieznane okazy, które Was zadziwią. Kwiaty, drzewa, paprocie, palmy czy rośliny uprawne – wszystkie pięknie zilustrowane, ale i opisane w sposób zwięzły i czytelny.

Książka „Botanicum” to jeden z typów na prezent, który na pewno się spodoba. Składając na niej dedykację, możecie być pewni, że długo będzie przechodzić z rąk do rąk, zanim trafi na półkę, odpowiednio dużą półkę.

Szczegóły wydawnicze znajdziecie tutaj.